zestaw zadan MUZYCZNE.doc

(32 KB) Pobierz
ZESTAW ZABAW MUZYCZNO – RUCHOWYCH

ZESTAW  ZABAW MUZYCZNO – RUCHOWYCH

DLA KLASY I

I Zabawy uwrażliwiające na rytm

Zabawa nr l - „Miś i śpioch"

Dzieci dobierają się parami i zwracają twarzami do siebie. Przy pierwszych dwóch wersach piosenki maszerują w miejscu. Przy trzecim                   i czwartym wersie unoszą ręce na wysokość klatki piersiowej i klaszczą w dłonie partnera. Przy pierwszych dwóch wersach II części dzieci unoszą ręce do góry    i splatają dłonie nad głową robiąc na przemian obroty w miejscu - raz w prawo, raz w lewo. Przy trzecim i czwartym wersie znowu biorą się za ręce i obracają podskokami, raz w prawo, raz w lewo.

Zabawa nr 2 - „Wyprawa do lasu"

Dzieci dobierają się parami i zwracają twarzami do siebie. Przy pierwszym i drugim wersie dzieci kołyszą się z nogi na nogę. Przy trzecim wersie klaszczą siedem razy w kolana, a przy czwartym wersie - pięć razy w dłonie klaszczą.

Przy pierwszym i drugim wersie drugiej zwrotki, dzieci podają sobie skrzyżowane dłonie i obracają się podskakując z nogi na nogę w prawą stronę. Przy trzecim i czwartym wersie maszerują w miejscu.

 

 

II. Zabawy uwrażliwiająca na melodię (dźwięki wysokie i niskie)

Zabawa nr 1 - „Ogrodniczki i kwiatki”

Wybieramy spośród dzieci trzy ogrodniczki. Reszta dzieci to kwiatki Gdy grane są dźwięki niskie dzieci - kwiatki przykucają i opuszczają głowy w dół,        a ogrodniczki spacerują i podlewają je. Kiedy następuje zmiana dźwięków na wysokie, ogrodniczki przykucają, a dzieci - kwiatki powoli wstają i unoszą ręce do góry (rosną). Przy ponownej zmianie dźwięków na niskie, kwiatki więdną          i pochylają się do ziemi, a ogrodniczki wstają i spaceruj ą pomiędzy nimi, znowu je podlewają.

Zabawa nr 2 - „Kot i myszki"

 

Z grupy wybieramy jedno dziecko, które zostaje kotem. Pozostałe dzieci to myszki. W rogu sali rysujemy kredą koło. Przy dźwiękach wysokich, myszki rozbiegają się po sali, a kot rusza w pogoń za nimi. Schwytane myszki wprowadza do koła. Przy dźwiękach niskich myszki przykucają (chowają się do norek), a kot odpoczywa. Przy zmianie dźwięków myszki wybiegają z norek,        a kot kontynuuje łowy.

 

 

III. Zabawy uwrażliwiające na tempo (szybko, wolno)

Zabawa nr 1 - „Lokomotywa"

Z grupy wybieramy czworo dzieci. Każde z nich będzie lokomotywą. Spośród pozostałych dzieci wybierają sobie wagoniki. Gdy tempo jest szybkie, lokomotywy z wagonikami mkną szybko powtarzając: „puf, puf, puf,...”.Przy zmianie tempa na wolne lokomotywy z wagonikami zwalniają, hamują i stojąc w miejscu poruszają rączkami do przodu naśladując ruchy kół. Przy ponownej zmianie tempa na szybkie, lokomotywy znów ruszają do przodu i szybko mkną, poruszając się po całej sali .

Zabawa nr 2 - „Żabki i bociany"

 

Dzieci stają w rozsypce na całej sali. Nauczyciel wykonuje akompaniament. Gdy tempo melodii jest szybkie, dzieci skaczą naśladując żabki. Przy wolnym tempie stają na jednej nodze i udają bociany.

IV. Zabawy uwrażliwiająca na budowę formalną utworu

Zabawa nr 1 - „Lato, zima"

Nauczyciel wykonuje akompaniament do piosenki. Kiedy grana jest część I dzieci ilustrują ruchem zabawy, w które bawią się zimą: rzucają śnieżkami, jeżdżą na łyżwach, na nartach. Gdy grana jest część II, dzieci naśladują ruchy wykonywane podczas zabaw letnich, np. grę w piłkę, jazdę na rowerze czy skakanie na skakance itp.

Zabawa nr 2 – „Latawce i baloniki”

Dzielimy dzieci na pięcioosobowe grupy. Kiedy grana jest część „A”, dzieci tworzą węże naśladując poruszające się w powietrzu sznurki latawców. Przy  części „B”, tworzą kółeczka i biegając w podskokach naśladują podbijane do góry baloniki.

 

V. Zabawy uwrażliwiające na barwę głosu

Zabawa nr 1 - „Kaczka i kaczęta"

Wybieramy spośród dzieci mamę - kaczkę i trzy kaczęta. Pozostałe dzieci siadają na obwodzie koła, a trzy kaczęta wchodzą do środka. Mama - kaczka staje tyłem do wszystkich dzieci, które pojedynczo odzywają się, naśladując głosy kaczątek. Mama musi rozpoznać po barwie głosu troje swoich dzieci,

 
Zabawa nr 2 - „Kwoka i pisklęta"

Spośród dzieci wybieramy kwokę. Pozostałe osoby siadają skrzyżnie jedno obok drugiego tworząc koło (gniazdko). Kwoka staje tyłem do gniazdka,                a pisklęta odzywają się do niej pojedynczo. Te dzieci (kurczęta), które zostaną rozpoznane przez kwokę po barwie głosu wychodzą z gniazdka, zaproszone przez mamę na spacer i czekają na pozostałe rodzeństwo.

 

 

 

 

 

 

VI. Zabawy uwrażliwiające na dynamikę (cicho, głośno)

Zabawa nr 1 - „Kotek i myszki"

Z grupy wybieramy jedno dziecko, które będzie kotem. Reszta dzieci to myszki. Dzieci - myszki tworzą koło podając sobie ręce, a kotek przykuca         w środku i zasypia. Gdy dzieci słyszą dźwięki ciche, chodzą wkoło na paluszkach, żeby nie obudzić kotka. Gdy zaś następuje zmiana akompaniamentu na głośny, dziecko - kotek budzi się i goni myszki. Wtedy dzieci dobiegają do ściany (myszki chowają się do norki). Te schwytane przez kota chwilowo odpadają z gry. Pozostałe dzieci tworzą koło i zabawa zaczyna się od początku

                                          Zabawa nr 2 – „Bocian i żabki”

Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które zostaje bocianem. Pozostałe dzieci są żabkami. Na połowie sali rozłożone są szarfy, które tworzą koła – kałuże. Przy cichym akompaniamencie żabki siedzą na łące, a bociek chodząc wypatruje zdobyczy. Przy zmianie akompaniamentu na głośny, żabki zaczynają skakać szukając swoich kałuży. Bociek podąża za nimi. Żabki, które nie zdążą uciec, zostają złapane. Pozostałe dzieci uczestniczą w zabawie reagując na zmianę dynamiki.  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin