AstroJaWil_instrukcja.doc

(3458 KB) Pobierz
ASTRONOMIA

 

Astronomia Janusza Wilandainstrukcja programu AstroJaWil

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ASTRONOMIA 

JANUSZA WILANDA

 

 

Część 2

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA PROGRAMU

AstroJaWil

 

 

 

Warszawa, Piotrków Tryb. – 2010 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści :

 

1.         Instalacja programu

2.         Rejestracja

3.         Pierwsze kroki po uruchomieniu

                          3.1  Rozdzielczość monitora

                              3.2  Przycisk Z i W

                         3.3  Kolory

                              3.4  Miejsce obserwacji

4.         Strona główna

5.         Horyzont

6.         Wydruki map : kołowe i kwadratowe

7.         Widnokrąg

8.         Zakrycia gwiazd przez Księżyc

9.         Zaćmienia – tworzenie diagramów

10.   Zakończenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. INSTALACJA PROGRAMU

Na stronie www.astrocd.pl w dziale Download w grupie  Astronomia ogólna jest zawsze dostępny plik ostatniej wersji AstroJaWila do przeprowadzenia jego pełnej instalacji.  Tutaj jest link do tej właśnie strony : 

http://www.astrocd.pl/index.php?id=12&id2=&kat=2

 

 

Po kliknięciu w tekst opisu programu (żółte kółko) wyświetli nam się okienko, w którym wybieramy opcję (czerwone kółko) zapisania pełnej wersji programu na dysk twardy, np. na pulpit.

Po zgraniu pełnego instalatora (na pulpit) uruchamiamy go.

 

Po uruchomieniu instalatora pojawiają się kolejno następujące okienka:

 

Okienka te należy dokładnie przeczytać.

 

 

 Potwierdzamy przeczytanie i akceptujemy zapisane tam informacje.

 

 

 

 

Na czwartym z kolei oknie widzimy folder, do którego program właściwy ma być zainstalowany. Sugeruję, aby w miejsce tam widniejącej ścieżki (C:\Program Files\AstroJaWil) wstawić ścieżkę D:\AstroJaWil

Kiedy klikniemy w Dalej, to program rozpocznie wgrywanie plików na dysk i zakończy to po kilkudziesięciu sekundach.

 

Na zakończenie pracy instalator utworzy na pulpicie granatową ikonkę programu AstroJaWil.

 

  

Program AstroJaWil jest właśnie zainstalowany. Instalator na pulpicie można skasować, bądź przesłać go do bliskiej Ci osobie, znajomego itp. 

 

 

 

 2. REJESTRACJA PROGRAMU

 Program jest darmowy, ale chciałbym wiedzieć, ile osób go używa i dlatego w tym celu wymyśliłem rejestrację. Bez rejestracji także można używać AstroJaWila, ale liczę, że będzie Was denerwowało okienko domagające się rejestracji przy starcie programu i w końcu zdobędziecie się na napisanie do mnie maila na adres jawil@astrojawil.pl.

Mam także nadzieję, że przy okazji napiszecie kilka miłych słów o programie, a nie tylko samo imię i nazwisko jak to sugeruje instalator. Proszę w temacie napisać „Rejestracja AstroJaWila”, a w treści listu swoje imię i nazwisko i coś tam jeszcze od siebie. Jak dostanę taki list, to wyślę zwrotnie na Wasz adres - indywidualny kod rejestracyjny.

Po uruchomieniu programu w oknie rejestracji w górne okienko wpisujemy własne imię i nazwisko, a w dolne okienko wklejamy kod skopiowany z mojego listu.

Po kliknięciu w przycisk [KODUJ] program sprawdzi, czy kod jest odpowiedni dla Was. Jeśli wszystko będzie OK, to po wciśnięciu [restart] lub ponownym uruchomieniu programu, w górnej belce programu będzie widoczne Wasze imię i nazwisko i już nigdy nie włączy się okienko rejestracyjne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jeśli podczas użytkowania programu dojdziecie do wniosku, że głupio Wam tak zwyczajnie za darmo korzystać z tysięcy godzin mojej pracy włożonej
w program, to proponuję wysłać do mnie widokówkę z miejsca zamieszkania, taką zwykłą papierową o formacie 15x10 cm (takie mam klasery) ze znaczkiem, wysłaną Pocztą Polską, z jakimś miłym tekstem w środku. Widokówki takie biorą udział od czasu do czasu w konkursach, w których losuję nagrody książkowe
i zdjęciowe. Ale to wyłącznie dla tych użytkowników, którzy nadesłali mi widokówki.

Wasze widokówki możecie zobaczyć tutaj:                    

                       http://www.astrojawil.pl/widokowki.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. PIERWSZE KROKI PO URUCHOMIENIU

 

Po uruchomieniu programu widzimy główne okienko AstroJaWila, z którego można wybrać wiele rozmaitych funkcji. Na początku polecam jednak przystosowanie programu do własnego komputera i miejsca zamieszkania.

  

 

3.1 ROZDZIELCZOŚĆ MONITORA

 

U góry w menu rozwijamy „Ustawienia” i tam wybieramy „Rozdzielczość monitora”.

 Tutaj musimy wybrać z lewej strony rozdzielczość monitora, jaką aktualnie mamy. Ponieważ spotykam się jeszcze nawet dość często, że są tacy, którzy nie znają rozdzielczości ich monitorów, dlatego poniżej opisałem, jak zdobyć te wiedzę tajemną. Klikamy myszą, jej prawym przyciskiem na pulpicie i wtedy pojawi się okienko i na dole wybieramy „Właściwości”.

 

 Pojawia się okienko z właściwościami ekranu i tam wybieramy prawą zakładkę „Ustawienia”. Wówczas możemy już z panelu „Rozdzielczość ekranu” spisać swoje cyferki np. 1024 na 768.

 

Takich dwóch liczb szukamy z lewej strony w oknie "Rozdzielczość monitora" w AstroJaWilu. Klikamy w te liczby, po czym okienka edycyjne przyjmą nieco inne wartości. Dlaczego inne, to przeczytajcie tam w okienku informacyjnym. Jeśli macie nietypowy pasek zadań na dole monitora to warto poeksperymentować nad pionową wartością, aby program idealnie dopasował się do widocznego obszaru nad paskiem zadań.

 Po ostatecznej decyzji wyboru rozdzielczości klikamy w przycisk [Z i W], który zapisze wybrane liczby na dysku i AstroJaWil zmieni swoją wielkość okien.

 

 3.2   PRZYCISK   [Z i W]

  

 

Tutaj uwaga ogólna.

Z każdego okna programu AstroJaWil wychodzimy WYŁĄCZNIE przyciskami [Z i W], które zapewniają zapis wprowadzonych zmian oraz wyłączanie zbędnych timerów, które mogą spowolnić niepotrzebnie pracę komputera.

NIE UŻYWAMY SYSTEMOWYCH KRZYŻYKÓW NA CZERWONYM TLE
(w prawym górnym rogu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3.3 KOLORY

 

Ponieważ bardzo lubię kolor niebieski i jego odcienie, dlatego w takiej tonacji kolorystycznej program widzicie. Ale niedawno wprowadziłem możliwość zmiany kolorów każdego z okienek AstroJaWila tak, aby Wam się program bardziej podobał. Po wejściu w menu „Ustawienia” i wybraniu „Kolory” mamy całą stronę poświęconą tylko kolorom w AstroJaWilu.

 

 

 

 

Zaproponowałem Wam trzy zestawy kolorystyczne do szybkiej zmiany
w całym programie, ale także można zmienić kolor tylko jednego okna lub w całej grupie okien. W AstroJaWilu podzieliłem kolory na okna co do wielkości : duże – na cały ekran,   małe – tylko fragment ekranu   oraz   tła tekstowe.

Po wprowadzonych własnych zmianach, aby były one widoczne, należy program restartować, bądź uruchomić ponownie. Jeśli dojdziecie do wniosku,
że wybrane kolory nie podobają się Wam i lepsze są te moje błękity,  to wystarczy w tym oknie „Kolory” na dole z prawej strony kliknąć w [Kolory autora programu], a po restarcie programu znowu widoczne będą moje błękity.

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin