Michal Tombak - Jak zyc dlugo i zdrowo2.doc

(1221 KB) Pobierz
SCAN-dal.prv.pl

JAK ŻYĆ DŁUGO I ZDROWO

 

MICHAŁ TOMBAK

 

Od Wydawcy

 

O sposobach na długie i zdrowe życie napisano ostatnio bardzo wiele. Mnożone są diety cud, zachwalane niezwykłe preparaty, natrętnie reklamowane sposoby odchudzania i odmładzania. Wszystkich się w ten sposób łudzi, że zdrowie może być efektem zadziałania jakiegoś cudownego środka. Tymczasem na nasze zdrowie, tak jak na trapiące choroby pracujemy latami. Pełnia zdrowia to nie cudowne środki uzdrawiające, odmładzające lub odchudzające ale życie w rytmie natury.

Ta właśnie filozofia jest motywem przewodnim niniejszej książki. Zawiera niezwykłe, nigdzie jeszcze nie publikowane recepty, które nie tylko pozwalają utrzymać pełnię zdrowia, ale dają też szansę na pozbycie się wielu trapiących nas dolegliwości.

Autor książki - Michał Tombak stworzył całościowy system dbania o własne zdrowie. Nie ma tutaj diety cud, są tylko cudownie przepisy na jego pielęgnowanie i ratowanie. Nie znajdziecie też tutaj państwo rygorystycznych przepisów liczenia kalorii, są proste i oczywiste, zgodne z naturą zasady odżywiania.

Autor wyraźnie zaznacza, że zdrowie to nie tylko jedzenie, jak chce twórców diet-cud. Zdrowie to przede wszystkim ścisły związek tego co jemy, z tym jak oddychamy, jak dbamy o nasze ciało i psychikę. kto nie rozumie tego prawa nie jest na prawdę w stanie nikogo uleczyć.

Niezwykłe, często szokujące, choć jednocześnie niebywale skuteczne są przepisy Michała Tombaka na oczyszczanie organizmu. Nie znajdziecie ich Państwo nigdzie indziej. Oparte są na tysiącletnich tradycjach naturalnej medycyny Wschodu i Zachodu. Są elementem pomijanym przez nowoczesną medycynę.

Najciekawszy wniosek z tej książki zawiera się w znanej myśli: zdrowie jest w naszych rękach. Co więcej książka autora umożliwia samodzielne, nieinwazyjne leczenie w domu z wykorzystaniem naturalnych, łatwo dostępnych składników, bez tak charakterystycznego dzisiaj arsenału chemicznego.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Do Czytelników!

 

Szanowny Czytelniku, autor niniejszej książki uważa, że materiał niej przedstawiony, a dotyczy on praktycznie wszystkich stron funkcjonowania organizmu człowieka nie jest bez zarzutu. Być może specjaliści znajdą w tej książce niedociągnięcia, nieścisłości, to zrozumiałe - książka została napisana z myślą o szerokim odbiorcy.

Chciałem tylko zwrócić Państwa uwagę na to, jak mało wiemy o swoim organizmie i jego ścisłej więzi z otaczającą nas przyrodą. Bardzo często od wyboru tej lub innej metody leczenia zależy los człowieka. W tych przypadkach, gdy nie pomagają metody medycyny oficjalnej, należy pamiętać, że istnieją metody terapii naturalnej, które j mogą się okazać bardzo skuteczne.

Jestem głęboko przekonany, że w wielu sytuacjach życiowych człowiek sam dla siebie powinien być lekarzem i doradcą. Powinien tak znać funkcjonowanie swojego organizmu, żeby móc zlikwidować przyczyny swoich chorób i cierpień.

Jeśli w wyniku zastosowania proponowanych przeze mnie wskazówek jedni z Państwa poczują się lepiej, drudzy - wyzdrowieją, a inni po prostu zrozumieją, że o zdrowie należy dbać - to będzie znaczyło, że cel, wyznaczony w tej książce został osiągnięty.

W swojej praktyce wypróbowałem wiele kierunków i recept, wybrałem z nich to, co naprawdę jest cenne i skuteczne. To dzieło leży przed Wami. Rozumnie z niego korzystajcie

 

Życzę Państwu dobrego zdrowia!

Michał Tombak

Łódź, 1996 r.

 

CZY MOŻNA ŻYĆ 150 LAT?

 

Według ostatnich badań naukowych udowodniono, że organizm człowieka jest jednym wielkim energetycznym systemem, którego wszystkie komórki i organy, są między sobą ściśle powiązane.

Każdy z nas posiada trzy rodzaje energii.

1. Energię fizyczną pobieramy z pokarmu.

2. Energię astralną dziedziczymy od rodziców.

3. Energię mentalną otrzymujemy z kosmosu.

Te trzy rodzaje energii tworzą wokół naszego ciała biologiczną obwódkę - „aurę", która określa fizyczny i psychiczny stan człowieka.

Patrząc z punktu widzenia zgromadzonej w człowieku energii powinniśmy żyć około 150 lat. Ponieważ w naszym życiu wyróżniamy 22 etapy, które zmieniają się co siedem lat. W ciągu siedmiu lat komórki naszego organizmu są w stanie całkowicie się zregenerować, należy tylko stworzyć dla tego odpowiednie warunki. Naukowo stwierdzone, że 15% zdrowia człowiek dziedziczy od rodziców, 15% mogą zwrócić lekarze, a natomiast 70% jest uzależnione od jego trybu życia.

W swoim życiu przeczytałem dużo książek o chorobach i zdrowiu, mogę powiedzieć, że jest pięć głównych przyczyn, które niszczą zdrowie człowieka:

I. zaniedbany kręgosłup

II. nieprawidłowe oddychanie

III. brak wewnętrznej higieny ciała

IV. nieprawidłowe odżywianie

V. brak umiejętności: żyć szczęśliwie

 

I. Zaniedbanie kręgosłupa

 

Kiedyś człowiek opierał się na czterech kończynach i jego kręgosłup tak jak u zwierząt był ułożony w poziomie a wszystkie części jego ciała były zrównoważone, tak, że położenie kręgosłupa było idealne i dzięki temu wytrzymywało wiele obciążeń.

Kiedy jednak człowiek zaczął chodzić na dwóch nogach kręgosłup stał się tą częścią ciała, którą łatwo było uszkodzić.

Gwałtowny ruch, dźwiganie niedużych ciężarów mało ruchliwy tryb życia nieprawidłowe ułożenie ciała podczas pracy lub nauki, itp. są w stanie spowodować minimalne zwichnięcie kręgów. Zwichnięty kręg uciska nerwy i naczynia krwionośne, które są powiązane z mięśniami i konkretnymi organami ciała. Jeśli nerw jest uszkodzony, to i organ którym on kieruje źle funkcjonuje.

Przy przemieszczeniu kręgów szyjnych mogą się pojawić następujące dolegliwości: bóle głowy, rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, katar, wysokie ciśnienie, ciągłe przemęczenie, alergia, głuchota, choroby oczu, wypryski, pryszcze, różnorodne egzemy, choroby gardła, przeziębienia, choroby tarczycy.

Przy przemieszczeniu kręgów piersiowych: astma, kaszel, ciężki oddech, sapanie, bóle rąk (od łokcia w dół), pleców, choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca, bronchit (zapalenie oskrzeli), zapalenie płuc, choroby pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, niskie ciśnienie, zaburzenia w krwioobiegu, zapalenie stawów, choroby żołądka, zgaga, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, choroby nerek, stany ciągłego zmęczenia, choroby skóry (wągry, wypryski, pryszcze, egzema, czyraki), reumatyzm, bóle brzucha, niektóre rodzaje bezpłodności.

Przy przemieszczeniu kręgów lędźwiowych: zaparcia, biegunki, skurcze w nogach, choroby pęcherza moczowego, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, bolesna miesiączka, impotencja, silne bóle w kolanach, ischias, lumbago, bóle lędźwiowe, zły krwioobieg w nogach, obrzęki kostek, „zimne" nogi, słabość w nogach, skurcze w mięśniach nóg, hemoroidy.

Oto jeszcze niepełny spis chorób, które są wynikiem braku należytego zainteresowania swoim kręgosłupem.

Amerykański uczony M. Glass w swojej książce „Przyczyny chorób" pisał: co dziesiąty uczeń w Ameryce nosi okulary, jest alergikiem, cierpi na bóle głowy i brzucha.

Przyczyną tych wszystkich dolegliwości jest zwyrodniały kręgosłup. Ludzie często nie wiedzą, że 60% wszystkich chorób ma jedną przyczynę - zły stan kręgosłupa.

I dlatego jeśli pojawiły się u Państwa objawy wyżej wymienionych chorób, w pierwszej kolejności proszę się zająć swoim kręgosłupem. l Odpowiedzi na pytania, jak pozbyć się chorób kręgosłupa, pleców, l kości, stawów, jak uczynić kręgosłup zdrowym, znajdziecie Państwo l w rozdziale „Zdrowy kręgosłup".

 

II. Nieprawidłowe oddychanie

 

Pierwsze, co robimy z chwilą przyjścia na świat, to dokonujemy głębokiego wdechu. I ostatnie co robimy, odchodząc z tego świata - to zatrzymujemy oddychanie. Między narodzinami i śmiercią mieści się życie, które całkowicie zależy od oddychania.

Oddychanie - to niewidzialny „pokarm", pokarm bez którego człowiek nie może przeżyć nawet 5 minut. Z powietrza w procesie oddychania pobieramy tlen - produkt, który jest niezbędny każdej komórce naszego ciała. Kiedy go wdychamy, on rozchodzi się z krwią i dostaje się do płuc. W płucach zabiera śmiercionośny dwutlenek węgla (w którym są rozpuszczone szkodliwe toksyny). Przecież w procesie życiowym wytwarzamy trucizny. Te trucizny gromadzą się w krwi i są przenoszone do płuc - dwutlenek węgla. Z każdą porcją tlenu uwalniają się od wszystkich zgromadzonych toksyn. Jeśli ilość dostarczanego tlenu nie będzie równa ilości wydalonego z organizmu tlenku węgla, to tym samym sprzyjamy zatruciu organizmu. Naruszenie tej równowagi jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej starości. Według danych niemieckich uczonych aż 9 osób z 10 oddycha prawidłowo. Dlaczego tak się dzieje?

Proszę poobserwować jak oddychają małe dzieci. Gdy wdychają powietrze brzuch im pęcznieje, rozszerza się, a podczas wydechu kurczy. Przy takim sposobie oddychania płucom daje się dużo przestrzeni i one pobierają w siebie powietrze częścią środkową i dolną. Im ej tlenu dostanie się do płuc przy wdechu, tym lepsza jest wentylacja płuc i tym większa ilość erytrocytów krwi otrzymuje energię i tlen. A to oznacza, że praktycznie wszystkie reakcje utleniania odbywają się bez tworzenia się szkodliwych toksycznych produktów dla organizmu.

Właśnie dzięki takiemu sposobowi oddychania, który nazywa się przeponowym, dzieci są ruchliwe, energiczne, wesołe.

Typ oddychania człowieka dorosłego jest zupełnie inny.

Z wiekiem na skutek mało ruchliwego trybu życia, skrzywień kręgosłupa, nadwagi, itd. człowiek zaczyna oddychać inaczej, a mianowicie: przy wdechu wznoszą się ramiona i kości obojczyka, żebra rozchodzą się na boki, brzuch jest wciągnięty, klatka piersiowa się rozszerza. Przy takim sposobie oddychania, który nazywa się górnym, działa tylko górna, najmniejsza część płuc, zazwyczaj powietrza nie starcza i człowiek zmuszony jest oddychać często (szczególnie jest to zauważalne u osób tęgich). Tlen dochodzi do płuc małymi porcjami. Płuca zaczynają pracować intensywniej z dużym obciążeniem, ale tylko w swojej górnej części, co doprowadza do przedwczesnego zużycia komórek. W tkankach płuc tworzą się „martwe strefy" z martwych, niefunkcjonujących komórek. Im człowiek staje się starszy, tym większa ilość komórek przestaje brać udział w procesie oddychania. Organizm odczuwa ciągły głód tlenowy (nawet jeśli jesteście Państwo na świeżym powietrzu). To staje się przyczyną chorób nie tylko organów oddechowych, ale również układu krwionośnego, wątroby, nerek. Nieprawidłowe oddychanie - to jedna z głównych przyczyn pojawienia się nadciśnienia, cukrzycy, chorób alergicznych, schorzeń układu żołądkowo - jelitowego (owrzodzenia żołądka, nieżyt żołądka i okrężnicy itp.)

Według teorii uczonych, jeśli człowiek nauczy się oddychać przeponowo, i jeszcze na dodatek zwolni oddychanie, to pozwoli to zahamować proces starzenia o 30 - 40 lat i ustrzec się przed wieloma chorobami. O tym, że wszyscy ludzie długowieczni oddychają powoli wiadomo już od dawna. Kiedy jednego z hinduskich długowiecznych, który miał 130 lat, a wyglądał dwa razy młodziej, zapytano na czym polega sekret jego młodości, odpowiedział on - na prawidłowym oddychaniu (oddychał on l raz na minutę). Im głębiej oddycha człowiek i im mniej razy oddycha w ciągu minuty tym dłuższe jest jego życie.

Prawidłowe oddychanie - to gwarancja dobrego zdrowia i długiej młodości. „Sekrety" różnorodnych sposobów oddychania są szczegółowo opisane w rozdziale „Oddech jak życie".

 

III. Brak wewnętrznej higieny ciała

 

O higienie zewnętrznej każdy wie z dzieciństwa, natomiast o higienie wewnętrznej my wiemy niewiele. Podczas gdy stan naszych wewnętrznych organów określa nasz wygląd zewnętrzny.

Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie.

Przeważnie po 40 roku życia grube jelito jest na tyle zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To jest właśnie istotna przyczyna większości rób. Spróbujmy wyjaśnić na czym to polega.

Wszystkie posiłki możemy podzielić na grupy:

1. Białka - mięso ryby, jaja itd.

2. Węglowodany - chleb, miód, cukierki, ziemniaki itd.

3. Tłuszcze - masło, olej, smalec itd.

4. Roślinne - warzywa, owoce, soki.

Trawienie węglowodanów zaczyna się już w jamie ustnej, białka w żołądku, a potrawy roślinne w jelicie cienkim.

Wystarczy zatem, że zjemy mięso razem z ziemniakami, by mieć kłopoty trawienne.

Na przetrawienie ziemniaka - potrzebne jest około l godz., natomiast mięsa od 3 do 7 godzin.

Nie myślimy o tym, że różne produkty żywnościowe są trawione różnym czasie. Masę energii, przeznaczonej na czynności życiowe alkę z chorobami, organizm traci na próby strawienia obiadu składającego się z nieodpowiednio dobranych składników. Niestrawione resztki pokarmu dostają się do jelita grubego, oddzielają się od strawionego pokarmu, zlepiają się w bryłkę, nazywaną kamieniem kałowym.

Jelito grube dla nas - jest jak doniczka dla roślin, a strawiony pokarm gra rolę dobrze nawiezionej gleby. Człowiek - to drzewo. Ścianki jelita grubego są pokryte korzonkami, które podobnie jak korzenie rośliny, wsysają do krwi pożyteczne substancje. Każda grupa korzonków odżywia odpowiedni organ. Zbyteczne pozostałości są wydalane. To jest zrozumiałe. A co się dzieje z niestrawioną bryłką?

Podczas następnego posiłku do niej dokleja się jeszcze jedna, potem jeszcze ... Niestrawiony pokarm przylepia się do ścianek jelita grubego. Człowiek nosi ich aż po kilka kilogramów. A co się dzieje z tymi produktami „przechowywanymi" przez wiele lat w temperaturze powyżej 36oC nietrudno sobie wyobrazić.

Funkcjonujący nadal pod warstwą „brudów" układ wchłaniający jelita grubego dostarcza do ciała toksyny, substancje rakotwórcze, produkty gnicia. To się rozumie samo przez się, że z tych substancji nie zbuduje się nowych komórek. Rozchodzą się one z krwią po całym organiźmie i stopniowo osiadają na ściankach naczyń krwionośnych, w stawach.

Z powyższego jasno wynika, że u człowieka nie może być chory tylko jeden organ. Chory jest cały organizm. Po prostu jakiś organ odmawia posłuszeństwa jako pierwszy i leczyć go nie ma sensu. Bowiem gdy medycyna leczy jakąś konkretną chorobę, to tak naprawdę likwiduje skutek ogólnej choroby, czyli zanieczyszczenia, całego organizmu.

Tymczasem główny sprawca chorób pozostaje i jest gotowy w każdej chwili ujawinić się w każdej części ciała. Przecież z zanieczyszczonego jelita grubego stale przedostają się do organizmu szkodliwe substancje. Takie jelita są źródłem ogólnego zatrucia. Stale rosnące zasoby kamieni kałowych zmieniają się w zwały.

Ogromny nieruchomy worek z odpadami wypiera z właściwego miejsca organy wewnętrzne, uciska przeponę - główny mięsień oddechowy, wyłącza ją z procesu oddychania, znacznie zmniejszając objętość płuc. Wypierana jest ze swego miejsca wątroba, podpierane są nerki, zmniejsza się ruchliwość jelita cienkiego, u mężczyzn zaciskany jest układ moczowo-płciowy.

Szczególnie cierpi dolna część odbytu: przeciążone żyły uwypuklają się, tworząc krwawe guzy. Niezliczone są objawy i uszkodzenia organów, nieprzewidywalna jest diagnostyka chorób powstałych z powodu stale zanieczyszczonego jelita grubego. Ale szczytem wszystkiego jest niedrożność w ostatnim stadium raka, kiedy zatyka się wąski kanał i człowiek skazany jest na śmierć z powodu zatrucia organizmu.

 

Mikroflora jelita grubego

 

W jelicie grubym znajduje się ponad 500 gatunków bakterii. W zdrowym jelicie grubym te bakterie przetwarzają resztki pokarmu, niszczą chorobotwórcze bakterie, a także wytwarzają niezbędne dla organizmu witaminy, hormony, enzymy, aminokwasy.

Spożywanie dużych ilości białka powoduje w jelicie grubym procesy a, przy których wydziela się trujący gaz metan. Ten gaz niszczy bakterii produkujący witaminy grupy B, i spełniający bardzo funkcję, a mianowicie chroniących organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych.

Wynika z tego, że brak tylko jednego rodzaju bakterii może spowodować nieobliczalne komplikacje w naszym zdrowiu. Francuski profesor Pachent pisze: „Zauważyłem, że u kobiet, które zachorowały na raka i w 9 przypadkach na 10 można było zaobserwować zahamowanie jelit. Jeśliby na 10 - 15 lat przed tym faktem przeprowadzono zabiegi profilaktyczne (oczyszczenie jelita grubego) to nigdy nie miałyby ani nowotworu piersi, ani żadnej inne choroby nowotworowej."

 

Jelito grube - „bezpiecznik" zdrowia

 

Przyroda zaopatrzyła organizm człowieka w mocny system obronny. Jelito grube spełnia w tym bardzo istotną rolę. Każdy odcinek jelita ego stymuluje odpowiedni organ w naszym ciele. Jeśli jelito grube e, nie są nam straszne żadne choroby, natomiast jeśli w jelicie powstaje „osad" lub naruszona jest jego mikroflora, to stan zagrożony. Na przedstawionym rysunku (str. 16) widoczne y, które powstają w wyniku tworzenia się „osadu" na jelicie grubym.

Niektóre oznaki chorego jelita grubego:

1.          Wzdęcia brzucha, zaparcia, gazy.

2.          Czarny nalot na zębach.

3.          Szary, biały lub lekko żółty nalot na języku.

4.          Pojawienie się na ciele znamion, wiszących brodawek.

 

Powstawanie chorób w wyniku tworzenia się „osadu" w jelicie grubym

 

Szanuj swoje zdrowie - jak swój samochód troskliwie i czule

 

To powiedzenie często jest używane na Zachodzie. Każdy kto posiada samochód dba o jego czystość z zewnątrz i od wewnątrz. Stosuje oleje i paliwo najlepszej jakości.

Dlaczego człowiek podchodzi do własnego zdrowia bez takiej odpowiedzialności? Jeśli nie będziemy sprzątać samochodu wewnątrz chociażby rok, nazbiera się brudu i kurzu. Tymczasem większość ludzi przez całe życie „nie sprząta" wnętrza swojego organizmu i dlatego po czterdziestym roku życia organizm jest tak zmęczony walką z zanieczyszczeniami, złogami, i chorobotwórczymi bakteriami, że zaczyna być bardziej podatny na choroby.

Popatrzmy na siebie uważnie - trudno znaleźć człowieka który byłby po przekroczeniu tej magicznej granicy zupełnie zdrowy. Weźmy dla przykładu przeciętną rodzinę. Babcia ma ciągle bóle w stawach, kolanach, kościach, słaby wzrok. Dziadek ma chore serce, choroby układu pokarmowego, lub astmę. Ojciec kłopoty z trawieniem i bóle w kręgosłupie, mama częste zaparcia, ciągle bóle głowy. Po praniu lub myciu okien cierpi na bóle w plecach itp.

Dzieci noszą okulary, są alergikami, na twarzy i ciele mają wypryski, pryszcze, ciągle trapią je katary i przeziębienia.

W telewizji często reklamowane są „cudowne" środki na pryszcze, próchnice, bóle w stawach, katar. Ale tak naprawdę wszystkie te środki są tylko walką ze skutkami, które widzimy na zewnątrz, a których przyczyny znajdują się wewnątrz nas.

Natura tak stworzyła organizm, że w każdej sekundzie rodzi się i umiera jednakowa ilość komórek. W zanieczyszczonym organizmie ilość starych komórek zawsze jest większa niż nowych. I właśnie taki „bilans" jest przyczyną chorób i niedołężnej starości.

Ciało jest złożone z komórek. Ewolucja komórek rozpoczęła się od prostego jednokomórkowca, który miał dwa otwory: jeden przystosowany do odżywiania (pobieranie pokarmu), drugi przystosowany do wydalania. Między tymi dwoma otworami toczyło się życie komórki. Jeśli proces wydalania był naruszony, to komórka ginęła. Był to idealny, mimo iż tak prosty, model. Organizm człowieka stworzony jest z miliardów komórek, ale zasady ich pracy są takie same: zakłócenia pracy wydalania w komórce powodują choroby i śmierć.

Znany lekarz Gerżon w swojej książce pod tytułem „Leczenie raka" pisał: „Rak" to jest zemsta natury za nieprawidłowo zjedzone posiłki.

 

Autotoksykacja

 

Samozatruwanie organizmu (autotoksykacja) jest najstraszniejszym wrogiem naszego zdrowia. Jest przyczyną prawie wszystkich chorób, ponieważ wszystkie one mają swój początek w zatruciu krwi. Są wśród nich choroby uszkadzające serce, wątrobę, nerki, stawy i tętnice (arterie).

Star...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin