Broszura311[1] Różnicowanie.doc

(1318 KB) Pobierz
BROSZURA





 

Program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

 

 

 

 

 

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

na lata 2007-2013

 

(PROW 2007-2013)

 

 

 

 

DZIAŁANIE 311

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

 

 

Poradnik dla beneficjentów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, grudzień 2008 r.

 

 

Szanowni Państwo

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) jest podstawowym instrumentem wsparcia przekształceń strukturalnych, ekonomicznych i  społecznych w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych w nowym okresie programowania, finansowanym z udziałem środków UE. Program ten w znacznej swojej części stanowi kontynuację wsparcia udzielanego w ramach dwóch programów, tj.:

·         Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”,

·         Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pełni funkcję agencji płatniczej dla  wszystkich - oraz podmiotu wdrażającego dla większości działań PROW 2007-2013. Jednym z działań wdrażanych przez ARiMR jest Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Stanowi ono formę kontynuacji wsparcia udzielanego rolnikom w ramach działania Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów” objętego SPO „Restrukturyzacja…”.

Istotne znaczenie dla potencjalnych beneficjentów ma zapewnienie im niezbędnego dostępu do informacji o zasadach udziału oraz procedurze ubiegania się o dofinansowanie w ramach działań PROW 2007-2013. Służyć temu ma niniejszy Poradnik, który został przygotowany specjalnie dla zainteresowanych ubieganiem się o pomoc w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.

Mam nadzieję, iż informacje zawarte w Poradniku ułatwią Państwu udział w Programie oraz pozwolą na realizację przedsięwzięć przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich.

 

 

 


Kto może zostać beneficjentem działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej?

O pomoc może ubiegać się rolnik lub jego domownik w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, lub małżonek tego rolnika:

·         który jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

·        który jest pełnoletni i nie ukończył 60 roku życia,

·         który ma miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do:

-        gminy wiejskiej, lub

-        gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub

-        gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,

·        który nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o przyznanie pomocy na podstawie przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.), oraz przepisów Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia lub przepisów odrębnych,

Uwaga: Wykluczeniu ze wsparcia w ramach tego samego działania w danym i następnym roku budżetowym EFRROW[1] podlega beneficjent, w przypadku którego w trakcie procesu przyznawania i wypłacania pomocy stwierdzi się umyślne złożenie fałszywego oświadczenia.

·        który nie wystąpił o przyznanie lub nie przyznano mu renty strukturalnej w ramach PROW 2004-2006 lub PROW 2007-2013,

·         który jest nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia Wniosku o przyznanie pomocy,

·         który nie będzie realizował operacji[2] jako wspólnik spółki cywilnej,

 

jeżeli za rok poprzedzający rok złożenia Wniosku o przyznanie pomocy, do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego posiadanego przez tego rolnika, przyznano płatność do gruntów rolnych.

 

Rolnik jest to pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. Domownik natomiast jest to osoba bliska rolnikowi, która:

·        pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,

·        stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.[3]

 

Na jakie operacje może być przyznana pomoc?

Pomoc może być przyznana na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z podjęciem lub prowadzeniem działalności nierolniczej, jeśli m.in.:

·        operacja jest uzasadniona ekonomicznie,

·         operacja spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają do niej zastosowanie,

·         działalność, której dotyczy operacja, zarejestrowana jest w miejscowości należącej do gminy:

-        wiejskiej, albo

-        miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, albo

-        miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,

·         inwestycje związane z budową, remontem, wyposażeniem, zagospodarowaniem nieruchomości objętych operacją, dotyczą nieruchomości położonych w ww. miejscowościach,

·         operacja wiąże się z możliwością zatrudnienia w ramach podjętej albo rozwijanej działalności nierolniczej,

·         operacja nie jest finansowana z udziałem innych środków publicznych,

·         realizacja operacji nie została rozpoczęta przed dniem w którym został złożony Wniosek o przyznanie o pomocy (Uwaga: koszty poniesione przed dniem zawarcia Umowy ponoszone są na wyłączne ryzyko wnioskodawcy, co oznacza, że w przypadku odmowy przyznania pomocy, tj. nie podpisania Umowy, wnioskodawcy nie będzie przysługiwać roszczenie o zwrot poniesionych kosztów).

 

Jaki jest zakres działalności nierolniczych objętych pomocą?

Pomoc może być udzielana z tytułu podejmowania lub rozwijania działalności w zakresie:

·         usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa,

·         usług dla ludności,

·         sprzedaży hurtowej i detalicznej,

·         rzemiosła lub rękodzielnictwa,

·         robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych,

·         usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, w tym wynajmowania pokoi w budynku mieszkalnym oraz sprzedaży posiłków domowych lub świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów w gospodarstwie rolnym,

·         usług transportowych,

·         usług komunalnych,

·         przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,

·         magazynowania lub przechowywania towarów,

·         wytwarzania produktów energetycznych z biomasy,

·         rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.

Szczegółowy wykaz kategorii działalności gospodarczej w ramach działania Różnicowanie w   kierunku działalności nierolniczej, sporządzony został na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) i zawarty jest w Załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” z dnia 17 października 2007 r. Został on zamieszczony również w końcowej części niniejszego Poradnika (Załącznik nr 1, pkt. a).

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin