SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 05.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Obserwujemy, co zwierzęta robią zimą
Temat dnia: Zwierzęta zmieniają futerka
Cele operacyjne: dziecko:
- wie, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy,
- słucha uważnie opowiadania,
- wymienia nazwy zwierząt występujących w opowiadaniu i wskazuje je na ilustracji,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, ruch, słuchanie, odpowiedzi na pytania, wyklejanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, czytanie opowiadania, puszczanie nagrania, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagranie dowolnej muzyki, ilustracja zimowego lasu i jego mieszkańców, opowiadania H. Łochockiej „Kto poszedł do babulki po nowe odzienie”, szarfy w czterech kolorach, ilustracje: wiewiórki, niedźwiedzia, zająca, ptaka, karty pracy: ilustracja sarenki, włóczka, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Dzieci chodzą przy dźwiękach dowolnej melodii po sali, na przerwę w muzyce witają się wskazanymi przez nauczyciela częściami ciała z dziećmi, znajdującymi się w pobliżu.
2. Oglądanie ilustracji zimowego lasu i jego mieszkańców
Rozmowa na temat przygotowań zwierząt do zimy:
- odloty ptaków,
- sen zimowy,
- zmiana „ubioru”,
- zbieranie zapasów lub dokarmianie przez ludzi.
3. Słuchanie opowiadania H. Łochockiej „Kto przyszedł do babulki po nowe odzienie”
- Kto odwiedził babulkę Zimę?
- Dlaczego zając i wiewiórka chcieli zmienić futerko?
- Kto zmienił jeszcze futro? Dlaczego?
4. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zwierzęta zmieniają futerka”
Prezentujemy ilustracje czterech zwierząt z opowiadania, dzieci nazywają je i określają kolor tła, na jakim dane zwierzę się znajduje:
- wiewiórka - czerwone
- zając – zielone
- niedźwiedź - niebieskie
- ptaszek – żółte
Następnie rozkładamy na podłodze szarfy w tych kolorach, a dzieciom przyczepiamy emblematy zwierzątek. Przy dźwiękach muzyki poruszają się po sali. Gdy dźwięki cichną, nauczyciel oznajmia, które zwierzęta ubierają się w swoje futerka, tzn. przewlekają się przez szarfę od dołu i kładą ją w tym samym położeniu. Pojawiająca się muzyka jest sygnałem do poruszania się po sali.
5. Praca plastyczna „Szyjemy ubrania dla zwierząt”
Dzieci wyklejają pociętą włóczką sylwetkę sarenki.
6. Umieszczenie wykonanych przez dzieci prac na wystawce.
beatynka1