Pytania i opracowanie spawalnictwo.docx

(1798 KB) Pobierz

Pytania i opracowanie ze Spawalnictwa

1.

A1 Narysować następujące rodzaje złączy spawanych i opisać ich części składowe: doczołowe, zakładkowe, teowe, krzyżowe

 

B1 Narysować rowek spawalniczy spoiny czołowej dwustronnej i opisać jego części składowe

C1 Narysować złącze doczołowe w różnych pozycjach spawania i nazwać te pozycje
Pozycja spawania: podolna: PA

 

Pozycja spawania: naścienna: PC

Pozycja spawania: pułapowa: PE

Pozycja spawania: pionowa z dołu do góry: PF

Pozycja spawania: pionowa z góry na dół: PG


D1 Narysować nastepujace zlacza spawane: ze spoina czołową, ze spoiną pachwinową, ze spoiną brzeżną, ze spoiną otworową



2.
A2 Co to jest spawalność?
wg Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa „Uważa się, że materiał metaliczny jest spawalny w danym stopniu, przy użyciu danej metody spawania i w danym przypadku zastosowania, gdy pozwala, przy uwzględnieniu odpowiednich dla danego przypadku środków ostrożności, na wykonanie złącza pomiędzy elementami łączonymi z zachowaniem ciągłości metalicznej oraz utworzenie złącza spawanego, które poprzez swe właściwości lokalne i konsekwencje ogólne zadość uczyni wymogom żądanym i przyjętym za warunki odbioru”.

- Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach złączy spełniających stawiane im wymagania.

- Metal lub stop jest spawalny, jeżeli przy zastosowaniu określonego procesu spawania, nadaje się do wykonania złącza, w którym jest zachowana ciągłość metaliczna, a złącze spawane zapewnia właściwą pracę konstrukcji.
B2 Co to jest zgrzewalność?
Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach zgrzewanych złączy spełniających stawiane im wymagania.
C2 Co to jest lutowalność?

Lutowność – podatność elementów i podłoży na wykonanie bezwadliwych złączy lutowanych

Lutowność rozpatruje się w 3 aspektach:

Wymagań cieplnych, zwilżalności(najważniejsze) i odporności na ciepło lutowania

Kryteria dobrej zwilżalności : stopień zwilżania, szybkość zwilżania.

Lutowalność = lutowność. Podatność materiału do tworzenia w określonych warunkach technologiczno-metalurgicznych złącza lutowanego o wymaganej użyteczności.


D2 co to znaczy ze spawalność stali jest dobra warunkowa lub zła?

Spawalność stali zależy od udziału procentowego węgla ,równoważnika węgla w danym gatunku stali oraz grubości elementu spawanego. Dla dobrej spawalności nie musimy wykonywać żadnych zabiegów. Dla spawalności warunkowej musimy przed spawanie podgrzać naszą stal. Przy złej spawalności musimy podgrzać aszą stal do wyższej temperatury i najlepiej spawać elektrodą otuloną.


spawalność.jpg 

3.
A3 W jaki celu stosuje sie podczas spawania ochronę ciekłego metalu przed działaniem powietrza?
Przy spawaniu stosujemy ochronę ciekłego metalu w celu uniknięcia utlenienia się materiałów spawanych oraz powstałej spoiny ,czyli zachowanie tych samych właściwości fizycznych materiału jak i wytrzymałościowych. Dostanie się tlenu do ciekłego metalu skutkuje powstanie porowatości spoiny i bardzo duże obniżenie jej wytrzymałości.

B3 W jaki sposób chroni sie ciekły metal w procesach zgrzewania?

Ciekły metal znajduje się w środku łączonych elementów i nie ma on bezpośredniego styku z atmosferą , a zapewnia to docisk elektrod. Dodatkowo w metodzie zgrzewania czołowego przy zastosowaniu wyiskrzania  w czasie etapu występujące ciśnienie par metalu chroni tworzącą się ciekłą czołową powierzchnię przed utlenianiem.


C3 W jaki sposób chroni sie ciekły metal podczas spawania różnymi metodami?

Ciekły metal możemy chronić poprzez zastosowanie osłony gazowej ( aktywna ,obojętna , mieszana), topnika oraz płomienia redukującego np. acetylenowo-tlenowy

D3 w jaki sposób chroni sie ciekły metal w procesie lutowania?
Ciekły metal w procesie lutowania chroni się za pomocą gazów ochronnych (wytworzenie płomienia redukującego powstałego przy spalaniu np. acetylenu w tlenie) oraz topnika.
 

4.
A4 Jakie własności ważne dla spawania ma płomień C2H2+O2 ?
Płomień acetylenowo-tlenowy jest najczęściej stosowany w procesach spawalniczych, ze względu na jego własności redukujące i wysoką temperaturę.

Płomień acetylenowo-tlenowy składa się z trzech charakterystycznych stref spalania:

-jądra płomienia,

-strefy odtleniającej,

-kity płomienia

Pierwsza strefa, zwana jądrem płomienia, powstaje z mieszaniny C2H2 + O2 wypływającej z palnika i ma kształt ostro zarysowanego, jasno świecącego stożka .Jaskrawo świecące jądro płomienia jest wynikiem obecności na jego powierzchni rozżarzonych cząstek węgla, powstających z rozpadu C2H2 w temperaturze wyższej niż 300 °C.

Druga strefa, zwana odtleniającą (redukująca), przylega bezpośrednio do jądra płomienia. Na powierzchni świecącego stożka, w bardzo cienkiej warstwie, następuje pierwszy etap spalania acetylenu w tlenie przy ich stosunku objętościowym 1:1 wg reakcji:

C2H2 + O2 à 2CO + H2 + Q

Towarzyszy tej reakcji wydzielanie dużej ilości ciepła, a temperatura gazów dochodzi do 3100 °C. W wyniku reakcji spalania pierwotnego acetylenu powstają gazy palne CO, H2 i H o bardzo silnych właściwościach redukujących, mających podstawowe znaczenie metalurgiczne dla procesu spawania. Powstające produkty

reakcji spalania pierwotnego są wypychane siłą podmuchu poza jądro, tworząc w ten sposób drugą strefę płomienia o długości do kilkunastu mm, zwaną też strefą redukującą. Strefa ta ma barwę ękitną i jest słabo widoczna.

Trzecia strefa, zwana kitą płomienia, powstaje wskutek przenikania powietrza do płomienia na drodze turbulencji i dyfuzji. W strefie tej zachodzi drugi etap spalania, w którym powstałe w reakcji pierwotnej tlenek węgla oraz wodór spalają się z tlenem z powietrza, wg reakcji:

2CO + O2  à 2CO2 + Q (1.3)

2H2 + O2  à 2H2O + Q (1.4)

Kita płomienia ma kolor lekko różowy. Temperatura panująca w tej strefie jest o wiele niższa niż w strefie redukującej. Powstające w wyniku spalania gazy dwutlenek węgla oraz para wodna, które nie mają już zdolności odtleniających. W tej strefie występuje też azot, który jest składnikiem powietrza.

W praktyce spawalniczej rozróżnia się trzy rodzaje płomienia acetylenowo-tlenowego, w zależności od stosunku ilościowego obu gazów:

· normalny (neutralny, redukujący),

· nawęglający,

· utleniający


B4 Narysować schemat stanowiska do spawania gazowego i opisać jego części składowe

C4 Narysować i opisać technikę spawania gazowego w prawo

W spawaniu w prawo płomień palnika jest zwrócony w kierunku wykonanej spoiny. W czasie spawania palnik przesuwa się równomiernie ruchem prostoliniowym od strony lewej ku prawej, stapiając brzegi łączonych blach i tworząc charakterystyczne dla tej metody jeziorko stopionego metalu z tzw. oczkiem. Jądro płomienia znajduje się wewnątrz rowka spawalniczego, a spoiwo, w postaci drutu, dotyka powierzchni tego jeziorka i wykonuje na nim niewielkie ruchy poprzeczne lub eliptyczne rozprowadzające metal w taki sposób, aby krople

stopionego spoiwa spływały ciągle do jeziorka spawalniczego (rys. 1.9). Spawanie w prawo jest stosowane zwykle do połączeń odpowiedzialnych, a także do łączenia blach o grubości większej niż 4 mm, wymagających ukosowania brzegów oraz do łączenia rur niezależnie od ich grubości.

Do zalet tej metody zalicza się:

-możliwość spawania przy dowolnym położeniu spoiny w przestrzeni,

-duży stopień wykorzystania ciepła płomienia,

-dobre kontrolowanie przetopu grani dzięki ciągłej obecności „oczka”,

-ciągłe podgrzewanie i powolne stygnięcie spoiny co ułatwia wydzielenie się z niej gazów

-lepsze właściwości wytrzymałościowe złączy niż przy spawaniu w lewo.

Do wad spawania w prawo należą trudności w otrzymaniu gładkiego lica spoiny.


 

D4 Narysować i opisać technikę spawania gazowego w lewo
W spawaniu w lewo płomień skierowany jest w kierunku spawania na krawędzie jeszcze nie przetopione. Palnik wykonuje ruch od strony prawej w stron...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin