Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6.doc

(26 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków

 

Temat zajęć: Zabawy z literkami.

Data:

Prowadząca: Anna Waszkiewicz

 

Cele operacyjne: dziecko

Ø      Zna dotychczas poznane litery

Ø      Potrafi rozwiązać proste zadanie matematyczne

Ø      Uważnie słucha wiersza

Ø      Podejmuje prace w zespole

Ø      Potrafi czytać proste wyrazy

Ø      Potrafi wymyślać pytania, logicznie myśli

 

Przebieg zajęć;

 

  1. Zagadka literowa – dzieci otrzymują kartonik z literką z hasła „Witam was w krainie literek”. Na odwrotnej stronie kartonika jest działanie matematyczne, zadaniem dzieci jest rozwiązanie działania i przypięcie literki na tablicy pod odpowiednia cyfrą. (kartoniki w 3 kolorach, cyfry od 1 do 7). Wspólne odczytanie hasła.

 

  1. Zabawa „Łapiemy literki” - przypomnienie dzieciom wiersza J. Tuwima „Abecadło”, wspólna recytacja wiersza. Zaproszenie do zabawy – na sali umieszczone są plakaty z naklejonymi literkami, po kilka egzemplarzy jednej litery różnym drukiem i różnej wielkości. Dzieci podchodzą do plakatów, na dole plakatu piszą swoje imiona, słuchają wiersza recytowanego przez nauczycielkę w zwolnionym tempie i w momencie wymienienia litery – łapią ją w pętlę, należy złapać jak najwięcej liter.

 

  1. Mini zabawa w teatr – dzieci dzielą się na 4 zespoły, siadają w różnych częściach sali, losują zadanie, odczytują je i zastanawiają się jak przedstawić to pantomimą by koledzy odgadli hasło. Prezentacja haseł: Pada deszcz i wieje wiatr. Czytam książkę o pociągu. Dzieci lepią bałwanka. Idę z pieskiem na spacer.

 

  1. Zabawa z literkami – tworzymy śmieszne wyrazy. Dzieci wybierają po jednej literze, tańczą z nimi do muzyki, na przerwę w muzyce stają według wskazań N., który pokazuje np. cyfrę 3- dzieci stają po troje, wyciągają przed siebie litery, odczytują utworzony w ten sposób wyraz, zabawę powtarzamy kilka razy, stale zwiększając liczbę liter w wyrazie- nie szkodzi, że powstają dziwolągi językowe. Na zakończenie zabawy dzieci przyklejają swoje literki na odpowiednim kartonie – czerwony- samogłoski, niebieski – spółgłoski.

 

  1. Układamy zdania – dzieci otrzymują w kopertach rozsypankę wyrazową, układają zdanie i odczytują na głos.( zdania wg możliwości dzieci)

 

  1. Zabawa słowna – jedno dziecko wychodzi za drzwi, pozostałe odczytują wyraz pokazany przez nauczyciela, zadaniem dziecka jest zadawanie pytań w celu rozwiązania zagadki, pozostałe dzieci na pytania odpowiadają tylko Tak lub Nie

 


  1. Ćwiczenie graficzne- rozwiązują krzyżówkę

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin