Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.doc

(32 KB) Pobierz
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

W ramach szkolenia bhp jednym z zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jakie chcę poruszyć to zawartość zakładowych instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Co powinny określać takie instrukcje i jak często trzeba je aktualizować?

Prawidłowo sporządzone instrukcje bezpieczeństwa pożarowego powinny określać:

1.     Warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania i warunków technicznych obiektu oraz prowadzonego w nim procesu technologicznego, w tym zagrożenia wybuchem.

2.     Sposób poddawania przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym stosowanych w obiekcie urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic.

3.     Sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia.

4.     Sposoby wykonywania prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli prace takie są przewidywane.

5.     Sposoby praktycznego sprawdzania organizacji i warunków ewakuacji.

6.     Sposoby zaznajamiania użytkowników obiektu z treścią instrukcji bezpieczeństwa pożarowego i przepisami przeciwpożarowymi.

Warto wiedzieć
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego w obiektach produkcyjnych i magazynowych może stanowić część instrukcji techniczno-eksploatacyjnej.

Aktualizowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego powinny być poddawane okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.

Podstawa prawna
§ 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 80, poz. 563).

Jerzy Żurek
starszy brygadier pożarnictwa w stanie
spoczynku, były naczelnik Wydziału
w KG PSP w Warszawie

Więcej przydatnych i jednoznacznych odpowiedzi na pytania zadawane przez specjalistów ds. bhp dotyczące bhp w praktyce znajdziesz w miesięczniku "BHP w pytaniach i odpowiedziach"

BHP w pytaniach
Anno wreszcie interpretacje
zmian w bhp w formie pytań i odpowiedzi

www.bhpwpytaniach.pl

Jak współpracować z pracownikami, aby zapewnić im bezpieczeństwo pracy z maszynami?

Na czym dokładnie polega obowiązek współpracy z pracownikami w celu zapewnienia bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyn?

Wypełnienie przez pracodawcę obowiązku współpracy z pracownikami w celu zapewnienia bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyn polega w szczególności na:

·         zapewnieniu pracownikom dostępu do informacji, w tym pisemnych instrukcji dotyczących użytkowania maszyn, zawierających, co najmniej informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:

o        warunków użytkowania maszyn,

o        występowania możliwych do przewidzenia sytuacji nietypowych,

o        praktyki użytkowania maszyn;

·         informowaniu pracowników o zagrożeniach związanych z maszynami znajdującymi się w miejscu pracy lub jego otoczeniu i wszelkich zmianach w nich wprowadzonych w takim zakresie, w jakim zmiany te mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo maszyny, nawet gdy pracownicy bezpośrednio nie użytkują tych maszyn;

·         podejmowaniu niezbędnych działań, aby pracownicy:

o        użytkujący maszyny odbyli odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpiecznego ich użytkowania,

o        wykonujący naprawy, modernizację, konserwację lub obsługę maszyn odbyli specjalistyczne przeszkolenie w tym zakresie.

Zygmunt Wieczorek
specjalista ds. analiz i prewencji
zagrożeń zawodowych

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin