Scenariusz zajęć dotyczących praw dziecka.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dotyczących praw dziecka "Potyczki małego Pinokia"

Scenariusz zajęć dotyczących praw dziecka "Potyczki małego Pinokia"

mgr Agnieszka Buczak, nauczyciel kontraktowy, Gminne Przedszkole w Tworogu

Temat: „Potyczki małego Pinokio”

Dzieci: 3-4-latki

Miejsce: sala zabaw

Obszar: edukacja społeczno-moralna

Założenia:

W tej jednostce dydaktycznej pragnę przybliżyć i zapoznać dzieci z wiadomościami wynikającymi z praw danych każdemu dziecku w kontekście ich obowiązków jednocześnie wykorzystując w tym celu  słynną  postać bajkową o imieniu Pinokio.
Pragnę przybliżyć dzieciom 3 i 4-letnim tematykę wynikającą z mimiki:

·         Prawa do niewiedzy, przez cierpliwe i wytrwałe niesienie dzieciom pomocy w chwili, gdy potrzebują oni „przewodnika” , by wybrać i zdecydować kim być, co robić, jaką postawę przyjąć w społeczeństwie i na jakich wartościach budować swoją przyszłość.

·         Prawa do upadków, gdzie w codziennym postępowaniu powinniśmy pozwolić im błądzić i radośnie dążyć do poprawy. Szukanie przyczyn , diagnoza złego zachowania oraz wyrozumiała cierpliwość to jedyny sposób promowania tego prawa współcześnie.  

Cele główne:

·         wprowadzanie dzieci w świat wartości moralnych, uniwersalnych

·         rozwijanie i pogłębianie wrażliwości na literaturę dziecięcą

·         doskonalenie umiejętności uważnego słuchania

Cele operacyjne:
Dziecko:

·         potrafi wyjaśnić powody, dla których należy:

o        mówić prawdę o zaistniałej sytuacji

o        szanować pracę innych ludzi

o        pomagać sobie wzajemnie w różnych sytuacjach

o        wywiązywać się ze swoich obowiązków

·         ocenia jednoznacznie zachowania i postawy przeciwne: dobro – zło

·         porównuje i mówi o swoich przeżyciach (nastroje i emocje)

·         cenia postępowanie Pinokio i uzasadnia je

·         pracuje z kartą pracy pt. „Pinokio”

Formy pracy:

·         w grupach, całą grupą, indywidualnie

Metody pracy:

·         werbalne

·         pozawerbalne

·         aktywizujące twórcze działanie dziecka z elementami : biblioterapii, muzykoterapii, ludoterapii, kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona

Pomoce dydaktyczne:

·         Klasyczne opowiadanie „Ponokio” w wersji Edgardo Ariel Epherra wraz z 8 ilustracjami (źródło: "Nauczycielka Przedszkola" nr 22, 2008 r.), kolorowe kredki, indywidualne karty pracy pt. „Pinokio”, płyta z zabawą muzyczno-rytmiczną, cukierki czekoladowe w papierku, dwa wiklinowe koszyczki z minkami „smutną”, i „wesołą”, kubek z wodą niegazowaną dla każdego, stempelek Kubusia Puchatka.

Przebieg zajęć

1.     Przywitanie z dziećmi piosenką powitalną pt. „Kaczor Donald”

Kaczor Donald fermę miał ija, ija o!
Do niej maluchy zapraszał ija, ija o!  (2 x )

2.     Przedstawienie celu zajęć dydaktyczno-wychowawczych z wykorzystaniem elementów biblioterapii opowiadania pt. „Pinokio” wraz  z 8 ilustracjami oraz z elementem kinezjologii edukacyjnej „Kapturek Myśliciela”.

o        Siedząc w kole w siadzie skrzyżnym „Kapturek Myśliciela”

o        Zapoznanie się z historią i perypetiami słynnej postaci bajkowej Pinokio. Nauczycielka z wykorzystaniem 8 ilustracji opowiada dzieciom  historię słynnej kukiełki.

3.     Analiza wysłuchanego opowiadania:

o        Przedstawienie głównych postaci występujących w opowiadaniu.

o        Wyłonienie najciekawszych przygód z punktu widzenia dzieci.

o        Ocena postępowania głównego bohatera z uzasadnieniem.

o        Konsekwencje postępowania Pinokio.

o        Argumentacja konieczności czynienia dobra, mówienia prawdy oraz przeciwstawiania się kłamstwu, złu – bycia złym i nieposłusznym.

4.     Zabawa ruchowa z wykorzystaniem muzyki pt. „Smutny i wesoły Pinokio”.

Dzieci stoją naprzeciw siebie w dwóch rzędach. Jeden rząd to dzieci, które przyjmują postać „Smutnego Pinokio” zachowując się zgodnie z przypisaną im postacią. Drugi rząd to „Wesoły Pinokio” i te dzieci zachowują się również zgodnie z przypisaną im postacią. W czasie, kiedy z płyty CD płynie muzyka o charakterze smutnym tylko te dzieci, które są „Smutnym Pinokio” idą w kierunku rzędu dzieci będących „Wesołym Pinokio” zaś wtedy, kiedy muzyka zmienia się na wesołą dochodzi do zmiany ról.

5.     Praca indywidualna przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy pt. „Pinokio”.

Dzieci otrzymują imiennie podpisane karty pracy. Karta pracy zawiera dwie buzie „Pinokio” – jedna z nich jest smutna a druga wesoła.
Twarz Pinokio jest niekompletna ponieważ Pinokio brakuje nosa.
Zadaniem dziecka jest dorysowanie Pinokio nosa w zależności od jego miny.
Nagrodą za wykonaną kartę pracy jest stempelek.

6.     Zakończenie zajęcia i ewaluacja z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej.

o        „Picie wody” w wyznaczonym miejscu w sali

o        Ewaluacja zajęcia pt. „Smutna i wesoła buźka”

Na dywanie stoją dwa wiklinowe kosze:

·         jeden z uśmiechniętą buźką TAK podobało mi się;

·         drugi ze smutną buźką NIE podobało mi się.

Nauczycielka częstuje dzieci na zakończenie zajęć, w nagrodę dzieci czekoladowymi cukierkami w papierkach jednocześnie informując ich, aby po zjedzeniu wyrzuciły swoje papierki do odpowiednio oznaczonego kosza zgodnie z ich nastrojem i „oceną” po zakończonych zajęciach. Na zakończenie wspólnie oceniamy/przeliczamy, w którym koszu jest więcej papierków.

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin