zajęcia o Chinach.doc

(28 KB) Pobierz
1

Konspekt zajęć dydaktycznych dla dzieci 4-letnich

 

Temat: Wizyta u kolegów z Chin.

 

Cele:

- zapoznanie z wybranymi elementami kultury Chin,

- budowanie z klocków z zachowaniem zasad równowagi,

- nauka pracy zespołowej,

- doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej,

- zachęcanie do inwencji  twórczej i śmiałości w zestawianiu kolorów,

- utrwalenie znajomości nazw kolorów,

- doskonalenie wrażliwości słuchowej,

- wypracowywanie postawy tolerancji wobec innych kultur i ludzi,

- wzmacnianie mięśni nóg.

 

Formy: zajęcia z całą grupą

 

Pomoce: koło z brązowego brystolu (duże), klocki, papier kolorowy, nożyczki, kleje, kredki ołówkowe po 2 dla dziecka, kredki różowe, żółte i brązowe, ryż, małe pojemniki
z różnych tworzyw, prześcieradło lub koc.

 

Przebieg zajęć

1.      Wprowadzenie:

              - powitanie piosenką „Wszyscy są”,

              - nawiązanie do wczorajszego Dnia Dziecka.

2.      Zabawa „Daję ci ten prezent” – zapoznanie z imionami dzieci i nawiązanie kontaktu.

3.      Podróż pociągiem.

4.      Powitanie w Chinach:

              - chińska czapka (rozpoznanie figury geometrycznej – koła),

              - podanie kilku wiadomości o dzieciach z Chin: jest ich bardzo dużo, mają nieco żółty
                odcień skóry i piękne, skośne oczy (próba pokazania).

5.      Budowanie z klocków „Chiński mur”

              - odczytanie i omówienie informacji dotyczących Chińskiego Muru,

              - próba zbudowania z klocków jak najdłuższego muru (z wieżami).

6.      Nauka piosenki „Chinka-Czekulinka” - wspólny śpiew z pokazywaniem.

7.      Zadanie sprawnościowe – manualne „Pałeczki”:

              - wyjaśnienie, że w Chinach jada się pałeczkami

              - zgniecenie w kulki kawałków papieru i próby przeniesienia za pomocą kredek-
         pałeczek w określone miejsce

8.      Opowieść o smokach chińskich.

9.      Zabawa ruchowa „Leci smok (z użyciem prześcieradła).

10.  Wyklejanie smoków z kolorowego papieru:

              - wspomnienie, że papier wynaleziono w Chinach,

              - omówienie techniki.

11.  Omówienie powstałych prac

              - nazywanie użytych kolorów.

12.  Ćwiczenie słuchowe „Który pojemnik?”

13.  Puzzle „Panda”:

              - praca w małych zespołach – ułożenie puzzli,

              - krótka opowieść na temat zwyczajów pand.

14.  Powrót pociągiem do Polski.

15.  Powtórzenie, czego się dowiedzieliśmy.

16.  Odrysowanie ręki na kartkach (trzy tego samego dziecka na jednej kartce)
i pokolorowanie ich na kolor różowy, żółty i brązowy. Uświadomienie dzieciom, że choć są różne dzieci, to wcale nie oznacza, że są gorsze.

17.  Nauka piosenki „Lody” (refrenu)

              - zapoznanie z gitarą,

              - zapoznanie ze słowami, linią melodyczną i rytmiczną piosenki,

              - próby śpiewu zbiorowego refrenu z wyklaskiwaniem pauz,

              - akompaniowanie również na pojemnikach z ryżem.

18.  Podziękowanie za wspólną podróż i zachęcenie do próby zbudowania większego muru.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin