Spotkanie 1 i 2 poprawione, 29[1].09.2007, Psychologia jako nauka i wiedza praktyczna.doc

(520 KB) Pobierz
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania Dr hab

26       

Dr hab. A.Gołąb, prof. WSFiZ    e-mail: andrzejgolab@aster.pl                        Materiały informacyjne do wykładu: Wprowadzenie do psychologii

studia zaoczne,  rok akadem. 2007 / 2008                                                                                  Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie

Spotkanie 1 i 2                           Wykłady 1-6                 29. 09.2007                     Psychologia jako nauka i wiedza praktyczna           Strona 26 z 26

 

Spotkanie 1 i 2 (wykłady 1- 6) [29.09.2007]

Psychologia jako nauka i wiedza praktyczna

 

0. Sprawy organizacyjne związane z wykładem

1. Etymologia nazwy „psychologia” i historia tej nazwy

2. Poglądy wybranych filozofów na temat relacji między ciałem i duszą

3. Powstanie psychologii naukowej

4. Skrótowy historyczny przegląd kierunków  i nurtów psychologii

5. Typy i przykłady określeń przedmiotu psychologii

6. Psychologia jako nauka o człowieku i jego czynnościach

7. Główne dziedziny psychologii akademickiej

8. Psychologia jako wiedza praktyczna

9. Psychologia jako zawód w Polsce

10. Czy jest jedna psychologia czy jest wiele psychologii ?

11. Literatura cytowana

 

0. Sprawy organizacyjne związane z wykładem

 

W Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie (WSFiZ) przedmiotWprowadzenie do psychologiiw roku akademickim 2007/2008 dla osób studiujących w trybie niestacjonarnym obejmuje 48 godzin wykładów w I semestrze i zakończony jest egzaminem w styczniu 2008 r. Nasze spotkania będą odbywać się w soboty w Auli 305 na IV piętrze. Będzie 16 spotkań - po dwa spotkania w jednym dniu zajęć. Każde spotkanie będzie trwało 3 „godziny akademickie” czyli „godziny” 45 minutowe. Będą odbywać się w soboty w godz. 8 10.30 i 13.35 – 16.20. Będzie je oddzielać wykład z Etyki zawodu psychologa prowadzony w tej samej sali przez        dr hab. Adama Niemczyńskiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego (w godz. 10.40 – 13.25). Daty naszych podwójnych spotkań to: 29.09; 13.10; 27.10; 17.11; 1.12; 15.12; 12.01.2008  i  26.01.2008.

    Dla 10 grup, które mają zajęcia ze mną (od PZ-1/I do PZ-10/I), egzamin będzie miał formę testu wiadomości złożonego z 60 pytań. Każde z nich będzie miało postać zdania, o którym Państwo będziecie orzekać, czy jest prawdziwe czy fałszywe. Za dobrą odpowiedź będzie przyznawany 1 punkt, za złą odpowiedź lub brak odpowiedzi 0 punktów. Aby zasłużyć na ocenę bardzo dobrą, trzeba będzie mieć co najmniej 51 punktów (85 % maksymalnej punktacji). Na ocenę dostateczną wymagane będzie co najmniej 36 punktów (60 % maksymalnej punktacji). Pierwszy termin egzaminu będzie tzw. terminem „zerowym”. Do egzaminu „zerowego” można nie przystąpić. Niepowodzenie na takim egzaminie nie będzie „liczyło się”. Egzamin „zerowy” odbędzie się 26.01.2008 r. na ostatnim spotkaniu wykładowym.

   Podręcznikami, które proponuję traktować jako lekturę pomocniczą,dwie książki:

a) Richard GERRIG i Philip ZIMBARDO (2006). Psychologia i życie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Spis treści tego podręcznika jest pod adresem: http://ksiegarnia.pwn.pl/pdf/6230.pdf

b) Czesław MATUSEWICZ (2006). Wprowadzenie do psychologii. Warszawa: VIZJA PRESS&IT [Wydawnictwo Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie].

    Książka  Gerriga i Zimbardo jest nowym wydaniem podręcznika:

Philip ZIMBARDO (2000, 2001-2004 – dodruki). Psychologia i życie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

   Różnice między wydaniem z 2006 r. i wydaniami z lat 2000-2004 są na ogół mało istotne, tak więc można też korzystać z tych starszych wydań. Natomiast wydania tej książki sprzed 2000 roku są dużo mniej przydatne (pierwsze polskie wydanie podręcznika Zimbardo ukazało się w roku 1988).

    Do wydania podręcznika Zimbardo z 2004 r. są dostępne w internecie różne materiały pomocnicze (ilustracje, slajdy, postaci psychologów, pytania, słowniczek pojęć itd. Sposób dotarcia do nich nie jest przejrzysty, ale dla chcącego... nie ma rzeczy niemożliwych). Zob. np. http://aneksy.pwn.pl/psychologia/ ;  http://aneksy.pwn.pl/psychologia/?id=183http://aneksy.pwn.pl/psychologia/ppt/zimbardo-r-1.ppt  ;      http://aneksy.pwn.pl/psychologia/slownik.php ;    http://aneksy.pwn.pl/psychologia/?id=176 ;   http://aneksy.pwn.pl/psychologia/?id=187  .

   Ze strony internetowej WSFiZ (www.vizja.pl)  można wejść do systemu informacji, który nazywa się „Extranet”. W Extranecie będę zamieszczał tzw. Materiały informacyjne do wykładu Wprowadzenie do psychologii. W tych Materiałach pogrubioną czerwoną czcionką zaznaczane będą wiadomości, do których nawiązywać będą pytania egzaminacyjne.

Przykładem takiej wiadomości jest informacja zawarta w poniższym zdaniu:

    Symbolem psychologii jest grecka litera „psi” (duża: Ψ lub mała: ψ).

   Na ekranie komputera będą to fragmenty koloru czerwonego, ale w wydruku czarno-białym będą wyglądać jak napisane nieco jaśniejszą czcionką czarną. Słowa, zwroty czy zdania pisane czcionką innego koloru, (np. niebieskiego) czy też pisane kursywą, pisane dużymi literami albo podkreślone (bez pogrubienia czcionki) mają inne znaczenie: chodzi o wyróżnienie graficzne zwiększające przejrzystość tekstu lub o przyciągnięcie Państwa uwagi.

   Jeśli w tekście Materiałów znajdziecie Państwo odsyłacz (link) do jakiejś strony internetowej, można otworzyć stronę, klikając na jej adres przy wciśniętym klawiszu Ctrl. (Proszę przećwiczyć to z adresem: www.vizja.pl). Aktualność adresów internetowych sprawdzam w czasie zbliżonym do daty publikacji Materiałów w Extranecie.

   Na zakończenie uwag w sprawach organizacyjnych chciałbym zachęcić Państwa do przesyłania na mój adres mailowy: andrzejgolab@aster.pl wszelkich uwag dotyczących wykładów a także Materiałów Informacyjnych. Proszę śmiało sygnalizować błędy lub inne niedociągnięcia.

 

1. Etymologia nazwy „psychologia” i historia tej nazwy

    

Etymologicznie psychologia to nauka o duszy.

    Po grecku dusza to  ψυχή (psychē), „nauka, wiedza” to λόγος (lógos).

Rozważania o duszy uważano za część filozofii i teologii. Przedmiotem refleksji myślicieli była zwłaszcza relacja między duszą a ciałem. Poglądy wybranych filozofów na ten temat sygnalizuję w punkcie 2 niniejszych Materiałów.

    Nazwa „psychologia” pojawiła się dopiero w czasach nowożytnych (XV wiek).

    W wielu dawniejszych źródłach (np. Kreutz, 1949, s.13; Tomaszewski, 1963, s. 13) można było znaleźć informację, że słowempsychologia” posłużył się po raz pierwszy w swoich wykładach pastor Filip MELANCHTON (1497 – 1560). Jak podaje prof. Maria MATERSKA, autorka wykładów z historii psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, Melanchton uważał, że psychologia powinna badać ludzkie przeżycia. Jego zdaniem natura nieśmiertelnej duszy jest niepoznawalna (Materska,  2001, s.19). Melanchton był jednym z głównych obok Marcina Lutra działaczy Reformacji. Pomniki ich obydwu stoją na Rynku w Wittemberdze. W latach dwudziestych pewien naukowiec francuski dokładnie przeczytał dokładnie wszystkie dzieła Melanchtona i .... nie znalazł w nich słowa „psychologia”. Stwierdził, że było ono użyte wyłącznie przez dziewiętnastowiecznego redaktora pism Melanchtona we wstępie do jego dzieł (Stachowski, 2007, s. 16).

    Przez pewien czas za autora, który po raz pierwszy użył nazwy „psychologia” i to w tytule swego dzieła, uważano niemieckiego filozofa z XVI wieku Rodolphusa GOCLENIUSa (Stachowski, 2007, s. 16).

    Najnowsze odkrycie dotyczące początków nazwy „psychologia” należy do chorwackiego psychologa K. KRSTIC’a (Krstic, 1966). Wedłu...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin