Powstanie Akademii Krakowskiej i jej odnowienie przez Władysława Jagiełłę.doc

(26 KB) Pobierz

Powstanie Akademii Krakowskiej i jej odnowienie przez Władysława Jagiełłę.

 

Akademia Krakowska została założona przez Kazimierza Wielkiego w 1324 r. Dzięki Kazimierzowi Wielkiemu Akademia Krakowska miała być 4-wydziałowa: filozofia, teologia, medycyna, prawo i miała być podporządkowana kanclerzowi krakowskiemu. Niestety papież Urban V zmienił ten uniwersytet ze świeckiego na kościelny, nie pozwalając na założenie wydziału teologicznego i podporządkuje Akademię Krakowską biskupstwu krakowskiemu. Po śmierci Kazimierza Wielkiego Akademia Krakowska podupadła, ale w 1400 r. Władysław Jagiełło ją odnowił. Tym razem pozwolono na utworzenie wydziału teologicznego, jednak nadal nie był to uniwersytet o charakterze świeckim. Dyplom Jagiełły gwarantował bezpieczeństwo podróżowania po kraju oraz przywileje celne. Na wyjątkowo wysokim poziomie stała matematyka i astronomia.

 

Pierwsze ośrodki uniwersyteckie w Europie.

pierwsze szkoły wyższe studium generalne3 uniwerstytas  zaczęto zakładać w ośrodkach prywatnych w których tradycyjnie od dłuższego czasu gromadziła się młodzież chcąca poszerzyć oraz  pogłębić swoje wiadomości. Wszystkie uczelnie funkcjonowały według określonego regulaminu.  Naukę rozpoczynano w 17/18 r.ż i wystarczyło wpisać sie do księgi rektorskiej oraz uiścić opłatę wpisową. Studia składały się z 3 etapów
*3 letni kończył się uzyskaniem tytułu bakałarza można było podjąć pracę nauczyciela w szkole parafialnej.
*2 okres kończył się tytułem mistrza co uprawniało do nauczania w szkołach katedralnych oraz na niższych . Studia można było kontynuować do 5 lat i skończyć je z tytułem doktora który upoważniał do pracy na wyższych uczelniach. Studenci wszystkich uczelni mieli liczne uprawnienia . Byli objęci opieką i przywilejami np. zwolnienia z opłat celnych, prawo pierwszeństwa wynajmu mieszkań. . Zajęcia były prowadzone w języku łacińskim, dlatego też można było zmieniać bez problemu uczelnie.

§         Włochy: Bolonia.

§         Francja: Paryż.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin