bez babci ani rusz.doc

(40 KB) Pobierz

Anna Zawiasa
GC 03

 

Konspekt zajęć zintegrowanych

 

Temat bloku: Moja rodzina             

Temat dnia: Bez babci ani rusz.

Cele ogólne:

·         Zachęcanie dzieci do niesienia pomocy swoim bliskim

·         Wskazanie właściwego zachowania dzieci w stosunku do osób starszych.

Cele szczegółowe: 

·         Wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat

·         Darzy szacunkiem dziadków.

·         ucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela.

·         Poprawnie pisze czasowniki z przeczeniem.

·         Potrafi dostrzec charakterystyczne cechy wyglądu  i umie przedstawić je środkami malarskimi.

Metody:

·         oparte na słowie

·         oparte na praktycznej działalności

·         aktywizujące

Formy pracy: zbiorowa indywidualna

Środki dydaktyczne:

·         przybory plastyczne,

·         odtwarzacz CD

 

 

Przebieg zajęć:

1.      Przywitanie

- Witam was serdecznie,  życzę wam miłej pracy dzisiejszego dnia.

2.  Sprawdzenie obecności

- Proszę o uwagę, będę sprawdzała obecność.

3. Sprawdzenie pracy domowej

- Jako zadanie domowe mieliście nauczyć się czytać tekst czytanki. Proszę, kto jako pierwszy chciałby przeczytać?

4. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć

- Proszę, kto przypomni mi co oznaczały słowa „oczko w głowie mamy”?
- A czy pamiętacie co oznaczały słowa „bójka wisi w powietrzu”?
- Kto powie jacy powinniśmy być dla naszego rodzeństwa?

5. Zapoznanie dzieci z tematem dnia

·         Zabawa w skojarzenia.

Nauczyciel pisze na tablicy słowa: babcia i dziadek. Każdy z uczniów podaje pierwsze słowo, jakie przychodzi mu do owy, gdy myśeli o babci lub dziadku. Podawane słowa nauczyciel zapisuje na tablicy. Następnie uczeń odczytuje je.

·         Swobodne wypowiedzi uczniów na temat dziadków.

- Kto chciałby opowiedzieć o swoich dziadkach? Czy pomagacie im w obowiązkach?

6. Realizacja głównego tematu zajęć

·         Słuchanie wzorowego czytania tekstu pt. Babcia też człowiek.

Nauczyciel  odczytuje treść czytanki.

- Otwórzcie proszę podręczniki na stronie 70. Tam znajduje się tekst, który przed chwilą przeczytałam. Chciałabym abyśmy posłuchali go jeszcze raz, ale tym razem będziecie czytac go wy. Kontrolujcie tekst, ponieważ musicie wiedzieć, od którego momentu będziecie zaczynać czytać. Kto chciałby zacząć?

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kto jest autorem tekstu?
              - Co w zachowaniu babci zdziwiło i zaniepokoiło dzieci?
              - Dokąd wysłała babcia dzieci?
              - W jaki sposób dzieci próbowały wytłumaczyć zachowanie babci?
              - Kto wymieni możliwości, które rozpatrywali?
              - W jaki sposób babcia tłumaczyła swoje zachowanie dzieciom?

 

·         Gramatyka:

- Proszę abyście znaleźli w tekście wyrazy z cząstką „nie” np.: 
nie sprzątnęła.
- Proszę zwrócić uwagę w jaki sposób zapisujemy cząstkę „nie” z czasownikami.  Czy ktoś może sformułować zasadą ortograficzną?
- Kto zapisze notatkę na tablicy?
- Proszę przepisać notatkę do zeszytu.

·         Omówienie ilustracji w podręczniku:

- Proszę, opowiedzcie mi co widzimy na ilustracjach?

- Na których obrazkach dzieci odnoszą się do babci z szacunkiem i miłością?

·         Zadanie w Karcie Pracy

- Proszę otwórzcie swoje karty pracy na stronie 49. Kto przeczyta polecenie zadania 1?

·         Edukacja plastyczno- muzyczna

Nauczyciel rozdaje uczniom czyste kartki papieru oraz przybory plastyczne. Zadaniem dzieci jest narysowanie portretów swoich dziadków. W czasie pracy uczniów nauczyciel odtwarza piosenki o babci i dziadku.

 

7. Podsumowanie zajęć:

    - Co oznacza słowo „pomoc”?
    - Co to znaczy „być pomocnym”?
    - Kto mi powie, jacy powinniśmy być w stosunku do naszych babć i dziadków?
    - W jaki sposób możemy pomagać naszym bliskim?
 

8. Ocena aktywności uczniów:

Uczniowie dokonują samooceny poprzez narysowanie odpowiedniego znaczka w zeszycie

·         Słoneczko – aktywny

·         Słoneczko za chmurką- średnioaktywny

·         Chmurka- nieaktywny

Nauczyciel kontroluje ocenę uczniów zwracając uwagę, by była ona  zgodna z rzeczywistym zaangażowaniem ucznia w pracę na zajęciach.

9. Zadanie domowe:

- Zadanie 5 ze strony 71 w podręczniku.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin