10.pdf

(596 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE
CELE:
1. Uwiadomienie dieciom ich możliwoci ponawcych (myły wroku, wchu, dotyku
i smaku).
2. Zaponanie dieci wartociami odżywcymi waryw i owoców
3. Uwiadomienie dieciom roli waryw i owoców w codiennej diecie.
4. Zachcenie dieci do codiennego jedenia waryw i owoców
5. Ucenie dieci aad koleżeokiej wpółpracy potrebnej do oiągania akładanych celów
POMOCE:
1. Surowe warzywa i owoce.
Dwa dni pred planowaną lekcją naucyciel proi o prynieienie różnych warzyw
i owoców – prydiela każdemu diecku okrelone owoce lub warywa (powinny
byd dobre umyte) Ważne, aby był to prekrój polkich plonów dotpnych o tej
pore roku Naucyciel a prynoi owoce-nagrody.
2. Kartony zilutracjamiwarzywiowoców.
Przed planowaną lekcją naucyciel drukuje 4 ilutracje waryw i 2 ilustracje
owoców, a natpnie nakleja na kartony Zotaną one wykorytane do abawy
„Moje warywko – odgadn ybko, potrebna pomoc – jaki to owoc?”
3. Karteczki z nazwami warzyw.
Należy prygotowad po jednej kartce dla każdego diecka Powinno byd po kilka
takich amych Bdą one potrebne do preprowadenia abawy „Sałatka
jarynowa”
4. Torebki papierowe lub plastikowe.
Do abawy „Zgadnij pro, co w obie no” należy prygotowad o połow mniej
torebek, niż wynoi licba dieci w klaie Do każdej torebki naucyciel wkłada po
jednym owocu lub warywie ( prynieionych pre dieci na lekcj)
5. Szalikilubchuteczkidozawiązaniaoczudzieciom
Bdą potrebne do preprowadenia abawy „Zgadnij pro, co w obie no”
PLAN:
1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami
2. Zabawa „Moje warywko – odgadn ybko, potrebna pomoc – jaki to owoc?”
3. Bura mógów Dlacego dieci powinny jed warywa i owoce?
4. Zabawa edukacyjna „Zagadki o warzywach”.
5. Staeta „Zgadnij pro, co w obie no”
1
811993941.001.png
6. Zabawa ruchowa „Sałatka jarynowa”
7. Podumowanie ajd romowa na temat wiadomoci zdobytych przez dzieci w czasie lekcji
oraz możliwoci wykorzystania ich w życiu codiennym.
PRZEBIEGZJĘĆ
1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami.
Dieci oglądają prynieione warywa i owoce, wąchają, próbują tych, które można jed na urowo
2. Zabawa„Mojewarzywko– odgadnzybko,potrzebnapomoc– jakitoowoc?”
Sporód prygotowanych kartonów nauczyciel wybiera 2 z owocami i 4 z warzywami, a natpnie
louje ecioro dieci Pierwe diecko wychodi na rodek klay i taje tyłem do tablicy Na
tablicy naucyciel umieca karton w ten poób, aby diecko nie widiało, jakie warywo lub jaki
owoc jet tam naryowany Diecko ma a adanie odgadnąd, co predtawia ryunek, adając
pootałym dieciom pytania, na które one odpowiadają „tak” lub „nie” W gadywank po kolei
gra pootała piątka dieci Wygrywa to, które gadło najybciej Zwycica dostaje owoc.
3. BurzamózgówDlaczegodziecipowinnyjedwarzywaiowoce?
Naucyciel apiuje na tablicy odpowiedi, a póniej je odcytuje
zdrowe,
mają dużo witamin,
smaczne,
można atąpid nimi łodyce,
itp.
Nauczyciel podsumowuje wszystkie odpowiedzi, a natpnie podaje dodatkowe wiadomoci na
temat wartoci odżywcych owoców i waryw
Jakie owoce i warywa dieci lubią najbardiej?
4. Zabawaedukacyjna„Zagadkiowarzywach”
Nauczyciel czyta wierszyki-agadki, dieci odgadują Naucyciel proi dieci o wypowiedzi na temat
preentowanych waryw, a natpnie uupełnia wypowiedi ucniów
Chrupiejązajączek,
SchrupiejąiEwka,
Bo smaczna i zdrowa
Jetwłanie(marchewka) .
2
Pękzielonychwłoów,
Długabiałanóżka,
Mamawkładajądozupy,
A to jet(pietruzka)
Powiemcizagadkę,
lbowierzykmoże,
Mabydoelerze,rzodkiewceczy(porze)?
Zielonemalicie,
Wrodkugłowaputa,
Czytojetałata?
Czymoże(kaputa)?
Leczzamiatzgadywad,
Chybaruzęgłową,
Zjemjednąidrugą
Sobie na surowo.
Kroiłająmama,
płakałaUla,
Chociażzczypiecięwoczy,
Zdrowajet(cebula)
Czychcezbydilny?
Odpowiez,żetak
Oto jedzie na talerzu
CzerwonyPan(Burak)
Niektórenaionka
Białkomajazdrowe
Jakięnazywają?
Chyba wiem,(trączkowe)!
5. Sztaeta„Zgadnijproz,cowobienoz”
Pred ropocciem abawy należy prygotowad met (tolik) dla każdego epołu i ułożyd tam
torebki warywami/owocami Do preprowadenia taety bardo wkaane byłoby poproszenie
o pomoc jednej ooby dorołej
Dieci dobierają i w pary i naucyciel dieli wytkich na dwa epoły Jedna ooba pary ma
mied awiąane ocy, druga – bdie odgrywała rol prewodnika do mety Na mecie diecko
awiąanymi ocami iga do torby, wyjmuje owoc/warywo i odgaduje jego naw – dotykając,
wąchając, a jeli treba – próbując Za każdą poprawną odpowied prynawany jet 1 punkt
3
Zepół, który ybciej ukoocy taet, otrymuje dodatkowo 5 punktów Wygrywa ten epół,
który gromadił najwicej punktów
6. Zabawaruchowa„Sałatkajarzynowa”
Dieci iedą w kole na krełach Naucyciel rodaje ucniom karteczki z rysunkami warzyw
i owoców – po kilka takich amych, na prykład 5 buraków, 5 marchewek itd
Zabaw ropocyna naucyciel, który wywołuje wybrane warywo, np pietruki Dieci, które
mają taki kartonik ybko amieniają i miejcami W tym amym caie naucyciel abiera jedno
kreło Uceo, który nie dąży ająd kreła otaje na rodku i wywołuje kolejne warzywo. Na
hało „ałatka jarynowa” wytkie dieci wtają miejsca i biorąc i a rce robią koło.
7. Podumowaniezajdrozmowanatematwiadomocizdobytychprzezdzieciwczaie
lekcjiorazmożliwociwykorzytaniaichwżyciucodziennym
Czego nowego dieci dowiediały i na temat waryw i owoców?
Jak te wiadomoci można wykorytad?
PRACA DOMOWA:
Karta pracy ucznia „Ponajemy warywa i owoce”.
4
(wpizwojeimięinazwiko)
KARTA PRACY UCZNIA
POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE
1.
Naryuj dwa warywa, które mają pomaraocowy kolor ora dwa warywa, które mają
zielony kolor.
Warywa pomaraocowe
Warzywa zielone:
2. Naryuj wój ulubiony owoc
KącikdlaMamyiTaty
Drodzy Rodzice! Zróbcie wpólnie dieckiem pyną, kolorową urówk Inpiracji można
poukad w diale Przepisy na stronie www.aktywniepozdrowie.pl .
5
811993941.002.png 811993941.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin