kl. I Ja wiem co i po co jem.doc

(53 KB) Pobierz

Natalia Neuman III KZiWP

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I c (02.12.2008 r.)

 

Temat bloku: Ja wiem, co i po co jem!

 

Temat dnia: (Nie spisałam tematu dnia)

 

Zapis w dzienniku: Podział pożywienia na: nabiał, wędlinę, pieczywo, owoce, warzywa. Co należy jeść, aby zdrowo się odżywiać. Wypowiedzi na temat zdrowego odżywiania. Omówienie higieny spożywania pokarmów. Litera „j” drukowana i pisana. Pisanie sylab i wyrazów z literą „j”.

Czytanie tekstu o Joli z podziałem na rolę. Litera „j” drukowana i pisana. Przeprowadzenie i udzielenie wywiadu.

(czy mogę pozmieniać zapis w dzienniku?)

 

Cele ogólne:

·         Kształtowanie umiejętności samodzielnego wyboru zdrowych i niezbędnych produktów spożywczych

·         Kształtowanie umiejętności pisania wielkiej i małej litery „j”

·         Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat

 

Cele operacyjne: uczeń

·         klasyfikuje pożywienie według podanego kryterium

·         swobodnie wypowiada się na temat zdrowego odżywiania

·         dzieli wyrazy na sylaby i głoski

·         wskazuje samogłoski i spółgłoski

·         pisze małą i wielką literę „j” pisaną

·         pisze wyrazy z podanymi literami

·         rozumie pojęcie wywiad

·         przeprowadza wywiad

 

 

Metody :

·         słowna pogadanka

·         oglądowa – pokaz

·         gier dydaktycznych - inscenizacja

 

 

Formy pracy:

·         zbiorowa

·         indywidualna – jednolita

·         grupowa - jednolita

 

 

Materiały i środki dydaktyczne:

ilustracje z produktami spożywczymi, utwór Fasolek „Witaminki”, plakat z piramidą zdrowego żywienia, mała piramida do wklejenia do zeszytu, płyta z prezentacją multimedialną, lista szkodliwych substancji, karty pracy, podręcznik, dyktafon

 

 

 

 

 

Część wstępna:

 

1. Powitanie dzieci, rozdanie naklejek z imionami.

 

2. Zagadki związane z podziałem produktów żywnościowych na nabiał, wędliny, owoce, warzywa i pieczywo:

 

·         Wybrane dziecko losuje kartkę z obrazkiem przedstawiającym produkt spożywczy. Jego zadaniem jest opisanie tego produktu, bez używania jego nazwy (pomocnicze pytania: jak wygląda?, jaki ma smak?)

·         Po odgadnięciu nazw produktów, obrazki odłożone na dywan uczniowie segregują według ustalonego podziału : nabiał, wędliny, owoce, warzywa i pieczywo.

 

3. Zabawa ruchowa do piosenki „Witaminki” :

 

Dzieci ustawiają się w kole i chwytają się za ręce, podczas zwrotki podskakują w jedną stronę, a podczas refrenu puszczają ręce kolegów i tańczą w dowolny sposób. W drugiej zwrotce, gdy wymieniane są owoce i warzywa dzieci udają, że jedzą, a na koniec piosenki krzyczą: „Mniam mniam!”

 

Część właściwa:

 

4. Rozmowa z dziećmi na temat zdrowego odżywiania:

 

·         Co to znaczy zdrowo się odżywiać?

·         Co to znaczy źle się odżywiać?

·         Co należy jeść, żeby być zdrowym?

·         Czego nie powinno się jeść za dużo albo wcale?

 

5. Przedstawienie i objaśnienie piramidy zdrowego żywienia:

Po prezentacji każde dziecko dostaje swoją piramidę, którą musi odpowiednio uzupełnić wyciętymi rysunkami produktów i wkleić do zeszytu.

 

6. Pokaz multimedialny dotyczący złego odżywiania.

 

7. Odczytanie składu z opakowania przyniesionej na lekcję, ulubionej przekąski i sprawdzenie go z listą szkodliwych substancji dodawanych do żywności.

 

8. Projektowanie rysunkowego jadłospisu na cały dzień (karty pracy – cz. 3 str. 4)

 

9. Wprowadzenie litery „j” na podstawie wyrazu „jajko”:

 

Analiza słuchowa wyrazu:

 

·         rozłożenie na dywanie ilustracji produktów spożywczych (w tym najwięcej ilustracji ukazujących różne rodzaje jajek w rozmaitych postaciach)

·         podzielenie obrazków na zbiory, wyszczególnienie zbioru z jajkami, jako największy – ujawnienie wyrazu „jajko”

·         podzielenie na sylaby (klaskanie)

·         podzielenie na głoski (tupanie nogami)

·         wskazanie spółgłosek i samogłosek (podskakiwanie i kucanie)

 

(Jest w klasie ruchomy alfabet i kolorowe nakrywki, czy mam zrezygnować z tej części?)

 

Analiza wzrokowa wyrazu:

 

·         ułożenie modelu wyrazu z białych nakrywek

·         ułożenie modelu wyrazu z nakrywek czerwonych (samogłoski) i niebieskich (spółgłoski)

·         zastąpienie nakrywek znanymi literami

 

Prezentacja wielkiej i małej drukowanej litery „j”:

 

·         do czego jest podobna?

·         z jakich elementów się składa?

·         zastąpienie nakrywki poznaną literą

·         odczytanie wyrazu „jajko”

·         podzielenie wyrazu na sylaby

·         ułożenie z ruchomego alfabetu wyrazów: rozpoczynających się na literę „j”, które maja w środku literę „j”, kończących się literą „j”, zaczynających się wielką literą

 

Prezentacja małej i wielkiej pisanej litery „j” (ruch):

 

* pisanie litery małej, a następnie wielkiej:

·         w powietrzu

·         na plecach kolegi

·         na ławce

·         na dłoni

·         w liniaturze

 

 

9. Zapisanie liter i zdań w kartach pracy (cz.3 str. 3).

 

10. Czytanie tekstu o Joli z podziałem na role (podręcznik str. 46).

 

11. Wyjaśnienie pojęcia „wywiad”:

 

Wywiad – rozmowa dziennikarza z kimś (zwykle jest to osoba znana), po to, by zebrać potrzebne informacje o tej osobie lub zdobyć informacje z jakiejś dziedziny. Wywiad jest często prezentowany w prasie, radiu lub telewizji.

 

12. Przygotowanie w parach wywiadu na temat „Twoje ulubione danie”:

 

Dzieci w parach na zmianę ćwiczą rolę dziennikarza i osoby udzielającej wywiad. Następnie uczniowie dzieleni są na 6 grup (4- i 5-osobowe). Jedna osoba z grupy wciela się w rolę dziennikarza, a pozostałe udzielają wywiadu nagrywanego na dyktafon.

 

13. Uzupełnienie dialogów (karty pracy – cz. 3 str. 6).

 

Część końcowa:

 

14. Wypełnienie kart ewaluacyjnych.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin