Aktualizacja oprogramowania nawigacji MFD2 w VW Passat B6.doc

(679 KB) Pobierz

Aktualizacja oprogramowania nawigacji MFD2 w VW Passat B6

Niedawno znajomy kupił nowe auto Volkswagen Passat B6, 2006r. Samochód wyposażony jest w wbudowaną, fabryczną nawigację z radiem FM. Dostałem zadanie wykonania aktualizacji oprogramowania nawigacji, co wymagało instalacji najnowszej wersji softu wbudowanego w urządzenie (firmware) oraz skłonienie do odczytu kopii zapasowych map w postaci nagrywanych płyt z mapami (standardowo odczytywane są tylko oryginalne, tłoczone płyty).

1. Określenie typu i modelu nawigacji

„Fabryczna nawigacja VW Passat B6″ – taką odpowiedź dostałem na pytanie o model nawigacji. Po wstępnym wyszukiwaniu okazało się, że auto może mieć aż trzy typy nawigacji o różnych możliwościach.

Pierwsza to Nawigacja MFD2 DX, która czyta mapy z płyt CD w systemie DX. Wygląda ona tak jak na zdjęciu poniżej:

 

Druga, najczęściej montowana to Nawigacja MFD2 DVD C, odczytująca mapy Europy na płytach DVD. W taką właśnie samochód jest wyposażony.

 

Bardzo łatwo rozróżnić te dwa typy nawigacji po nazwach przycisków. DX ma z prawej strony ESC, zaś DVD „zakręcającą strzałkę”. Dodatkowo są różne nazwy przycisków Tele< ->Mute, Aux< ->Dest. Napiszę też, że obie nawigacje nie pozwalają odtwarzać filmów DVD, zaś muzykę czytają tylko z płyt Audio CD.

 

Trzecia to bardzo funkcjonalna Nawigacja VW RNS 510 z dotykowym wyświetlaczem, dyskiem twardym oraz z możliwością odtwarzania filmów DVD oraz muzyki MP3 / WMA.

 

2. Pobieranie i instalacja najnowszej wersji firmware

Każda nawigacja ma inne firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie sterujące urządzeniem. Okresowo producent wydaje aktualizacje, które pozwalają ulepszyć urządzenie czy też dodać nowe funkcje. Warto pamiętać, że aktualizacja (upgrade) firmware wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ jeżeli coś pójdzie nie tak sprzęt może być bezużyteczny. Dlatego ważne jest, aby w czasie instalacji nie nastąpił zanik prądu, najlepiej robić to przy włączonym silniku lub przekręcić kluczyk, gdy silnik nie jest uruchomiony, a nawet podłączyć akumulator do prostownika.

 

Najnowsze firmware do pobrania:

MFD2 CD: Firmware_MFD2_CD_DX_EN_PL.zip

MFD2 DVD:Firmware_MFD2_DVD_PL_with_Unlock_DVD.zip (wg opisów soft 28, 30 to wersje europejskie, 47, 49, 50 amerykańskie)

 

W pobranych archiwach znajdują się obrazy płyt, które nagrywamy na płyty CD. Nagranie formatu ISO umożliwia praktycznie każdy program do wypalania, obrazy „MDF/MDS” nagrywamy w Alcohol 120%, zaś „NRG” w Nero. Uniwersalnym programem jest ImgBurn.

 

Osobiście wykorzystałem najnowsze firmware przeznaczone dla MFD2 DVD, edycja dla Europy w wersji 30, dodatkowo ze spolszczeniem. Jak ktoś chce mieć menu po polsku od razu wgrywa wersję 30 PL, bo jest to identyczne firmware co wersja 30 EN, tylko, że w naszym języku.

Po nagraniu na płytę CD Verbatim nawigacja bez problemu ją odczytała wyświetlając info o bieżącej wersji softu w nawigacji datowanej na 2005r, i wersji z płyty na 2007r. Po akceptacji rozpoczął się proces instalacji trwający ok. 35 minut, zakończony powodzeniem. Po wszystkim firmware zostało uaktualnione do najnowszej wersji, dodatkowo menu jest w języku polskim.

 

Instalacja:

 

Podsumowanie:

 

3. Odblokowanie odczytu nagrywanych płyt z mapami

Nawigacja ma wbudowane zabezpieczenie, które nie pozwala odczytywać nie oryginalne, nagrywane płyty z mapami. Jednak po zakupie map dobrze jest wykonać kopię zapasową płyty i jej używać, zaś oryginalną schować do szafy, przez co nie ulegnie porysowaniu czy uszkodzeniu. Aby nawigacja odczytała nagrane płyty konieczne jest wgranie „unlocka”, co realnie polega na wgraniu jednego pliku do pamięci nawigacji. Jeżeli tego nie zrobimy nagrywane płyty nie zostaną zaakceptowane.

 

Unlock znajduje się w archiwum z firmware do nawigacji. Po ściągnięciu wypakowujemy i nagrywamy na zwykłą CD obraz płyty. Następnie instalujemy w nawigacji, co trwa 1-3 sekundy. Proces nieustannie się zapętla, musimy ręcznie wyciągnąć płytę, inaczej będzie to trwać bez końca.

 

4. Nagrywanie kopii zapasowych płyt z mapami

Aby móc korzystać z najnowszych map konieczne jest wgranie najnowszego firmware v.30 oraz „unlocka”, gdy chcemy korzystać z nagrywanych płyt.

Po spełnieniu tych warunków przygotowujemy kopię zapasowa oryginalnej płyty z mapami, co polega na utworzeniu obrazu płyty i jej nagraniu. Mapy mają duży rozmiar, konieczne będzie nagrywanie na płytach dwuwarstwowych Double Layer DL 8.5GB.

 

Jak prawidłowo nagrywać płyty z mapami do nawigacji

Spełnienie kilku warunków jest konieczne, aby nagrana płyta w ogóle zadziałała. Sam miałem z tym mały problem, ale po kilku próbach się udało.

zaopatrujemy się w krążki DVD DL (dwuwarstwowe). Mogą to być zarówno DVD+R DL (plusowe) jaki i DVD-R DL (minusowe). Osobiście nagrywałem na płytach + firmy EMTEC, choć nie powinno być problemu także z innymi.

wybór nagrywarki: od tego na jakiej nagrywarce będziemy wypalać płyty zależy czy ona zadziała. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że nagrywając na napędzie TSSTcorp CDDVDW SH-S222A (Samsung) w komputerze stacjonarnym wszystkie płyty chodzą. Z kolei płyta nagrana na zewnętrznej nagrywarce USB Lite-on nie działa. Dużo osób mówi też, że płyty nagrywane na laptopach nie chodzą – nie sprawdzałem. Dlatego jeżeli nie działają nam płyty próbujemy nagrać je na innej nagrywarce.

wybór programu do nagrywania: obrazy płyt zazwyczaj są w formacie ISO, który obsługują wszystkie aplikacje wypalające. Często można też spotkać obrazy w formatach „MDF/MDS”, które są tworzone i przygotowane do nagrania w programie Alcohol 120%, który jest jednak komercyjny, przez co musimy mieć na niego licencje.

I tutaj bardzo ważny warunek: nagrana płyta musi mieć koniecznie ustawiony Typ księgi (Book Type) na DVD-ROM. Oznacza to, że płyty przeznaczone do zapisu: DVD+R, DVD-R oraz DVD-RW są widziane jako płyty DVD-ROM, które są tylko do odczytu. Oryginalna płyta z mapami to właśnie DVD-ROM, więc taki zabieg pozwoli oszukać czytnik w nawigacji i zwiększa kompatybilność.

Zmianę typu księgi dokonujemy w ustawieniach programu nagrywającego. Osobiście straciłem 2 płyty DVD nagrywając w programie Alcohol, który na domyślnych ustawieniach pozostawia w niezmienionym stanie typ księgi identyfikujący daną płytę tj. jeżeli nagramy płytę DVD+R DL, płyta będzie miała Book Type DVD+R DL. W opcjach, w sekcji Zapis domyślnie odznaczona jest funkcja „Ustaw Book Type na DVD-ROM dla nośników DVD+R”. Po nagraniu 2 płyt bez zaznaczonej tej funkcji płyty nie zostały w ogóle zaakceptowane przez nawigację, wyświetla się komunikat „Niewłaściwa płyta DVD”. Nie próbowałem z zaznaczoną opcją.

W pełni działającą płytę DVD udało mi się nagrać w programie ImgBurn, który to domyślnie ustawia Typ księgi na DVD-ROM, pozwala nagrać większość formatów obrazów płyt i polecam go użyć. Jednak płyta nagrana w ImgBurn, z typem księgi DVD-ROM, ale na zewnętrznej nagrywarce nie działa, nawigacja jej nie akceptuje. W aplikacji możemy sprawdzić także jaki Typ księgi ma dana płyta. Umieszczamy płytę w napędzie, uruchamiamy program, wybieramy jedną z opcji. Z prawej strony wyświetlą się informacje o płycie. W sekcji Physical Format Information (ADIP) – Book Type określa typ płyty, w przykładzie DVD+R, ale ustawienie to nie jest brane pod uwagę. Aby nawigacja zaakceptowała płytę program do nagrywania musi podmienić bajt odpowiedzialny za identyfikacje płyty. W Physical Format Information (Last Recorded) Book Type musi być ustawiony na DVD-ROM. Na podstawie tej wartości nawigacja identyfikuje płytę. Jeżeli tu nie będzie DVD-ROM płyta nie zadziała.

 

 

Dobrym programem do nagrania płyty z mapami jest też znany Nero, który jak pamiętam także automatycznie ustawia Book Type na DVD-ROM.

Według zaleceń ważna jest także prędkość nagrywania. Nagrywanie powinno odbywać się na najniższej prędkości, sam wybrałem 2,4x, ale realnie napęd nagrywał z prędkością 4x, ponieważ wolniej nie potrafi. Jednak płyta działa idealnie. Wolniejsza prędkość nagrywania pozwoli ograniczyć ilość błędów zapisu.

 

5. Płyta z mapą pojedynczego kraju

Jest możliwość zmodyfikowania oryginalnego obrazu płyty z mapami Europy i przygotowania mniejszego z pojedynczym krajem np. Polską, co pozwoli na nagranie na zwykłej DVD. Jednak w moim przypadku to się nie sprawdziło, nawigacja nie potrafi prowadzić po ustalonej trasie, co objawia się komunikatami od lektora „twoja pozycja znajduje się poza cyfrowym zasięgiem dróg”.

 

Podsumowując, aby mieć zaktualizowaną nawigację MFD2 DVD wgrywamy wg kolejności:

1.       najnowsze firmware dla Europy v.30, oryginalne w języku angielkom lub spolszczone w języku polskim;

2.       „unlock DVD” aby działały nagrywane płyty z mapami;

3.       nagrywamy płytę z mapami, pamiętając o typie księgi DVD-ROM.

 

Jeżeli płyty nie działają próbujemy nagrywać na innej nagrywarce, zmieniamy program do nagrywania, kupujemy płyty innego producenta, „plusowe” i „minusowe”. Tak to nieraz jest, że jednym działa, a innym nie. Czasami można stracić kilka płyt, ale warto próbować dla samej satysfakcji.

A jak wszystko zawiedzie przyczyną może być brudny laser, który musimy oczyścić.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin