KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA P.doc

(81 KB) Pobierz
KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA P

 

KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA P. Dennisona

Wybrane ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu®

 

PICIE WODY
Jest bardzo ważne podczas wykonywania ćwiczeń, ale również przez cały dzień. Normę dzienną spożycia niegazowanej wody, oblicza się według następującego wzoru:

LICZBA SZKLANEK = WAGA CIAŁA ( kg ) : 11

Np. osoba ważąca 55 kg powinna wypić dziennie 5 szklanek wody o temperaturze pokojowej (najlepiej małymi łykami). W okresie silnego stresu nawet dwu-, trzykrotnie więcej. Picie wody dotlenia w szybki sposób cały nasz system: ciało i mózg. Ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu® są wtedy bardziej skuteczne.

PUNKTY NA MYŚLENIE
Ćwiczenie to przygotowuje system ciało-mózg do wysiłku. Stajemy swobodnie w lekkim rozkroku. Jedną dłoń kładziemy na pępku, drugą masujemy dwa punkty, są to wgłębienia znajdujące się tuż pod obojczykami po obu stronach mostka (20 - 30s.), spokojnie oddychamy. Zmieniamy ręce. Punkty te mogą być bardzo wrażliwe, ale po kilku dniach to mija i wtedy wystarczy tylko samo dotykanie punktów, by je zaktywizować. Można je wykonywać na siedząco.
Dzięki temu ćwiczeniu zwiększamy przepływ energii, poprawiamy równowagę lewej i prawej strony ciała oraz zdolność siedzenia na miejscu w czasie czytania. Aktywizujemy się, następuje złagodzenie zeza, wytrzeszczu oczu, korekcja przestawiania liter i liczb oraz rozluźnienie mięśni szyi i barków.

RUCHY NAPRZEMIENNE
Ćwiczenie polega na naprzemiennym marszu w miejscu - kolejno unosimy do góry nogę zgiętą w kolanie i dotykamy do kolana łokciem przeciwnej ręki, potem następuje zmiana nóg i rąk. Ćwiczenie powinno być wykonywane powoli, co najmniej przez minutę, z jednoczesnym nachyleniem się, a potem wyprostowaniem. Należy pamiętać o równomiernym oddechu. Ćwiczenia te można z równym powodzeniem wykonywać w pozycji siedzącej poruszając jednocześnie ręką i nogą. Jest to podstawowe ćwiczenie z kanonu Denissona. Powoduje ono, że przepływ informacji z jednej półkuli mózgowej do drugiej następuje nawet do 28 razy szybciej, a jednocześnie dzieje się to przy wielokrotnie mniejszym wydatku energetycznym. Człowiek myśli więc szybciej, sprawniej, a męczy się znacznie mniej niż poprzednio.
Aktywizuje działanie mózgu, zwiększa energię, podwyższa zręczność rąk, usprawnia narząd wzroku, poprawia wymowę, literowanie, pisanie, słuchanie, czytanie i rozumienie, zwiększa koordynację prawej i lewej strony ciała.

POZYCJA DENISSONA (zwana też pozycją Cooka)

Część I: W pozycji siedzącej krzyżujemy nogi tak, by lewa kostka znalazła się na wierzchu. Wyciągamy ramiona przed siebie, zewnętrzne strony dłoni należy skierować do siebie, kciuki w dół. Teraz łączymy dłonie tak, by lewy nadgarstek był na wierzchu i przyciągamy je do klatki piersiowej. Opieramy je na mostku, język kładziemy na podniebieniu, przymykamy oczy. Oddychamy brzuchem spokojnie i równomiernie. Pozostajemy w tej pozycji dłuższą chwilę (około 1 minuty).

Część II: po upływie cz. I należy rozstawić nogi oraz złączyć końce palców obu rąk, pozostając tak około minuty. Oddychamy głęboko.
Pozycja może być wykonywana również na stojąco i leżąco.
Ćwiczenie pomoże wyciszeniu, rozładowaniu stresu, przywraca koncentrację, poprawia wymowę i uważne słuchanie. Ułatwia rozwiązywanie testów oraz prace z klawiaturą. Poprawia samokontrolę, równowagę i koordynację oraz polepsza adaptację w otoczeniu.

LENIWE ÓSEMKI - (leniwa - bo leży)

1. DO PISANIA
Ćwiczenie rozpoczynamy lewą ręką. Rysujemy płynnym nieprzerwanym ruchem symbol nieskończoności. Zaczynamy od środka w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara do góry, z tyłu i dookoła, potem zgodnie ze wskazówkami zegara do góry, z tyłu i z powrotem do środka. Prawą i lewą ręką kreślimy „∞” 5-6 razy, można też pisać dwoma rękami razem.
Ważnym elementem tego ćwiczenia jest integracja i aktywizacja zasobu obu półkul. Rysowanie rozluźnia mięśnie dłoni, rąk i ramion, a także sprzyja wodzeniu wzrokiem. Jest ono pomocne przy klasówkach i egzaminach - gdy ogarnia nas stres lub czujemy pustkę w głowie można na ławce palcem narysować kilka leniwych ósemek.

2. DLA OCZU
Rysujemy ósemkę (leżącą) w wyobraźni - kierunek, zawsze do góry w lewo. Znak ósemki rysuj tak, aby punkt przecięcia linii znajdował się na wysokości wzroku.
Rysujemy "leniwą ósemkę" (znak nieskończoności) po tej samej linii w pozycji stojącej lub siedzącej, ręka wyciągniętą do przodu, zgiętą w stawie łokciowym, kciuk uniesiony do góry, oczy patrzą za kciukiem, głowa nieruchoma. Zacząć należy lewą ręką, ale w którymkolwiek miejscu, ważne by ręka poruszała się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: w górę i dookoła zataczając pętlę. Następnie z punktu znajdującego się na wysokości pasa, tym razem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zakreśl pętlę w górę i dookoła. Ćwiczenie to wykonuj 3 - 5 razy, raz prawą ręką, raz lewą ręką, a potem dwoma rękami. Ręce wtedy są połączone ze sobą na poziomie kciuków.
Ćwiczenie to poprawia koordynację pracy narządu wzroku i poprawia ruchliwość gałek. Poprawia umiejętności szkolne w zakresie czytania, rozumienia, pamięci długotrwałej, rozróżniania i rozumienia symboli. Poprawia ostrość postrzegania, wzmacnia stabilność, koordynację i równowagę ciała oraz koncentrację. Integruje i aktywizuje zasoby obu półkul.

RYSOWANIE OBURĄCZ
Rozpoczynamy od dowolnego bazgrania obydwoma rękoma naraz (np. w powietrzu przed sobą, palcami wskazującymi).Zaleca się stosowanie różnej wielkości obszarów do rysowania: od bardzo małych do coraz większych. Można rysować: kredą, farbami, kredkami, węglem,...
Nacisk kładzie się na proces rysowania a nie na rysunki. Należy poruszać głową i oczyma, aby nie dopuścić do napięcia. Rysunki nie muszą mieć określonego zamierzonego kształtu.
Ćwiczenie to poprawia orientację w przestrzeni, zdolność określania kierunków, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, kodowanie i dekodowanie symboli pisanych. Wpływa na poprawę wymowy, pisania, literowania i zdolności matematyczne, ułatwia zapamiętywanie. Rozwija zdolności sportowe.

SŁOŃ - ósemka, która rozrusza całe ciało.
Stajemy w rozkroku. Prostujemy rękę przed siebie (to trąba słonia) . Do boku przykładamy ucho z taką siłą, aby utrzymać kartkę. Wykonujemy w powietrzu ósemki (początek w górę w lewo). Druga ręka oparta na kości ogonowej (ogonek słonia). Kolana miękko balansują, oddychamy głęboko.
Ćwiczenie to znakomicie relaksuje mięśnie szyi i barków, a ponadto poprawia widzenie obuoczne, pisanie, czytanie, słuchanie, koncentrację. Wpływa na zapamiętywanie cyfr, poprawia zdolność do obrotów głowy w lewo i prawo, kształtuje poczucie równowagi. Wskazane dla dyslektyków.

KAPTUREK MYŚLICIELA
Za pomocą kciuka i palca wskazującego delikatnie odchylamy małżowinę uszną do tyłu, następnie, masując ją od góry po łuku ucha, schodzimy palcami aż do płatka ucha. Następnie rozciągamy delikatnie ucho we wszystkich kierunkach. Głowę należy trzymać prosto, broda pozostaje w wygodnej pozycji. Ćwiczenie należy powtórzyć przynajmniej 3 razy.
Pobudza cały mechanizm słuchu, pobudza pamięć. Przydatne w zapamiętywaniu informacji. Stymulacja receptorów w uchu zewnętrznym pobudza cały mechanizm słuchu. Poprawia umiejętność wystąpień publicznych, śpiew, grę na instrumentach, pisownię, liczenie w pamięci, równowagę oraz skupienie uwagi. Powoduje wzrost energii, rozluźnia mięśnie szczęk, języka i twarzy.

ENERGETYCZNE ZIEWANIE
Masujemy staw skroniowo- żuchwowy, można go wyczuć pod palcami przy otwieraniu i zamykaniu szczęk. Opuszczamy powoli dolną szczękę udając, że ziewamy. Masując staw wydajemy głęboki, relaksujący odgłos ziewania. Powtórzyć ćwiczenie 3-6 razy.
Ćwiczenie rozluźnia cały obszar twarzy. Wspomaga efektywniejszą werbalizację i komunikację. Poprawia równowagę całego systemu ciało-mózg. Wskazane u osób z trudnościami w czytaniu.

SOWA
Jedną ręką chwytamy mocno mięśnie barku, głowę powoli odwracamy w lewo a potem w prawo, podbródek trzymamy prosto. Głową sięgamy maksymalnie w prawo i w lewo, aby rozluźnić mięśnie szyjne. Robimy wdech, gdy głowa jest w skrajnym położeniu tu gdzie ręka trzyma ramię, wydech w czasie obrotu głowy- w jego trakcie możemy pohukiwać. Powtórz trzymając drugą ręką drugie ramię.
Poprawia uważne słuchanie, koncentrację, mowę, pamięć. Poprawia umiejętności pracy z komputerem, rozluźnia mięśnie szyi, szczęk i ramion, dzięki czemu łagodzi skutki stresu. Łagodzi nawyki zezowania lub wytrzeszczu oczu.

KRĄŻENIE SZYJĄ
Zwieszamy ciężko głowę i pozwalamy jej kołysać się powoli z boku na bok, jak gdyby była ciężką piłką. Głęboko oddychamy. Można wykonać to ćwiczenie najpierw z zamkniętymi oczami, potem- z otwartymi.
Poprawia czytanie – głośne i ciche, oddychanie, umiejętność uczenia się, wyrażanie emocji ,myślenie.

ENERGETYZATOR
Siadamy na krześle, nogi szeroko rozstawione, ręce położone na udach, wykonujemy ruchy tułowiem przypominające lizanie lodów schowanych pod stolikiem, który znajduje się przed nami. Opuszczając głowę robimy wydech, unosząc się do góry robimy wdech. Ćwiczenie wykonujemy płynnie i elastycznie. Ćwiczenie należy wykonać trzy razy.
Poprawia widzenie obuoczne, uważne słuchanie oraz mowę i umiejętności językowe. Poprawia postawę, koncentrację i oddychanie.

AKTYWNA RĘKA
Podnosimy jedną rękę do góry. i chwytamy ją drugą ręką w okolicy łokcia. Gdy wykonujemy wydech podniesiona ręka stawia opór ręce trzymającej w czterech kierunkach: do głowy, na zewnątrz, do przodu, do tyłu. Ćwiczymy w ten sposób obie ręce. W czasie ćwiczenia należy zrobić wydech, licząc minimum do ośmiu. Na koniec potrząsamy rękoma, zwracając uwagę na ich rozluźnienie. Można zaobserwować na początku, a potem na końcu ćwiczenia, jaką mają długość nasze ręce. Okaże się, że na koniec są trochę dłuższe- nasze zestresowane mięśnie rozluźniły się, nie są skurczone.
Ćwiczenie poprawia zdolności literackie, obsługę komputera, powoduje wzrost skupienia. Wzrasta również zdolność wyrażania myśli oraz następuje rozluźnienie dłoni.

PUNKTY POZYTYWNE
Dotkamy lekko końcami palców punktów, które znajdują się na czole, bezpośrednio nad oczami, równo po środku między linią włosów a brwiami.
Następuje wzmocnienie czołowych części mózgu, osłabienie reakcji odruchów wymuszonego działania. Pozytywny wpływ na procesy pamięci długoterminowej – przy nauce ortografii, matematyki. Łagodzi stres emocjonalny, wpływa na dolności organizacyjne, umiejętność samodzielnego uczenia się i rozwiązywanie testów.

POMPOWANIE PIĘTĄ
Wychylamy się do przodu, opieramy o ławkę czy krzesło. Jedna noga wyciągnięta do tyłu i wsparta o palce. Robimy wydech i dociskamy piętę do ziemi. Następnie rozluźniając mięśnie unosimy piętę i robimy wdech. Powtarzamy to ćwiczenie 3 razy każdą stopą.
Rozluźnia, zwiększa motywację, poprawia zachowania społeczne, powoduje wzmożenie uwagi oraz wzrost zdolności komunikowania się i reagowania. Poprawia pisanie twórcze i wpływa na umiejętność kończenia rozpoczętych zadań.

ROWEREK - ruchy naprzemienne na leżąco
Należy położyć się na miękkiej powierzchni. Następnie podnieść ręce i głowę do góry, objąć głowę dłońmi i podtrzymać ją. Prawym łokciem dotykamy lewego kolana, potem lewym łokciem prawego itd. Mięśnie szyi powinny być rozluźnione, oddech rytmiczny.
Następuje integracja lewej i prawej strony ciała, poprawia się czytanie, umiejętność słuchania, charakter pisma, oraz zdolności matematyczne. Wzmacniają się mięśnie brzucha.

WYPADY W BOK
Stajemy szeroko w rozkroku, tak aby stopy były ustawione względem siebie pod kątem prostym. wykonujemy "wypady" połączone z wydechem, w lewo (prostując prawą nogę) i w prawo (prostując lewą nogę). Zmieniamy nogę kilkakrotnie.
Polepszają koordynację lewa-prawa strona. Poprawiają pamięć dłogo- i krótkoterminową, rozumienie siebie. Następuje wzrost koncentracji.

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin