Sprawozdanie(Toczenie).doc

(485 KB) Pobierz
OBRÓBKA MECHANICZNA

OBRÓBKA MECHANICZNA

Toczenie

Czapik Marcin

Nazwisko i imię:

Semestr III

Wydział BMiZ

Kierunek: ZiIP

Grupa: ZP1

Temat ćwiczenia:

15.10.03r.

Data wykonania ćwiczenia

Nazwisko prowadzącego

Ocena

 

 

 

 

1. Schematy blokowe obrabiarek.

2. Szkice podstawowych narzędzi.

              1. nóż prosty ; 2. nóż wygięty ; 3. nóż spiczasty ; 4. nóż boczny wygięty ; 5. nóż szeroki ; 6. nóż boczny ; 7. przecinak

 

 

 

 

3. Szkice podstawowych operacji.



 

 

a) wzdłużne, b) poprzeczne, c) skośne,  

d) kształtowe, I-obtaczanie, II-roztaczanie, III-wytaczanie, IV-przecinanie,

V-podcinanie, VI-planowanie,

VII-toczenie zewnętrzne skośne(złożone), VIII-zewnętrzne skośne(proste),

IX-wewnętrzne skośne(proste),

X- kształtowe (zewnętrzne),

XI- kształtowe (wewnętrzne)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Opis przebiegu ćwiczenia i własne wnioski.





       Ćwiczenie polegało na zmniejszeniu średnicy wałka umieszczonego w kłach tokarki. Proces ten wykonaliśmy w dwu etapy zmniejszając średnicę dwukrotnie o 1mm. Pomiary wałka przed i po doświadczeniu dokonano za pomocą suwmiarki.

 

 

Toczenie jest to obróbka skrawająca elementów obrotowych. Ruchem głównym jest obrotowy ruch obrabianego materiału, natomiast ruch pomocniczy stanowi ruch posuwisto-zwrotny narzędzia (noża tokarskiego). Duża możliwość doboru prędkości skrawania, posuwu oraz noży i rodzajów operacji pozwala na obróbkę znacznej ilości materiałów dostępnych na rynku. Dodatkowo wpływ na to ma fakt, iż istnieje wiele tokarek: kłowe, tarczowe, karuzelowe, rewolwerowe, wielonożowe, automaty i półautomaty tokarskie oraz tokarki-kopiarki i zataczarki. Materiałem stosowanym na narzędzia skrawające jest stal szybkotnąca oraz węgliki spiekane. Elementy obrabiane mocowane są najczęściej w kłach, lecz możliwe jest również stosowanie uchwytów szczękowych. Podczas obróbki długich wałków stosuje się tzw. podtrzymki, które zapewniają lepszą stabilność przy obróbce. Noże tokarskie natomiast mocowane są na imaku nożowym. Obróbka na tokarce jest wydajnym sposobem obrabiania elementów obrotowych, dzięki czemu jest powszechnie stosowana w przemyśle. Dodatkowo na tokarkach można wykonywać niektóre powierzchnie nieobrotowe również w sposób ekonomiczny.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin