Badanie skolioz.doc

(42 KB) Pobierz

TESTY OCENY MIĘŚNIOWEJ

TEST THOMASA ( chwyt Thomasa )

Ocena wyprostu kończyn w stawach biodrowych

Wykonanie - Pacjent leży na plecach. Zdrowa kończyna jest zginana w stawie biodrowym do momentu zniesienia lordozy lędźwiowej. Kontroluje to ręka leżąca między lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa a stołem, na którym wykonuje wie badanie. W tej pozycji miednica jest ufiksowana w prawidłowej pozycji zerowej. Jest pochylona do przodu około 12 stopni. Powoduje powstawanie lordozy lędźwiowej. Zwiększony przykurcz zgięciowy w stawie biodrowym może być kompensowany przez wyprost lordozy lędźwiowej. Dzięki temu chory często przyjmuje pozornie prawidłową pozycję.

Interpretacja – wyprost do pozycji neutralnej jest możliwy, jeżeli udo można płasko położyć na stole do badań. Jego dalsze zginanie powoduje unoszenie miednicy. Jeżeli badana kończyna pozostaje na stole, to osiągnięty kąt wyprostowania miednicy odpowiada przeprostowi stawu biodrowego.

Przy obecności przykurczu zgięciowego badane biodro nie pozostaje wyprostowane na stole, lecz narasta jego zgięcie, które towarzyszy stopniowemu zginaniu drugiego stawu biodrowego lub ruchowi miednicy. Przykurcz zgięiowy może zostać określony poprzez pomiar kąta, jaki tworzy oś zgiętego uda chorej kończyny ze stołem. Przykurcze zgięciowe stawu biodrowego występują w zmianach zwyrodnieniowych, zapaleniach i zaburzeniach ustawienia stawy biodrowego oraz mogą być przyczyną chorób kręgosłupa.               

 

TEST PRZYKURCZU MIĘŚNIA PROSTEGO UDA

 

Wykonanie : Pacjent leży na plecach, jego podudzia wiszą poza końcem stołu. Chorego prosi się o chwycenie stawu kolanowego i przyciągnięcie go do piersi. Ocenia się kąt, jaki przyjmuje wisząca kończyna dolna. Test powtarza się po drugiej stronie.

Interpretacja : W przypadku przykurczu mięśnia prostego uda w czasie przyciągania stawu kolanowego do tułowia dochodzi do zgięcia leżącej na stole kończyny. Test jest również dodatni przy przykurczu zgięciowym towarzyszącym chorobom stawu biodrowego, podrażnieniu mięśnia kulszowego ( ropień kulszowy), dolegliwość ze strony lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ze zwiększoną lordozą i zmniejszonym pochyleniu miednicy.

 

TEST PATRYCA

Różnicowanie chorób stawu biodrowego i krzyżowo-biodrowego ( ocena napięcia mięśni przywodzicieli).

Wykonanie : Pacjent w pozycji leżącej, jedna jego kończyna dolna jest wyprostowana, a druga zgięta w stawie kolanowym. Kostka boczna zgiętej kończyny leży powyżej rzepki drugiej kończyny.

Test można także wykonać w taki sposób, że stopę zgiętej kończyny podkładamy pod kolano drugiej kończyny. Następnie zgiętą kończynę pozostawia się wolno i pozwala się jej opaść lub wywiera się na nią nacisk. Wyprostowaną kończynę musimy ufiksować nas miednicą, aby zapobiec współruchom.

Interpretacja : W warunkach fizjologicznych staw kolanowy wyprostowanej kończyny prawie sięga podłoża. Następnie porównuje się obustronnie odległości obu kolan od podłoża. Jeżeli po jednej stronie test hiperabdukcyjny ( przypuszczam że chodzi tu o nadmiar, przesadnie większy bo nic innego nie przychodzi mi do głowy) jest dodatni, świadczy to o ograniczeniu ruchomości lub wzroście napięcia przywodzicieli; pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w przypadku, gdy przy ograniczonym odwodzeniu próbujemy je nadal pogłębić.

Oprócz oceny napięcia mięśni przywodzicieli koniecznie jest różnicowanie, czy skrócenie mięśni przywodzicieli nie jest związane z bolesnym stawem biodrowym (,,miękki stop’’ w czasie ruchu ) lub blokiem stawu krzyżowo biodrowego odcinaka kręgosłupa.

TEST TRENDELEMBURGA – DUCHENNE’A

Badanie mięśni miedniczno krętarzowych.

Wykonanie: Badający znajduje się za stojącym chorym. Pacjentowi poleca się unieść jedną kończynę oraz zgiąć ja w stawie biodrowym i kolanowym.

Interpretacja: W czasie stania na jednej kończynie dolnej mięśnie miedniczno krętarzowe ( mięsień pośladkowy średni i mały) taj strony kurczą się, w wykonaniu czego po st⡲onie zgiętej ko⡄czyny miednica zostaje uniesiona lub jest utrzymana w pozycji zbliżonej do horyzontalnej.

Zapewnia to harmoniczny chód. Jeżeli mięśnie pośladkowe są ukształtowane lub ich funkcja jest upośledzona ( osłabienie mięśni spowodowane zwichnięciem stawu biodrowego, porażeniem, stanem po wielu operacjach stawu biodrowego), nie są w stanie utrzymać miednicy po stronie stojącej kończyny. Ulega ona pochyleniu w kierunku zdrowej, nie odciążanej strony ( dodatni objaw Tredndelemburga ). W czasie poruszania się można obserwować typowy chód kaczkowaty, szczególnie przy zajęciu obu stron 9 obustronnie zwichnięcie stawów biodrowych).

Pochylenie miednicy na zdrową stroną powoduje konieczność kompensacji przemieszczonego punktu ciężkości ciała, która następuje przez pochylenie górnej części tułowia w kierunku stojącej kończyny ( objaw Duchenne’a )

 

TEST SEYFRIEDA

 

TEST OBERA

Ocena przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego.

Wykonanie: Pacjent leży na zdrowej stronie ciała z podkurczoną kończyną dolną ( dla wyrównania lordozy lędźwiowej). Badający obejmuje jedną ręka chorą kończynę, podczas gdy druga stabilizuje miednicę. Przez wyprostowanie kończyny w stawie biodrowym udo jest ustawione w jednej płaszczyźnie z miednicą i dzięki temu pasmo biodrowo-piszczelowe jest ufilsowane na wysokości krętaża większego. Z tej pozycji kończyna jest przywodzona.

Interpretacja: Jeżeli występuje przykurcz pasma biodrowo-piszczelowego, można przywieść staw biodrowy w stopniu, którym bezpośrednio zależy od wielkości skrócenia pasma. Test ten wykonuje się również tak, iż badający odwodzi wyprostowaną kończynę dolną do określonego stopnia, a następnie ją upuszcza. Jeżeli kończyna nie osiąga odpowiedniego stopnia, a następnie ja upuszcza. Jeżeli kończyna nie osiąga odpowiedniego stopnia przywiedzienia albo szybko pojawia się ruch zgięcia i rotacji, mamy do czynienia z przykurczem pasma biodrowo-piszczelowego. Test ten z reguły nie powoduje bólów, chociaż jest to możliwe. Są one zlokalizowane przeważnie w okolicy bocznego kłykcia kości udowej.

 

TEST MIĘŚNIA ZĘBATEGO

 

TEST MIĘŚNI KULSZOWYCH  ( znalazłem tylko test tzw. końca palca )

Ocena przykurczu mięśni kulszowo-udowych

Wykonanie: Pacjent siedzi. Jedna kończynę zgina w stawie biodrowym i kolanowym i przyciąga ja jedną ręką do tułowia. Druga kończyna dolna pozostaje wyprostowana. pacjentowi poleca się palcami drugiej ręki sięgnąć do palców stopy wyprostowanej kończyny dolnej. Test ten należy powtórzyć po stronie przeciwnej.

Interpretacja: w przypadku przykurczu mięśni kulszowo-udowych pacjent nie jest w stanie końcami palców dosięgnąć do stopy i skarży się na ,, ciągnące bóle” po grzbietowej stronie uda.

Test jest dodatni, jeżeli występują różnice między obiema stronami, z towarzyszącymi dolegliwościami. W przypadkach uwarunkowanych konstytucjonalie dochodzi do obustronnego, bezbolesnego skrócenia mięśni kulszowo-udowych. Możliwośwykonania tego testu mogą ograniczać dolegliwości bólowe kręgosłupa i koksartroza. Podrażnienie kożeni nerwowych można wykluczyć za pomocą innych testów.

 

TEST MIĘŚNI CZWOROBOCZNYCH LĘDŹWI

 

OCENA ROTACJI ST. BIODROWEGO ( prawa)

OCEAN ROTACJI ST. BIODROWEGO ( lewa )

ODWODZICIELE ST. BIODROWEGO

 

OCENA STAWÓW KRZYŻOWO-BIODROWYCH

 

TEST WYPRZEDZENIA kbtg W STANIU ( standing flexion test )

Badanie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

Wykonanie: Pacjent stoi odwrócony plecami do badającego. Kciukami wyczuwa on jednocześnie oba kolce biodrowe tylne górne. Następnie prosi chorego, aby postawił równo obie stopy na podłodze, wyprostował stawy kolanowe i powoli pochylił się do przodu. W skłonie tułowia ocenia się położenie oraz ruchomość obu kolców.

Interpretacja : Kość krzyżowa przemieszcza się w stawach krzyżowo-biodrowych wzdłuż osi poziomej w stosunku do kości biodrowych ( talerza miednicy ). Ruch ten wymaga obniżenia się kości krzyżowej.

W warunkach fizjologicznych, z powodu swobodnego ruchu w stawach krzyżowo biodrowych przy końcu pochylania tułowia, kolce biodrowe znajdują się na tej samej wysokości, jak na początku badania.

Jeżeli staw krzyżowo-biodrowy po jednej stronie nie obniża się to kolec biodrowy tylny górny wraz z kością krzyżową, w porównaniu z drugą stroną, przemieszcza się ku górze (wyprzedza).

Brak obniżenia się kolca albo obecności objawu wyprzedzania świadczy głównie o zblokowaniu, po stronie badanej, stawu krzyżowo-biodrowego. Obustronny objaw wyprzedzania może imitować obustronne skrócenie mięśni kulszowo-udowych.

Uwaga !!! : przy ocenie objawów wyprzedzania należy ocenić i wykluczyć zaburzenia symetrii miednicy i stawów biodrowych. Skośne ustawienie miednicy spowodowane różną długością kończyn dolnych należy wyrównać przez podłożenie pod krótszą z nich deseczek.

 

TEST WYPRZEDZENIA kbtg W SIADZIE

 

OBJAW DERBOWSKIEGO

Ocena zmieniającej się różnicy kończyn dolnych – objaw wyprzedzania w pozycji leżącej

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający obejmuje dalsze końce obu podudzi, wyczuwając kciukami kostki przyśrodkowe, oraz ocenia na podstawie pozycji kciuka wzajemną wysokość i roację kostek przyśrodkowych. Pacjenta prosi się o przyjęcie pozycji siedzącej, przy czym badający pomaga przy wykonaniu tego ruchu lub pacjent podpiera się rękami przy podnoszeniu.

Interpretacja: Jeżeli występuje zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego oraz zaburzenia ruchu miedzy kością krzyżową i biodrową, kończyna dolna po tej stronie przy podnoszeniu staje się pozornie dłuższa; w pozycji leżącej pozornie krótsza lub długości obu kończyn ulegają wyrównaniu.

Stwierdzenie różnice można zmierzyć na tej samej wysokości na kostkach. Różnice mniejsze od 2 cm nie są brane pod uwagę. Należy ustalić, czy różnice długości kończyn nie są spowodowane poza zablokowaniem stwu krzyżowo-biodrowego innymi przyczynami, jak przykurczem mięśni kulszowo-udowych albo anatomicznym skróceniem czy wydłużeniem.

TEST KOLCÓW ( kbtg L 5 )

 

BADANIE KLINICZNE

 

Zwracamy uwagę na:

- ustawienie głowy

- ustawienie barków

- ustawienie konta łopatki

- ustawienie konta talii

- pion L7 ( szpara pośladkowa ) ???? mam niewyraźnie napisane w zeszycie J

- garb żebrowy

- wał lędźwiowy

- kąt kifozy C7 niewyraźnie pisałem J

- kąt kifozy Th 4-5

- kąt lordozy

- kolce biodrowe przednie górne

- kolce biodrowe tylne górne

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin