Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.Wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99
Zasady wypłacania wynagrodzeniaNajnowsze wyroki Sądu NajwyższegoPraktyczne i pewne porady ekspertówwww.orzeczeniakadrowe.pl
Od obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia nie uchylisz się nawet wtedy, gdy w danej chwili nie masz na to środków. Jak podkreślił SN ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej obciąża tylko pracodawcę.
Uwaga! Nie wystarczy, jeśli dokonasz wypłaty w dniu wskazanym w regulaminie, jako dzień wypłaty. Wynagrodzenie musi w tym dniu dotrzeć do rąk pracownika (lub na jego konto bankowe). A zatem, przelewając wynagrodzenia na konta bankowe pracowników – upewnij się, w jakim czasie bank finalizuje przelewy. Jeśli się nie wyrobisz w terminie, możesz nie tylko stracić dobrego pracownika (rozwiąże on umowę ze skutkiem natychmiastowym), ale może on też zażądać odszkodowania. A jeśli dodatkowo poskarży się on PIP, czekają Cię problemy w czasie kontroli – nieterminowa wypłata wynagrodzenia to wykroczenie karane grzywną!
Szczegółowo o tym wyroku pisaliśmy w numerze majowym miesięcznika „Prawo pracy w orzeczeniach Sądu Najwyższego” z 2007 r. Znajdziecie go Państwo na stronie www.orzeczeniakadrowe.pl w zakładce Archiwum numerów – materiał jest dostępny tylko dla stałych czytelników biuletynu, po zalogowaniu się do systemu.
vanuatu3