Wielkanocne_zwyczaje.doc

(36 KB) Pobierz
Przebieg zajęć

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

 

Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi w klasie 0 „a”.                                 

 

Termin realizacji: 26.03.2001 r.

 

Temat bloku: Przygotowujemy się do świąt wielkanocnych.

 

Temat zajęć: Wielkanocne zwyczaje.

 

Cele ogólne: - zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi

                      - doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań

                      - rozwijanie logicznego myślenia

                      - kształcenie spostrzegawczości

 

Cele operacyjne: (dziecko…)

                       - układa sylwety wg wzrastającej liczby wzorów

                       - zna figury geometryczne

                       - potrafi podać słowa, które kojarzą się z Wielkanocą

                       - umie narysować kurczątko

                       - zna zwyczaje wielkanocne

                       - umie ułożyć obrazek w całość, omówić, co przedstawia

                       - dobiera podpis do obrazka 

                       - zgodnie współpracuje w parze z innym dzieckiem

                       - wesoło bawi się z innymi dziećmi i rodzicami

                       - potrafi dopasować litery pisane do drukowanych

                       - czyta proste zdania

                       - porównuje liczebność zbiorów

                       - układa działanie matematyczne z zastosowaniem znaku nierówności

                       - potrafi zaprojektować i wykonać wspólnie z rodzicem kartkę świąteczną

 

Metody: pedagogika zabawy - zabawy integracyjne

              wartościująca - metoda niedokończonego zdania

              słowne - rozmowa, objaśnienia, żywego słowa

              percepcyjna - pokaz

              czynne - zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających

             

Formy: praca z całą grupą, praca w parach

 

Środki dydaktyczne: wydmuszka na patyczku, maskotka kurczątko, sylwety pisanek z różną ilością figur geometrycznych (z tyłu sylwet naklejone litery), kartki i ołówki, duże sylwety jajek wycięte z szarego papieru, obrazki o tematyce wielkanocnej pocięte na części (koszyk, pisanka, malowanie jajek, robienie ciasta, mazurek, palma, stroik, oblewanie wodą, kartka wielkanocna, baranek, prezent), podpisy do obrazków, sylwety talerzy wycięte z brystolu, kartki z imionami dzieci, sylwety pisanek z napisanymi literami, zdania do przypięcia na tablicę, kartoniki z cyframi i znakiem nierówności, materiały do wykonania kartek świątecznych: sztywne kolorowe kartki, skrawki kolorowej flizeliny, papier i stare torebki do pakowania prezentów, papierowe wstążki, bibuła do dekoracji kwiatów, papierki po cukierkach, wycinanki, stare pocztówki świąteczne, klej szkolny, Vikol, brokat w kleju, nożyczki, płyta z muzyką do zabaw, płyta z piosenką.

Przebieg zajęć

 

1. „Powitanie” – zabawa integracyjna.

     Nauczycielka, dzieci i rodzice stoją w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku

     stylizowaną na kwiat i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając:

     Maciek wita Anię, Ania wita mamę Oli, Ola wita Huberta itd.

 

2. „Jakie to święta ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.

     Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury

     geometryczne). Dzieci przeliczają je, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby

     wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują

     nazwę świąt: WIELKANOC.

 

3. Zabawa w „skojarzenia” – dzieci podają jak najwięcej słów, które kojarzą im się z nazwą

    świąt Wielkanoc.

 

4. „Kurczątko” W. Szumanówny – wierszyk do rysowania.

     Nauczycielka zwraca uwagę na to, że jajko i kurczątko najbardziej kojarzą się wszystkim

     z Wielkanocą, dlatego też za chwilę wszystkie dzieci spróbują narysować takie kurczątko

     wylęgające się z jajeczka. Nauczycielka recytuje wierszyk i jednocześnie rysuje kolejne

     etapy „narodzin kurczątka”. Przy powtórnej recytacji dzieci rysują same.

 

          Z jajeczka się urodziło…                             

          Główkę najpierw wychyliło.

          Na dwie nóżki

          Wyskoczyło…

          Czarne oczka otworzyło,

          Dziobek mały rozchyliło,

          Że jest głodne zakwiliło…

 

                         

   I                                                              II             





                    

 

 





                        

                         

   III                                                  IV





















 









 











 

5. „Taniec kurcząt w skorupkach”– taniec dzieci i rodziców przy wesołej muzyce.

     Dziecko z rodzicem biorą się za ręce i tańczą na dużej sylwecie jajka wyciętej z szarego

     papieru.

 

6. „Święta wielkanocne” – słuchanie piosenki (muz. K. Lusawa, sł. K. Lusawa).

     Krótka rozmowa na temat treści piosenki.

 

7. „Lubię święta, bo…” – nauczyciel zaczyna zdanie, dzieci kolejno kończą.

     Dziecko mówiąc o swoich odczuciach trzyma w ręku maskotkę – kurczątko, kiedy

     skończy, podaje ją koledze obok.

 

8. „Wielkanocne obrazki” – zabawa dydaktyczna.

     Dzieci w parach układają w całość obrazek pocięty na części, następnie wspólnie

     omawiają, co dany obrazek przedstawia. Dobierają właściwy podpis.

     

9. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.

     Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci

     to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują,

     podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko

     chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty).

     Zabawa powtarzana jest kilka razy.

 

10. „Kolorowe pisanki” – zabawa dydaktyczna.

     Na tablicy znajdują się wycięte z brystolu 2 talerze, na pierwszym przyklejona kartka

     z imieniem „Jola”, na drugim „Patryk”. Niżej są sylwety pisanek z literami pisanymi

     odpowiadającymi literom drukowanym w imionach. Dzieci odczytują imiona i dopasowują

     litery pisane znajdujące się na pisankach do liter drukowanych w imionach (przypinają

     pisanki nad odpowiednimi talerzami). Następnie czytają zdania:

To kolorowe i ładne pisanki. Te pisanki malowali Jola i Patryk.

     Na koniec porównują liczbę pisanek na obu talerzach, układają działanie matematyczne na

     tablicy: 4 < 6.

 

11. „Świąteczne kartki” – dzieci wspólnie z rodzicami projektują i wykonują ekologiczne

     kartki z różnorodnych nieużytków na szkolny kiermasz.

   

                                                                                            Opracowała i przeprowadziła

                                                                                                    mgr Beata Kaczmar

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin