ciekawostki o Rzymie.docx

(15 KB) Pobierz

Ciekawostki o Rzymie

 

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… Ktokolwiek tu przyjedzie, będzie musiał tu wrócić. I to nie z powodu monety wrzuconej do Fontanny di Trevi, ale z tęsknoty.. gdyż Rzym jest miastem magicznym, pełnym cudów… Chyba trudno by zliczyć wszystkie zabytki Wiecznego Miasta. O tych najważniejszych możemy przeczytać na stronie zwiedzanie. Tutaj znajdziemy trochę ciekawostek.

Żeby być pewnym powrotu do Rzymu turyści wrzucają monety do Fontanny di Trevi, najsłynniejszej fontanny na świecie. Światową sławę zawdzięcza nie tylko tej tradycji, ale i Anicie Ekelberg, a dokładnie jej nocnej kąpieli w jednej ze scen La Dolce Vita Federica Felliniego.

Ciekawostki

·         Zabytki
Koloseum, Pantenon, i wiele wiele innych - zapraszamy na stronę zwiedzanie Rzymu

·         ciekawe zabytki
Usta prawdy

·         Miejsca ważne dla chrześcijan
Watykan, Katakumby, Basilica Santa Croce

·         7 wzgórz
Kapitol, Awentyn, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminał

·         Muzea
muzeum dusz czyśćcowych

·         Tradycje
Żeby być pewnym powrotu do Rzymu turyści wrzucają monety do Fontanny di Trevi, najsłynniejszej fontanny na świecie

·         Naj...
Via Appia to najstarsza droga Rzymu - to na niej wg legendy uciekającemu z miasta św. Piotrowi ukazał się Jezus pytając: "Quo Vadis?"; Rzym do XIX wieku był największym miastem świata.

Z mniej znanych miejsc warto zobaczyć Via Appia (najstarszą drogą Rzymu) i kościółek Quo Vadis. Według podań to właśnie tu uciekającemu z Rzymu Piotrowi ukazał się Jezus. W Kościele ufundowano popiersie Henryka Sienkiewicza. Znajduje się tam również ikona Giotta. Warto też odwiedzić romański Kościół St. Agnes, przy którym znajdują się słynne Usta Prawdy. W czasach ciemnego średniowiecza nie były one bardzo lubiane, ponieważ stanowiły ostrzeżenie dla kobiet podejrzanych o niewierność. Straszono je, że jeśli zdradziły swego męża i nie powiedzą prawdy, po włożeniu ręki do ust - zostanie ona odcięta przez Boga.

Słynne Koloseum otwarto w 80 roku n.e. Podczas popularnych wśród mieszkańców starożytnego Rzymu igrzysk zabito na arenie ponad milion osób i ok. pół miliona zwierząt.

Rzym już w pierwszym wieku naszej ery liczył 1,5 miliona mieszkańców i aż do XIX wieku był największym miastem świata.

Często słyszymy o słynnych siedmiu wzgórzach Rzymu. Są to Kapitol, Awentyn, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminał. Podobno na Awentynie u dominikanów w Santa Sabina rosną pomarańcze, które zasadził osobiście św. Dominik.

Rzym to jedno z najdroższych miast na świecie. Większość artykułów jest droga, a wyjątkiem jest woda. Bardzo smaczna i krystalicznie czysta woda pita płynie z każdej z ponad 2500 fontanienek, 1500 z nich to małe dzieła sztuki. Ich nazwa „Nasoni” (Nosale), wzięła się od kształtu wystającej metalowej części, przypominającej nos. Po raz pierwszy zainstalowano je w 1874 roku.

Kopuła Panteonu ma średnicę 44,4 m – więcej niż kopuła w Bazylice św. Piotra. Przez wieki była największym tego typu betonowym zwieńczeniem na świecie, dopiero w 1958 roku oddała palmę pierwszeństwa budynkowi CNIT w Paryżu.

W Rzymie znajdziemy wiele muzeów, ale jest tu także Muzeum Dusz Czyśćcowych. Jego założycielem był ojciec Victor Jouet. Gromadzi on w jednym z kościołów pochodzące z całej Europy eksponaty wraz opisami wydarzeń, w których miały brać udział dusze umarłych. Należą do nich m.in. odciski palców i dłoni osób zmarłych wypalone na książkach i fragmentach tkanin.

Dla chrześcijan bardzo waznym miejscem oprócz Watykanu jest Bazylika Santa Croce in Gerusalemme, która  przechowuje relikwię krzyża na którym został ukrzyżowany Chrystus, przywiezioną z Ziemi Świętej, przez św. Helenę - matkę Konstantyna.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin