duzy-maly.doc

(31 KB) Pobierz
Małgorzata Łatkowska

Małgorzata  Łatkowska

 

grupa wiekowa : 3 - latki

 

 

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  DLA  NAUCZYCIELA  STAŻYSTY

 

 

Temat :  „Mały - duży” – zabawy  matematyczne.

 

Cele :

Dzieci będą:

-          rozróżniać i porównywać wielkości przedmiotów

-          przyporządkowywać elementy wg wielkości

-          posługiwać się pojęciami określającymi wielkość

-          wykonywać czynności zgodnie z poleceniami n-lki

 

Środki  dydaktyczne :

-          przedmioty codziennego użytku w dwóch wielkościach (talerze, łyżki, lalki, kredki itp. )

-          kartki dla każdego dziecka z konturami piłek: dużej i małej

-          kółka wycięte z kolorowego papieru w dwóch wielkościach

-          klej, wilgotne ściereczki do rąk

-          duża i mała piłka

-          duże i małe kropki wycięte z folii samoprzylepnej (po jednej z każdej wielkości dla dziecka)

-          nagranie piosenki „Mam tylko trzy latka”

-          cukierki dla każdego dziecka (małe – irysy, duże – krówki)

 

Metody :

-          pedagogika zabawy

-          elementy matematyki E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

-          zadania do wykonania

-          piosenka 

 

Przebieg :

 

1.      Powitanie.

-          Witam wszystkie dzieci, które lubią duże lizaki

-          Witam wszystkie dziewczynki, które mają wesołe minki

-          Witam wszystkich chłopców, którzy bawią się małymi samochodami

-          Witam zgromadzonych dzisiaj gości.

Kto czuje się powitany, niech wykona dwa duże skoki!

 

2.      „Segregujemy  zabawki.”

Dzieci siedzą w kole na dywanie. N – lka  rozkłada przed dziećmi różne przedmioty w dwóch wielkościach. Dzieci przypatrują się uważnie, wypowiadają się nt. zgromadzonych przedmiotów,  następnie  segregują:

 

a)      wg rodzaju tworząc pary:                                          b)  wg  wielkości  tworząc dwa zbiory:

                    mała lalka  –  duża lalka                                                zbiór przedmiotów  małych

                          mała łyżka –  duża  łyżka                                                  zbiór  przedmiotów  dużych

                           

3.              „Duże  i  małe  skoki” – zabawa  ruchowa

Kiedy  nauczycielka  podrzuca  dużą  piłkę – dzieci  wykonują  duże  skoki,

Kiedy  nauczycielka  podrzuca  małą  piłkę – dzieci  wykonują  małe  skoki.

 

4.      „Mam  tylko  trzy  latka” – piosenka  z  ilustracją  ruchową

Dzieci  ustawione  w  kole, śpiewają  piosenkę, ilustrują jej treść  ruchem.

 

Mam tylko trzy latka, jestem jeszcze mały,                            Kiedy rano wstaję, do przedszkola idę,

Ale bardzo dużo teraz wiem.                                                        Bo przecież w przedszkolu fajnie jest.

Mam czysty fartuszek, kapcie, swoją półkę,                            mam tu koleżanki, kolegów i Panią,

Obiadek w przedszkolu chętnie jem.                                          Co dzień zabawkami bawię się.

Ref.   La, la, la, la, la, la                                                                      Ref.    La, la, la ……

                  A tym przedszkolakiem jestem ja.

 

5.      „Duże i małe kropki”

Dzieci otrzymują po jednej małej i jednej dużej kropce z folii samoprzylepnej. N-lka  prezentuje dużą  i  małą  piłkę.

Dzieci  kolejno  podchodzą  i  naklejają duże  kropki  na dużą piłkę, a małe kropki na małą piłkę. Wspólnie  kontrolują  działania  kolegów  i  oceniają  poprawność  wykonanego działania.

 

6.      „Duża i mała piłka” – praca samodzielna

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach, gdzie leżą  kartki z narysowanymi konturami piłek: małej  i  dużej.  Z pojemnika  samodzielnie  dobierają  kropki  wycięte  z  kolorowego  papieru

i  naklejają  na  piłkę  w  odpowiedniej  wielkości.

 

7.      Zakończenie:  „Balonik” – zabawa  ruchowa

Dzieci tworzą koło, mówiąc wierszyk naśladują  treść  ruchem.

 

              Baloniku  nasz  malutki,  rośnij  duży  okrąglutki.

              Balon  rośnie, że  aż  strach,  przebrał  miarę  no  i  trach!!!

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin