SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 08.12.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Pada śnieg
Temat dnia: Węgiel – czarny skarb kopalni, ogrzewający nasze domy.
Cele operacyjne: dziecko:
- wie, jak powstaje węgiel,
- zna właściwości węgla,
- rozpoznaje bryłę węgla wśród innych minerałów,
- słucha uważnie opowiadania,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu,
- kształtuje umiejętność dłuższej wypowiedzi,
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
- przelicza w zakresie 6,
- posługuje się pojęciami: mniej, więcej, po równo,
- rozróżnia i nazywa kolory.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: samodzielne doświadczenia, swobodna wypowiedź, słuchanie, wcielanie się w rolę, aktywność ruchowa (marsz, odtwarzanie ruchem czynności górnika w kopalni, taniec), przeliczanie, rysowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: zadania stawiane do wykonania, zadawanie pytań, czytanie opowiadania, śpiew, objaśnianie, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenki: „Iskiereczka”, „Idzie górnik” oraz utwór zespołu „Śląsk”, opowiadanie H. Zdzitowieckiej „O czym szeptały iskierki”, historyjka obrazkowa „Praca górnika”, makieta szybów kopalnianych, duża kostka, szablony węgielków dla każdego dziecka, kartki, węgiel drzewny do rysowania.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Iskiereczka”
Dzieci tańczą w parach w rytm melodii znanej kołysanki.
2. Zabawa w kręgu „Iskiereczka”
Nauczyciel zaczyna zabawę łapiąc dziecko po prawej stronie za rękę i wypowiadając słowa:
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk.
3. Opowiadanie H. Zdzitowieckiej „O czym szeptały iskierki”
- o czym jest opowiadanie?
- ile iskierek opowiada historię?
- co to jest węgiel i do czego służy?
4. Zabawy dramowe
Proponujemy dzieciom, by dobrały się w pary i przedstawiły wspomniane w opowiadaniu żywioły (wichry, burzę, wodę) za pomocą gestów, ruchu i mimiki.
5. Historyjka obrazkowa „Praca górnika” („Nauczycielka Przedszola” 2009, nr 42)
Dzieci oglądają przywieszone na tablicy ilustracje, prezentujące pracę górnika. Na ich podstawie omawiają jego wygląd, czynności, które kolejno wykonuje.
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Górnicy jadą do kopalni”
Puszczamy nagranie zespołu regionalnego „Śląsk”. Dzielimy dzieci na trzy zespoły. Tworzą pociągi, którymi w rytm muzyki pojadą do kopalni. Na sygnał-zatrzymanie melodii wagoniki zatrzymują się, górnicy wysiadają i wykonują następujące czynności:
- marsz do kopalni – idą po obwodzie koła z kilofami na ramieniu,
- zjazd windą do tunelu – zatrzymują się i powoli zniżają się w dół,
- marsz w tunelu kopalni – początkowo idą na stojąco, później na czworakach (tunel się zmniejsza)
- praca kilofem – zatrzymują się i na głośny dźwięk uderzają kilofem o ścianę,
- ładowanie węgla na wagoniki – naśladują wrzucanie łopatami węgla,
- marsz w tunelu kopalni – w odwrotną stronę niż powyżej,
- wjazd windą – z pozycji kucającej powoli wstają,
- marsz powrotny do domu – idą z kilofami na ramieniu.
7. Zabawa dydaktyczna „Wydobywamy węgiel”
Na tablicy umieszczamy planszę pionowych szybów kopalni – jest ich sześć, każdy ma wagonik w innym kolorze. Oprócz tego przygotowujemy szablony węgla (po jednym na dziecko). Dzieci kolejno rzucają dużą kostką. Liczba oczek, które wypadną odpowiada poziomowi szybu w kopalni licząc od dołu (np. wypada 4 – dz. liczy, który szyb w kopalni jest czwarty od dołu i tam wkłada do wagonika swój węgielek).
Na koniec początkowo „na oko” określają liczbę węgli w wagonikach, posługując się pojęciami: mniej, więcej, po równo. Następnie przeliczamy z dziećmi ile węgli jest na poszczególnych piętrach kopalni, pytając o liczbę powołujemy się na kolory wagoników.
8. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Idzie górnik”
Dzieci maszerują w rytm marsza po sali. Na słowa tra ta ta po I zwrotce wysuwają nogę w przód zamiennie – prawą, lewą, po II zwrotce – tańczą w parach, po III zwrotce – wykonują wiatraczki w parach.
1. Idzie górnik drogą, 2. Pióreczka mu z czapki 3. Grajże mi, trębaczu,
piórko mu się kiwa, pięknie powiewają, grajże mi, kapelo,
wali grajek w bęben, złote na mundurze niechże dziś górnicy
trąbka mu przygrywa. guziki błyskają. wszyscy się weselą.
Tra ta ta ta ta! Tra ta ta ta ta! Tra ta ta ta ta!
Tra ta ta ta ta! Ta! Tra ta ta ta ta! Ta! Tra ta ta ta ta! Ta!
9. Oglądanie węgla kamiennego i drzewnego (do rysowania)
Określanie cech fizycznych kawałków węgla: ciężar, kolor, właściwości plastyczne.
10. Rysowanie węglem drzewnym na temat dowolny
beatynka1