DOBRE RADY NA ZŁE ODPADY
OPRACOWAŁY
Beata Buchali
Magdalena Bukowiecka
Anna Chrzuszcz
Teresa Kamińska
Violetta Milczarek
Rodzicu
Szanowni Państwo:
Często słyszysz o ekologii, o tym że trzeba chronić swoje środowisko – jest to konieczność współczesnych czasów.
Nasze środowisko to powietrze, woda, gleba, a także wytwory techniczne i kulturalne. Wszyscy jesteśmy związani z tym środowiskiem, jesteśmy jego cząstką, dlatego musimy pomóc naszemu środowisku.
W związku z tym w naszym Przedszkolu rozpoczęliśmy zbiórkę puszek aluminiowych nawiązując współpracę z Fundacją na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL.
Nasze hasło to :
PUSZKA NIE JEST ŚMIECIEM
Pomóżmy MAŁYM EKOLOGOM zawrócić puszki aluminiowe z drogi na wysypisko !
Z poważaniem
Nauczycielki
w dniach od 17.11 do 26.11.2003
TEMATYKA ZAJĘĆ:
17.11.2003 r. – Wprowadzenie do tematyki ekologicznej „Żyj z przyrodą w zgodzie”.
18.11.2003 r. – Co to jest recykling?
19.11.2003 r. – Co powstaje z odpadów?
20.11.2003 r. – Konkurs plastyczny na temat „Puszka nie jest śmieciem”.
21.11.2003 r. – Olimpiada Wiedzy Ekologicznej.
24.11.2003 r. – Pokaz Mody Ekologicznej.
25.11.2003 r. – Ekologiczna Olimpiada Sportowa.
26.11.2003 r. – Ślubowanie małych Ekologów.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat kompleksowy: Dobre rady na złe odpady.
Temat zajęcia: Żyj z przyrodą w zgodzie – scenka ukazująca przykłady negatywnych zachowań w lesie.
Cele ogólne:
· Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody – wypracowanie gotowości i umiejętności działań w środowisku przyrodniczym mającym na celu jego ochronę.
· Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecenia środowiska.
Cele operacyjne:
· Powinno znać słownictwo z zakresu ochrony przyrody
· Rozumieć pojęcia związane z ochroną przyrody oraz jej wpływ na zdrowie człowieka
· Wypowiadać się w formie prostych zdań
· Wyrażać własne myśli i wyobrażenia w rozmowie kierowanej pytaniami
· Kształci poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
Środki i materiały dydaktyczne:
· Scenografia przedstawiająca las, duży samochód (plastikowy), tekst inscenizacji „Żyj z przyrodą w zgodzie”, różnorodne odpady, sylweta dużej kuli ziemskiej smutnej i wesołej, wycięte z gazet sylwety zwierząt, roślin, ryb, ptaków
Przebieg zajęcia:
1. Obejrzenie scenki ekologicznej pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie” ukazującej przykłady negatywnych zachowań w lesie np. zakłócanie ciszy, słuchanie muzyki magnetofonowej, wjazd samochodem do lasu, śmiecenie, mycie samochodu nad rzeką
Krasnal – Chochlik: (wchodzi, aby powitać gości)
- Jestem Chochlik, krasnal mały,Witam gości tu przybyłych!Wiem! – dziś wszyscy bawić chcą się!A ja nie chcę? – Także chcę!Za chwileczkę na tej scenie zobaczymy przedstawienie.Tytuł ważny jest, na co dzień – ”Żyj z przyrodą w zgodzie”(woła dzieci – aktorów)Hop, hop – dzieci – już gotowe!Wygłosiłem swoją mowę!Przybywajcie, przybywajcie,Przedstawienie zaczynajcieDzieci: (wchodząc na scenę śpiewają) – Jedziemy na wycieczkę,Do lasu i nad rzeczkę,Śpiewając pioseneczkę tra la la...(Na scenę wjeżdża rodzina i śpiewają piosenkę)Dziewczynka
- Gdy słoneczko mocno grzeje,Gdy wiosenny wieje wiatr,Wyruszamy gdzieś za miasto – Mama, tata, ja i brat.
Chłopiec: (wystawia radio)
- Dotarliśmy już nad rzekę,Urządzimy dyskotekę.
Ojciec: (z wiadrem i ścierką)
- Wody w rzece nie brakuje;Więc samochód wyszoruję
Matka: (z koszykiem)
- W wycieczkowym mym koszyku,Smakołyków mam bez liku.Mam kanapki i cukierki,No i soku dwie butelki.
Razem:
- Więc gdy bardzo się zmęczymyPiknik sobie urządzimy
Duszek pierwszy:
- Stójcie bracia moi mili – Czy mnie, aby wzrok nie myli?
Duszek drugi:
- Czy widzicie na polanie?Te śmieci porozrzucane?
Duszek trzeci:
- Od muzyki tej i wrzaskuPospadają liście w lasku!
Duszek czwarty:
- Myć samochód tutaj chcieli!Czyście może zapomnieli
Duszek piąty:
- Że od tego rybki małeBrudną wodę będą miały?
Rodzina: (Sprzątają i śpiewają piosenkę)
- Co za draka, co za wstyd –Uprzątniemy wszystko w mig.Śmieci zaraz pozbieramy,Do koszyka powkładamy,Znowu czysty będzie las,Nie zostanie po nas ślad.Teraz radio wyłączymyI czym prędzej odstawimyOdtąd słuchać byśmy chcieliWesolutkich ptasich treli.Niechaj woda szumi nam,Niech przyroda cieszy nas.Gdy wyjechać chcesz w niedzielę,Na wycieczkę jedź rowerem.Zostaw w domu auto nowe – Będziesz mieć powietrze zdrowe,Będzie pachniał każdy kwiatI wesoło gwizdał wiatr.
Krasnal – Chochlik:
- I już koniec opowiastki – Poprosimy o oklaski.Lecz zanim się pożegnamyWszyscy razem zaśpiewamy,Bo choć trochę kłopotów było,To szczęśliwie się skończyło
2. Wspólny śpiew refrenu piosenki, pt. „Eko – ekologia”
3. Ocena postępowania uczestników wycieczki. Rozmowa kierowana pytaniami „Co nam daje przyroda ?”
4. Zabawa ruchowa „Deszcz pada, słońce świeci, wieje wiatr”
5. Wyjaśnienie dzieciom przez nauczycielkę pojęcia „kula ziemska”
Dzieci odpowiadają, że jest to kula ziemska. Nauczycielka objaśnia dzieciom, co kryje się pod pojęciem kula ziemska. Jest to nasza planeta Ziemia. Miejsce, na którym mieszkają wszyscy ludzie, żyją zwierzęta, ptaki i ryby, rosną lasy, kwiaty i inne rośliny.
6. Postawienie dzieciom problemu do zastanowienia się: „Czy nasza planeta może być chora, smutna!” (pokaz kuli ziemskiej)
”Co możemy zrobić aby nasza planeta była zadowolona, szczęśliwa?”
7. Wypowiedzi dzieci na wyżej wymienione pytanie – rozmowa kierowana pytaniami.
8. Zabawa ruchowa ożywiająca pt. „Kwiatki rosną, kwiatki więdną”
9. Symboliczne „obdarowanie” planety sylwetami: zwierząt, ptaków roślin, kwiatów
10. Wspólny śpiew refrenu piosenki „Eko – ekologia”
Dodatkowo
· Zajęcia plastyczno – techniczne z wykorzystaniem odpadów wg propozycji dzieci i nauczyciela.
· Ćwiczenia gimnastyczne metodą Kniessów z wykorzystaniem przyborów w postaci plastikowych butelek po napojach.
· Nauka piosenki „Eko – ekologia”.
Temat zajęcia: Co to jest recykling?
Dziecko
- rozumie konieczność ochrony przyrody przed negatywną ingerencją człowieka (zaśmiecanie środowiska)
- pogłębia zasób wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej
- uczy się szacunku dla przyrody oraz kształtuje w sobie postawy przyjazne środowisku
- pozna pojęcia: odpady, makulatura, recykling
...
INSPIRACJE