scenariusze zajec wf.doc

(33 KB) Pobierz
„ Nietypowe ćwiczenia z nietypowymi przyborami”- scenariusz zajęć ruchowych dla uczniów klas I-III

„ Nietypowe ćwiczenia z nietypowymi przyborami”- scenariusz zajęć ruchowych dla uczniów klas I-III.

 

Zajęcia przeprowadzone na sali gimnastycznej z udziałem uczniów klasy

IIa Szkoły Podstawowej nr19 w Poznaniu.

Prowadząca zajęcia: mgr Małgorzata Matecka

 

Cele

- ukazanie alternatywnego wykorzystania gazet na zajęciach ruchowych,

- uświadomienie ważnego problemu dbałości o zdrowie własne i bliskich,

- wdrożenie do wykorzystywania nietypowych przyborów na zajęciach ruchowych,

- uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla dzieci,

- zapoznanie ze sposobami integracji międzyprzedmiotowej,

- uświadomienie wagi gimnastyki umysłu,

- ukazanie aspektu dyscyplinującego wszystkich przyborów,

- wykorzystanie akompaniamentu muzycznego w czasie ćwiczeń,

- zapoznanie uczestników z możliwością adaptacji tychże zajęć do własnych potrzeb,

 

Metody: objaśnienie, pokaz, działania praktyczne, zabawy ruchowe.

 

Materiały: gazety, nagrania muzyczne, słupki

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie uczniów na salę gimnastyczną – powitanie.

2.      Marsz po obwodzie Sali w rytm muzyki, na przerwę w akompaniamencie zatrzymanie w miejscu i marsz w przeciwnym kierunku.

3.      Rozdanie uczniom gazet w czasie marszu. Unoszenie gazet bokiem nad głowę i przełożenie gazet do drugiej ręki.

4.      Wysokie unoszenie kolan w czasie marszu z równoczesnym przekładaniem gazet pod kolanem.

5.      Zatrzymanie na obwodzie koła w małym rozkroku. Gazety w obu rękach nad głową, mocny skłon w przód połączony z wydechem powietrza i położeniem gazety na podłodze. Wyprost i głęboki wdech powietrza.

6.      Skłony boczne z przesuwaniem gazet jak najniżej raz w prawo, raz w lewo. Zawsze między ćwiczeniami powrót do postawy wyjściowej.

7.      Klęk na gazecie i siady na przemian raz na prawym, raz na lewym udzie.

8.      Klęk podparty. Kolana nadal na gazecie. Wyprost kolan z równoczesnym schowaniem głowy. Powrót do klęku podpartego.

9.      Dzieci nadal pozostają w klęku podpartym i wolno wykonują ukłon „japoński” opierając głowę na kolanach.

10.  Siad prost gazety trzymane między stopami, uginanie i prostowanie nóg.

11.  Siad równoważny z gazetami.

12.  W leżeniu tyłem, nogi ugięte w kolanach, gazety ułożone na klatce piersiowej, przyciąganie kolan aż do gazet.

13.  Nadal leżenie tyłem, gazety w obu rękach nad głową, sięganie wyprostowanymi nogami za głowę, dotknięcie gazet palcami stóp.

14.  Siad prosty i marsza pośladkach z gazetami ułożonymi na głowach.

15.  Siad skrzyżny, gazety w obu rękach nad głową wstanie bez pomocy rąk.

16.  Marsz po obwodzie koła parami, potem czwórkami.

17.  Zatrzymanie i ustawienie klasy w czterech rzędach do wyścigów.

18.  Wyścigi rzędów: każde ćwiczenie może być wykonane dwukrotnie

- bieg slalomem między gazetami

- rozkładanie i zbieranie gazet

- marsz po gazetach

- przeskoki przez gazety

- zwijanie gazet w kulki na czas

- marsz z podrzucaniem i łapaniem papierowych kulek

- kopanie papierowych kulek po podłodze

- rzut kulkami do celu

      19. Podsumowanie wyników rywalizacji.

      20. Ćwiczenia uspokajające: marsz na palcach i na piętach po obwodzie koła.

      21. Zabawa ze śpiewem „ Kask”.

      22. Pożegnanie i odprowadzenie uczniów do szatni.

 

Uwagi prowadzącej: wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane prawą i lewą ręką, w prawą i lewą stronę. W czasie ćwiczeń należy zwracać baczną uwagę na prawidłową postawę ciała dzieci ( proste plecy, ściągnięte łopatki, głowa uniesiona na wprost ).

Niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w tempie dowolnym, zgodnym z możliwościami poszczególnych uczniów.

Proponuję częste wykorzystywanie bardzo różnych przyborów do ćwiczeń na zajęciach ruchowych. Nawet te bardzo drobne i małe przedmioty wpływają na zdecydowane urozmaicenie i uatrakcyjnienie znanych i powtarzanych ruchów.

Wszystkie przybory stosowane na zajęciach ruchowych, wpływają dyscyplinująco i mobilizująco na ćwiczących. Zwykle ułatwiają dzieciom koncentracje w czasie ćwiczeń.

Dzięki pomysłowości prowadzącego uczniowie będą jeszcze chętniej uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego, będą czerpali z zajęć radość i satysfakcję, nabędą tak potrzebne nawyki ruchowe, a w dalszym dorosłym życiu skorzystają z umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu przeznaczając go na różnorakie formy aktywności ruchowej nawet takie nietypowe.

 

                                  Przygotowała i opracowała mgr Małgorzata Matecka 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin