Scenariusz zajęć otwartych 3.docx

(30 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć otwartych

TEMAT : Inscenizacja tekstu „Co słychać w lesie?”

Zaproszeni goście : rodzice uczniów, dyrektor szkoły.

Zajęcia prowadziła: Hanna Nowak

CELE GŁÓWNE:

· rozszerzenie wiedzy o mieszkańcach lasu,

· oswojenie uczniów z kulturą żywego słowa,

· wzmacnianie poczucia własnej wartości i poczucia wartości

wynikającej z przynależności do zespołu ,

· integracja zespołu klasowego i zacieśnianie więzi koleżeńskich,

· kształtowanie humanitarnego stosunku do zwierząt, przyrody

i otaczającego świata,

· rozwijanie uzdolnień i predyspozycji dzieci.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

· kontrolować swoje zachowanie na „scenie”,

· pokonać swoją nieśmiałość,

· naśladować leśne zwierzęta,

· umiejętnie posługiwać się językiem literackim, odkrywając jego

funkcje komunikacyjne,

· podporządkować własne potrzeby – potrzebom zespołowym,

· przekazać tekst literacki za pomocą słów, gestów, mimiki, mowy

własnego ciała wcielając się w daną postać, odtwarzając rolę

bohatera,

· odczuwać radość z publicznej prezentacji.

METODY PRACY:

· gra sceniczna – publiczny występ zespołu klasowego,

· drama,

· burze mózgów.

FORMY PRACY:

· indywidualna – zespołowa,

· indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

· podręcznik „Wesoła szkoła”,

· tekst inscenizacji,

· maski zwierząt,

· kostiumy,

· zagadki,

· płyta z podkładem muzycznym.

Publiczny występ uczniów oparty na tekście „Co słychać w lesie?”

zawartym w podręczniku „Wesoła Szkoła” poprzedziły następujące

fazy przygotowania inscenizacji:

· zapoznanie uczniów z treścią utworu,

· wykonanie, zgromadzenie rekwizytów,

· analiza treści utworu i wyodrębnienie w nim scen,

· ocena zachowania się występujących w utworze postaci,

celem doboru osób do poszczególnych ról,

· propozycje odgrywania poszczególnych ról przez zorganizowanie

sesji projektów uczniów,

· przygotowanie elementów dekoracji sceny i kostiumów

dla poszczególnych postaci,

· wyznaczenie uczniom poszczególnych ról,

· ćwiczenia w uczeniu i odgrywaniu ról,

· montaż sceny i jej udekorowanie.

Co słychać w lesie ?

Wszyscy: śpiewają piosenkę „Jarzębina”

Muzyka: Adam Markiewicz

Słowa: Anna Chodrowska

1. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,

a jeszcze coś w słońcu się mieni.

To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,

korale, korale jesieni.

Refren: Idzie lasem Pani Jesień,

jarzębinę w koszu niesie.

Daj korali nam troszeczkę ,

nawleczemy na niteczkę .

2. Włożymy korale, korale czerwone

i biegać będziemy po lesie.

Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,

niech echo daleko ją niesie.

Refren: Idzie lasem Pani Jesień ...

DZIECI RAZEM: Las brzozową furtę ma,

furta się otwiera.

Wiatr za furtą szumi, gra,

gości sprasza teraz.

Gdy przybędzie zwierz, a ptak

gwizdnie nutką miłą –

my cichutko siedźmy tak,

jakby nas nie było.

D. Gellnerowa

(Na scenę wlatuje pszczoła, zza krzaka wygląda zając)

DZIECKO I: Wyjrzał zając spod jałowca.

ZAJĄC: Cóż to za krzątanie?

PSZCZOŁA: To już jesień,

Jesień miły panie,

Zbierz korzonki, zbierz kapustę

I brzozową korę,

Byś, zajączku, nie marł z głodu

w tę zimową porę!

W. Grodzieńska

Wszyscy : śpiewają piosenkę „Jesień”

Muzyka: Irena Pfeiffer

Słowa: Helena Bechlerowa

1. Chodzi po lesie pogodna jesień,

rozchyla niskie gałęzie.

Liczy na ścieżkach spadłe orzeszki,

liczy na dębach żołędzie.

2. Na mchu przysiada, z klonami gada,

z brzozą w złocistej sukience.

A wiewióreczce do ucha szepce,

gdzie jest orzeszków najwięcej.

3. Patrzy ciekawie, ile na trawie

opadłych liści się ściele.

Ile rydzyków niosą w koszyku

Kasieńka, Grześ i Marcelek.

(Wbiega wiewiórka)

ZAJĄC: Ależ pszczółko, wszak zające

od zamierzchłych czasów

– nie szykują sobie żadnych jesienią zapasów.

(do wiewiórki)

Dokąd z ranną rosą pędzisz,

miła Ruda Kito?

WIEWIÓRKA : Nie mam czasu na rozmowy,

dziś bardzo się śpieszę,

kopię dołek, w nim posadzę

laskowy orzeszek.

Trzeba zbierać już zapasy.

Na zimowe ciężkie czasy!

M. Czerkawska , W. Grodzieńska

(Wiewiórka zagrzebuje orzeszek)

DZIECKO II: (Przez scenę przesuwa się sarenka)

Sarenko, sarenko, nie uciekaj tak prędko.

Chcieliśmy zobaczyć, jak wyglądasz z bliska.

A ty znikłaś w zieleni, w listkach ...

C. Janczarski

(Na scenę wchodzi lis)

LIS : Rudy ojciec, rudy dziadek,

rudy ogon – to mój spadek.

A ja jestem rudy lis,

ruszaj stąd, bo będę gryzł.

J. Brzechwa

(Lis zauważ zająca i natychmiast zmienia głos; mówi słodko)

A, pan Zajączek pocieszka!

Powiedz liskowi – gdzie mieszkasz?

ZAJĄC: O, tu mieszkam , w kotlince ,

przy młodej jarzębince!

LIS: A jak ci się powodzi?

ZAJĄC: Pomalutku, byle tutaj

kum lisek nie chodził!

M. Kownacka

(Na scenę wkracza dzik)

DZIECKO III: Dzik jest dziki, dzik jest zły,

dzik ma bardzo ostre .

Kto spotyka w lesie dzika,

ten na drzewo szybko zmyka.

J. Brzechwa

(Na drzewie ukazuje się dzięcioł)

DZIĘCIOŁ: Jestem dzięcioł – dzięcioł pstry.

Kuję dziobem – raz, dwa, trzy!

Nic to dla mnie drzewo strome,

bo podpieram się ogonem.

Mocno kuję w korę dziobem:

szkodnik siedzi tam pod spodem,

jestem dzięcioł - dzięcioł pstry.

A kto jesteś, powiedz, ty?

J. Kierst

Wszyscy: śpiewają piosenkę „Każdy miesiąc kolor ma”

Muzyka: Edward Pałłasz

Słowa: Alicja Woy – Wojciechowska

1. Jeśli lasy płowozłote

i na jabłka masz ochotę,

złotorude są kasztany,

słońce uśmiech ma rumiany –

to październik – pewnie wiecie –

swoje złote bajki plecie .

La la la la la la la ...

Każdy miesiąc kolor ma.

2. A gdy szary każdy ranek,

szarobury śpi przystanek,

coraz trudniej wstać do szkoły,

szary kundel niewesoły –

to listopad popielaty

zerwał liście, zabrał kwiaty.

La la la la la la la ...

Każdy miesiąc kolor ma.

(Na scenę wchodzi jeż)

DZIECKO IV: Igły, jak u sosny,

na grzbiecie mu wyrosły!

Ma czarny, śmieszny ryjek,

potrafi pokonać żmiję!

Zjada tłuściutkie pędraki ...

Czy wiecie, kto to taki?

M. Kownacka

JEŻ: Poszukuję mieszkania .

Pokoiku do spania.

Najlepiej pod wykrotem sosny.

Tylko do wiosny!

M. Kownacka

DZIECKO IV: Gdy zimowe przyjdą dni,

zagrzebany w liściach śpi.

H. Zdzitowiecka

DZIECKO V: Biegnie myszka po ściernisku ,

Trzyma ziarnko zboża w pyszczku .

MYSZKA: Trzeba zbierać okruszyny ,

By nie zginąć pośród zimy .

W. Grodzieńska

DZIECKO V: Nocka cicha ...

strzeż się, strzeż ...

Myszko ... co tam czyha?

Wiesz?

MYSZKA: Oczy takie ma jak kot

i cichutki miękki lot.

Uszy, chociaż skryte w puch,

każdy nasz posłyszą ruch.

DZIECKO VI: Słyszysz, myszko, dziwny krzyk:

„Uhu , huu ...” Do jamki myk!

Niech się każda myszka schowa

To sowa!

H. Zdzitowiecka

(Myszka się chowa. Na scenę wchodzi borsuk.)

BORSUK: O, nie każdy lubi nocne spanie,

jestem borsuk –

wyruszam na polowanie.

To już ostatnie ciepłe dni

– od listopada borsuk śpi

całe dnie i całe noce,

dopóki wiosną ptak

nie zaświergoce.

DZIECKO VI: Księżyc wzeszedł, gwiazdy lśnią,

różne już zwierzęta śpią.

W lesie będzie ruch do rana,

bo poluje nocna zmiana.

DZIECI RAZEM: Las brzozową furtę ma, furtę już zamyka.

Zapraszamy, przyjdźcie znów ...

Nie trzeba kluczyka!

K O N I E CSCENARIUSZ ZAJEC OTWARTYCH DLA RODZICÓW

TEMAT: Jesienna zgaduj - zgadula

CELE:

- pogłebianie wiadomosci o róznych srodowiskach przyrodniczych: ogród warzywny, sad, las;

- doskonalenie sprawnosci umysłowych: spostrzeganie, porównywanie, analiza synteza, próby

uogólniania:

- odczytywanie wyrazów w sposób globalny;

- przeliczanie i porównywanie liczebnosci zbiorów;

- wyrabianie umiejetnosci współdziałania w zespole, podporzadkowanie sie przyjetym

regułom gry z przyzwyczajeniem do przegrywania i wygrywania;

POMOCE: ilustracje: ogród warzywny, sad, las, koszyki z zestawami pyta, kostka do

losowania pytan, zołedzie i kasztany, szarfy do oznaczenia druzyn, koszyki na punkty, ,,Pani

Jesien"

PRZEBIEG ZAJEC:

1. Tajemniczy gosc

Dzieci słuchaja nagrania ,,Jarzebinowej piosenki" w tym czasie wchodzi do sali ,,Pani Jesien"

z koszykiem pełnym jesiennych darów.

Dzieci odpowiadaj na pytania zwiazane z trescia piosenki;

2. ,,Zgaduj zgadula"

Podział dzieci na dwie druzyny

Zaznajomienie z regułami gry

- co zawieraj koperty?

- jak losujemy pytanie zagadke? (dzieci opisuja co znajduje sie na sciankach kostki do

losowania pytan)

- ustalenie zasad przyznawania punktów:

Prawidłowa odpowiedz 2 pkt = 2 kasztany

- dzieci wybieraj kapitanów druzyn, którzy po zakonczeniu zgaduje zgaduli sprawdza liczb

punktów

Rozwiazywanie zagadek

Kolejni zawodnicy z obu druzyn wybieraj zagadke z koperty pod tak ilustracja, która

wskazała kostka.

3. Zwyciezcy jesiennej zgaduj zgaduli:

Sprawdzenie liczby zdobytych punktów (dzieci układaja kasztany w pary)

Nagrodzenie zwyciezców brawami

4. Ilustracja ruchowa ,,Jarzebinowej piosenki"

Dzieci tancza w kole

W srodku kola spaceruje ,,Pani Jesien" która obdarowuje wszystkie dzieci upominkami za

udział w jesiennej zgaduj zgaduli;

5. Podział dzieci i rodziców na 3 grupy:

I grupa wykonuje wazon i układa w nim jesienne licie (rodzice formuj wazon z gniecionego

papieru, dzieci naklejaj licie)

II grupa wykonuje kosz z owocami;

III grupa wykonuje kosz z warzywami

Wspólna ocena prac.

UCZYMY DZIECI SAMODZIELNOSCI

Na rozwój pozytywnych uczuc dziecka, oprócz własciwej atmosfery rodzinnej,

korzystnie wpływaja rózne przezycia. Nuda, monotonia, bezczynnosc hamuja rozwój,

natomiast dostarczenie dziecku miłych i stosownych dla jego wieku atrakcji pobudza

aktywnosc oraz dobre samopoczucie, wywołuja ozywienie, wesołosc i ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin