Scenariusz sytuacji edukacyjnej w przedszkolu nr 19 w Elblągu
Prowadzące: Agata Kopańska i Natalia Neuman
Data: 28.10.2008 r.
Grupa: zróżnicowana wiekowo
Temat zajęć: „Oznaki jesieni” – zebranie informacji o „darach jesieni”, warzywach, owocach i pogodzie omawianej pory roku
Cel ogólny: Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących charakterystycznych cech jesieni.
Cele operacyjne:
· Śpiewa poznaną na zajęciach rymowankę;
· Wykorzystuje wcześniej zdobyte wiadomości przy rozwiązywaniu zagadek;
· Rozpoznaje wcześniej poznane przedmioty poprzez dotyk i nazywa je;
· Zna podstawowe „dary jesieni”;
· Zna niektóre jesienne warzywa i owoce;
· Rozpoznaje jesienną pogodę;
· Wykona album o jesieni;
· Wykona szereg ćwiczeń ruchowych pokazanych przez nauczyciela.
Metody (wg Cz. Kupisiewicza):
· Zajęć praktycznych
· Inscenizacji
Formy pracy:
· Grupowa jednolita;
· Zespołowa jednolita
Środki i materiały dydaktyczne:
· Liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, jabłka, ziemniaki, cebula i inne „dary jesieni”
· Ilustracje do wiersza
· Ilustracje z cechami jesieni, kartki bloku technicznego A3
· Klej, kredki, nożyczki
· Naklejki w kształcie liści
Przebieg zajęć:
Część wstępna: Zabawa z piosenką (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”):
Dzieci łapią się za ręce i tworzą koło, w środku którego stoi troje dzieci z liściem w dłoniach. Wszystkie dzieci zaczynają śpiewać:
„Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone
Kogo lubię, bardzo lubię, podam w jego stronę”
i tańczyć w rytm melodii. Na słowa „podam w jego stronę”, dzieci ze środka koła oddają liść następnej trójce, która zajmuje ich miejsce.
Część właściwa:
1) Odgadywanie zagadek :
§ Kiedy kolczasta łupinka pękniew brązowej skórce jest mu najpiękniej
(kasztan)
§ Ma on nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący. Często smaczny jest i zdrowy.
(grzyb)
§ Ma piękne korale, choć nie jest dziewczyną.Spotkasz ją przy drodze, zwą ja …
(jarzębiną)
§ W twardej skorupce smaczny skarb mieszka.Gdy ją rozłupiesz, znajdziesz…
(orzeszka)
§ Wiosną na drzewie rozwija się z pąka,
jesienią złoty po świecie się błąka.
(liść)
§ Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony.Będzie z niej w zimie kompot wymarzony.
(gruszka)
§ Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zajada.Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane.
(jabłko)
§ Wyjęty z ziemi szary i brzydki, pyszne są z niego placki i frytki.
(ziemniak)
§ Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana, pyszna w surówce i gotowana.Dobrze jej w dłoni i salaterkach, więc chrup ją zawsze zamiast cukierka.
( marchewka)
§ Biały korzeń, zielona natka, prawda, że łatwa jest to zagadka?
(pietruszka)
§ W żółtej łupinie biała kula, gdy ją kroimy do łez nas rozczula.
(cebula)
Za każdą prawidłową odpowiedź dziecko dostaje naklejkę w kształcie listka.
2) Zabawa w zgadywanie przedmiotów w worku:
Każde dziecko wkłada rękę do worka, losuje jeden przedmiot i nie wyciągając, ale dotykając go odgaduje jego nazwę. Następnie wyciąga go i sprawdza, czy dobrze odgadło (proponowane przedmioty: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, jabłka, gruszki, orzechy itp.).
3) Prezentacja wiersza przy pomocy ilustracji :
„Jesienny pociąg”
Stoi pociąg na peronie-
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-dokąd z nimi jechać będzie?
Rusza pociąg sapiąc głośno.
Już w przedziałach grzyby rosną,a na półce ,wśród bagaży,leży sobie bukiet z jarzyn.
Pędzi pociąg lasem, polempod ogromnym parasolem.Zamiast kół kalosze ma,za oknami deszcz mu gra.
O, zatrzymał się na chwilę!Ktoś w wagonie drzwi uchylił
i potoczył w naszą stronęjabłko duże i czerwone.
Podczas czytania wiersza, w odpowiednim momencie następuje prezentacja ilustracji (pociąg, liście, kasztany, żołędzie itd.) i przyczepienie ich na tablicy.
4) Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
§ Jakie „dary jesieni”(z lasu, z parku) zostały wymienione w wierszu?
§ Jakie jeszcze „dary jesieni” znacie ?
§ Jaka jest pogoda jesienią?
§ Jakie znacie jesienne warzywa?
§ Jakie znacie jesienne owoce?
Za każde odgadnięcie cechy jesieni dziecko dostaje jej ilustrację, a następnie przyporządkowuje do odpowiedniej grupy (kartki z napisami : DARY JESIENI, JESIENNA POGODA, JESIENNE OWOCE, JESIENNE WARZYWA)
5) Wykonanie jesiennych albumów:
Każda grupa wiekowa wykonuje jedną stronę albumu, którą stanowią karty z wcześniej przyporządkowanymi ilustracjami.
§ 3-latki – JESIENNA POGODA (kolorują i przyklejają)
§ 4-latki – JESIENNE OWOCE (kolorują, przyklejają i rysują)
§ 5-latki – JESIENNE WARZYWA (kolorują, wycinają, przyklejają i rysują)
§ 6-latki – DARY JESIENI (kolorują, wycinają, przyklejają i rysują)
Dzieci, które skończą wcześniej przygotowują stronę tytułową albumu (starsze wycinają i przyklejają napis, a młodsze przyklejają liście).
Później następuje prezentacja i wspólne oglądanie albumu.
6) Zajęcia ruchowe:
„Wyprawa leśna”:
Dzieci wchodzą na salę gimnastyczną (do „lasu”) gęsiego, za prowadzącą nauczycielką i naśladują jej ruchy:
§ schylanie się po leżącego na ziemi kasztana
§ wyciągnięcie się jak najwyżej do góry, żeby zerwać jarzębinę z drzewa
§ przykucnięcie przy rosnącym pod krzakiem grzybie
§ przeskakiwanie przez kałuże
§ robienie dużych kroków, żeby ominąć błoto
§ schylanie się po piękny liść leżący na ziemi
§ wyskok wysoko do góry, żeby pogłaskać wiewiórkę na drzewie
Każde dziecko siada skrzyżnie na podłodze, trzyma w ręku liść. W rytm muzyki unosi go powoli prawą ręką do góry i na dół, przekłada do lewej ręki, unosi tak samo powoli w górę i w dół (2 razy). Następnie lewą ręką kładzie liść za siebie, a prawą zabiera go i kładzie przed sobą (2 razy).
Dzieci wstają i kładą sobie liść na głowie, starają się tańczyć w rytm muzyki z liściem na głowie uważając, żeby nie spadł.
3
joawie