adaptacja.doc

(17 KB) Pobierz

Rady na pierwsze dni w przedszkolu

 

Twoje pozytywne nastawienie do uczestnictwa dziecka w życiu przedszkola pomoże przetrwać maluchowi trudne chwile.

 

 

1.Nie przychodź do przedszkola na „ ostatnią chwilę”, unikaj pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej miłym spacerem, a nie wyścigiem z czasem!

 

 

2. Nie obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola – dziecka nie można przekupić!

 

 

3. Nie przeciągaj nadmiernie pożegnania w szatni. Odprowadź dziecko do sali, przekaż pod opiekę nauczycielce!

 

 

4. W żadnym wypadku nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobisz to choć raz, Twój maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko wymusić!

 

 

5. Postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po leżakowaniu!

 

 

6. Nie zmuszaj dziecka, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Ono samo będzie wiedziało, kiedy podzielić się swoimi przeżyciami!

 

 

7. Chwal dziecko jak najczęściej, np.: za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu.

 

 

8. Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę lub inna zabawkę. Pamiętaj, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć lub zgubić!

 

 

 

 

 

 

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

              Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego etapu w swoim życiu. Skorzystaj więc z Programu adaptacyjnego jaki oferuje przedszkole. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz z niego skorzystać to:

 

1.     Dziecko musi wiedzieć jak wygląda jego przedszkole. Wybierz sie tam na spacer, pozwól dziecku pobawić sie w przedszkolnej piaskownicy, pokaż mu salę zabaw.

 

2.     Jeżeli Twój maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami zadbaj, aby to nadrobić np.: zapraszaj znajomych dzieci, częściej wybieraj sie na plac zabaw ( najlepiej na teren przedszkola). Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez Twojej interwencji.

 

3.     Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do coraz dłuższych rozstań z rodzicami np.: zostaw je u babci, cioci. Koniecznie przyjdź po nie o ustalonej porze, aby nie stracić jego zaufania.

 

4.     Staraj się często mówić pozytywnie o przedszkolu – podkreślaj to, że pozna tam wiele dzieci, będzie mogło bawić się wspaniałymi zabawkami, nauczy się mnóstwo nowych rzeczy.

 

W żadnym wypadku nie strasz dziecka przedszkolem.

 

5.     Wspólnie z dzieckiem przygotujcie rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu. Wybierzcie sie razem na zakupy. Pozwól maluchowi wybrać kapcie, ręcznik.

 

6.     Przygotuj dla dziecka rzeczy łatwe do ubierania – spodnie na gumkę, bluzki wciągane przez głowę, buty na rzepy. Unikaj suwaków, wymyślnych zapięć.

 

7.     Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, jeść, korzystać z ubikacji, myć ręce. Jeżeli okaże sie , że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najdrobniejszy sukces. Przypomnij dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogą w każdej sytuacji.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin