kl. I Mleko i jego produkty.doc

(51 KB) Pobierz
Agata Kopańska

Agata Kopańska

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

dn. 24.10.2008 r.

 

 

Temat bloku: Wiejskie podwórko – zwierzęta hodowlane.

 

Temat dnia: Mleko i jego produkty.

 

Zapis w dzienniku: Omówienie wysłuchanego wiersza „Były sobie krówki trzy”. Przygotowanie twarożku i jogurtu. Zaprojektowanie i wykonanie plakatów zachęcających do jedzenia produktów mlecznych. Pisanie wyrazów i sylab z poznanymi literami w zeszycie do kaligrafii. Dodawanie o odejmowanie w zakresie liczby 6. Liczby na osi liczbowej. Zadania z treścią.

 

Cele ogólne:

·         Kształtowanie umiejętności zrozumienia potrzeby jedzenia produktów mlecznych,

·         Kształtowanie umiejętności rozumienia pojęcia liczby 6 w różnych aspektach,

·         Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

 

Cele operacyjne: uczeń:

·         Określi ile wielkości mieści się w liczbie 6,

·         Użyje liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów,

·         Umieści liczby od 0 do 6 na osi liczbowej,

·         Ułoży i rozwiąże zadanie tekstowe do rysunku,

·         Wymieni i nazwie osoby występujące w wierszu, poda miejsce akcji,

·         Napisze wyrazy i sylaby w zeszycie do kaligrafii,

·         Nazwie produkty mleczne i ich składniki odżywcze,

·         W grupie zaprojektuje i wykona plakat zachęcający do spożywania wybranych produktów mlecznych,

·         W grupie przygotuje wybrany produkt mleczny.

 

Metody:

·         Praktycznego działania

·         Podająca

·         Eksponująca

·         Problemowa

 

Formy:

·         Indywidualna jednolita,

·         Grupowa jednolita i zróżnicowana,

·         Zbiorowa.

 

Materiały i środki dydaktyczne:

·         Naklejki z imionami,

·         Kostka do gry

·         Zegar matematyczny

·         Karty pracy – część 2, s. 20.

·         Schematy biedronek,

·         Kartki z napisami składników odżywczych nabiału,

·         Rysunki produktów mlecznych,

·         Papierowe bony 6zł,

·         Oś liczbowa, paski papieru, kartki z liczbami od 0 do 6,

·         Rysunek obory

·         Rysunki zwierząt występujących w wierszu,

·         26 małych papierowych talerzyków, 26 jednorazowe łyżeczki,

·         4 miski,

·         Nabiał: 2 kostki twarogu, śmietana, dwa duże jogurty naturalne,

·         Szczypiorek, dwa banany, musli, owoce do jogurtu np. truskawki,

·         Sól, cukier,

·         4 arkusze szarego papieru,

·         Płyta z filmem,

·         Tekst wiersza.

 

 

Przebieg:

Część wstępna:

 

§         Powitanie dzieci, rozdanie naklejek z imionami (naklejki są w czterech kolorach, według których będzie późniejszy podział na grupy).

 

§         Przedstawianie się liczb.

Siedząc w kole dzieci odliczają kolejno, a następnie przedstawiają się jako liczba. Np. Jestem liczbą 4. Jestem liczbą parzystą, jednocyfrową, moimi sąsiadkami są liczby: 3

 

Część właściwa:

 

§         Rzucanie kostką.

Siedząc w kole dzieci rzucają do gry. Mówią ile oczek wypadło i ile brakuje do 6.

 

§         Biedronki.

Dzieci przyklejają do zeszytu biedronki zaczynając od tej z najmniejszą ilością kropek, a kończąc na biedronce z największą ilością kropek. Mówią, na którym miejscu jest biedronka z jedną kropką, a na którym z dwoma itp. Domalowują biedronkom kropki, by każda miała ich sześć. (w ławkach)

 

§         Zegar matematyczny.

Dzieci dodają lub odejmują w pamięci liczby wskazane przez nauczyciela na zegarze matematycznym.

 

§         Zabawa w mini – sklepy. (praca w dwójkach w ławkach)

Jedna osoba z ławki prowadzi mały sklep, w którym sprzedaje nabiał (na ilustracjach): kefir – 1zł, jogurt – 2zł, mleko – 3zł, twaróg – 4zł, ser feta – 5zł, ser żółty – 6zł. Druga osoba z ławki posiada bon towarowy na 6zł. Jej zadaniem jest zakup wybranych produktów za równo 6zł, ponieważ z bonu nie można wydać reszty. Po kilkurazowym zakupie dzieci zamieniają się rolami.

Zapisanie na tablicy kilku propozycji zakupów. Wypełnienie kart pracy (część 2, s. 20)

 

§         Oś liczbowa.

Wybrane dzieci układają liczby od 0 do 6 na osi liczbowej rozłożonej na dywanie. Inne odpowiadają na pytania nauczyciela:

o       Ile razy odległość, jaką wskazuje liczba 2, mieści się w liczbie 6?

o       Ile razy trzeba odłożyć liczbę 3, żeby dotrzeć do liczby 6?

o       Ile razy w liczbie 6 można odłożyć liczbę 1?

Dzieci sprawdzają odpowiedzi na te pytania odkładając na osi liczbowej przygotowane paski papieru o długości 1, 2 lub 3.

 

§         Układanie zadań tekstowych.

Dzieci wspólnie z nauczycielem układają zadanie tekstowe do rysunku obory wiszącego na tablicy, do którego magnesami przyczepione są postacie różnych zwierząt oraz wspólne rozwiązanie zadania. Następnie każde dziecko układa swoje zadanie do rysunku z inną ilością zwierząt i samodzielnie je rozwiązuje. Kilkoro dzieci czyta na głos swoje zadania oraz rozwiązuje je na tablicy.

 

§         Wysłuchanie i omówienie wiersza.

Dzieci słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela patrząc na rysunek na tablicy. W trakcie czytania zmienia się układ zwierząt przyczepianych magnesami do rysunku.

Dzieci odpowiadają na pytania:

o       Jakie zwierzęta występują w wierszu?

o       W jakim miejscu toczy się akcja utworu?

o       Dlaczego zwierzęta były zdenerwowane?

o       Jak można nazwać zwierzęta, o których mowa jest w wierszu?

 

§         Pisanie wyrazów i sylab w zeszycie do kaligrafii.

 

§         Prezentacja różnych produktów mlecznych.

Siedząc na dywanie dzieci nazywają rozłożone produkty mleczne i z pomocą nauczyciela opowiadają o ich produkcji. Dzieci nazywają zbiór produktów mlecznych nabiałem. Następnie kolejno odkrywają, rozłożone napisami do dołu, leżące na dywanie kartki z nazwami witamin i składników odżywczych zawartych w mleku i nabiale oraz z pomocą nauczyciela omawiają ich działanie.

 

WAPŃ - mleko i jego przetwory to najbogatsze źródła tego składnika. Bez niego kości i zęby dziecka byłyby kruche i bardzo słabe. Osoby, które piją dużo mleka, są mniej podatne na złamania kości w dzieciństwie i osteoporozę (choroba objawiająca się łamliwością kości) w wieku dojrzałym. Możliwe też, że uda im się uniknąć sztucznej szczęki na starość.

WITAMINA A - w przetworach mlecznych, zwłaszcza w maśle i śmietanie, jest jej dużo. Młody organizm bardzo potrzebuje witaminy A. Pomaga zachować młody wygląd i sprężystość zewnętrznej warstwy skóry. Reguluje też proces widzenia. Jej niedobór powoduje zahamowanie wzrostu, zmiany skórne i tzw. kurzą ślepotę.

WITAMINA B2 - mleko i jego przetwory są jej najważniejszymi źródłami. Pomaga ona zmienić węglowodany i tłuszcze, które dziecko otrzymuje w jedzeniu, w energię. Dzięki niej dzieci rosną i nabierają ciała.

WITAMINA B12 - pomaga w budowie krwinek czerwonych, które transportują tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek organizmu, w tym do skóry

BIAŁKO - jest ono głównym składnikiem, z którego organizm buduje nowe tkanki i odbudowuje zużyte. Jest niezbędne do wytwarzania płynów ustrojowych, ciał odpornościowych, enzymów i hormonów. Jedna szklanka mleka zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania dwulatka na białko i jedną trzecią pięciolatka. Maluchy, które nie jedzą mięsa, mogą otrzymać wystarczającą do prawidłowego wzrostu ilość białka w mleku i jego przetworach.

POTAS  - reguluje gospodarkę wodną oraz równowagę kwasowo-zasadową organizmu, co zapewnia zdrowie skóry, a także prawidłowe ciśnienie krwi. Wspomaga pracę komórek nerwowych i mięśniowych.

WITAMINA D  - zwykłe mleko zawiera jej niewiele, natomiast dość dużo witaminy D zawiera mleko witaminizowane. Ułatwia ona wchłanianie wapnia, jest więc konieczna do prawidłowego rozwoju kości i zębów u dzieci. Jej niedobór wywołuje krzywicę, kości stają się miękkie, u młodszych niemowląt klatka piersiowa ulega zniekształceniom, starszym wykrzywiają się nóżki.

NIACYNA  - wspiera produkcję energii we wszystkich komórkach w organizmie. Jej deficyt prowadzi do stanów zapalnych skóry.

FOSFOR  - wspiera wzrost i odbudowę komórek. Jest po wapniu głównym składnikiem kości i zębów. Uwalnia energię potrzebną do procesów biologicznych organizmu.

MAGNEZ  - wspomaga pracę mięśni. Uczestniczy w procesach uwalniania energii. Reguluje funkcje układu nerwowego.

CYNK  - wspomaga układ odpornościowy.

WĘGLOWODANY - dostarczają organizmowi energii.
      WODA - główny składnik organizmu. W jej środowisku przebiegają wszystkie procesy życiowe wewnątrz naszego ciała. Pomaga w zachowaniu wilgotności skóry, przez co jest ona gładka i nawilżona.

 

§         Prezentacja krótkiego filmu o produkcji oscypków.

 

§         Zaprojektowanie plakatów reklamowych

Dzieci dzielą się na cztery grupy według koloru naklejek z imionami. Każda grupa ma za zadanie wymyślenie hasła reklamowego, zaprojektowanie i narysowanie plakatu zachęcającego do spożywania produktu mlecznego przyporządkowanego danej grupie.

o       Grupa 1: jogurt owocowy,

o       Grupa 2: jogurt z musli,

o       Grupa 3: twarożek ze szczypiorkiem

o       Grupa4: twarożek z bananami

Następnie każda grupa przyrządza swój produkt w większych miskach.

 

§         Prezentacja plakatów i wykonanych produktów oraz wspólna degustacja.

Kolejne grupy przedstawiają swoje plakaty z hasłami reklamowymi oraz prezentują wykonane produkty. Następnie dzieci podchodząc kolejno do stolików częstują się produktami wykonanymi przez różne grupy. (Każde dziecko ma plastykową miseczkę)

 

 

Część końcowa

§         Ewaluacja.

Dzieci oceniają na kartkach swoją pracę na zajęciach w skali od 1 do 5. Po weryfikacji nauczyciela otrzymują ocenę za pracę na lekcji. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin