W_lesie.doc

(53 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich
przez Izabelę Jagodzińską nauczycielkę Przedszkola Miejskiego nr 228 w Łodzi

 

Obszar edukacyjny: Nabywanie umiejętności poprzez działanie.

 

Temat: „W lesie” – zabawy ruchowe kształtujące prawidłową postawę ciała.

 

Cele ogólne:

­            zapobieganie powstawaniu wad postawy u dzieci,

­            kształtowanie odruchu prawidłowej postawy ciała,

­            przeciwdziałanie płaskostopiu.

 

Cele operacyjne:

­            dziecko przyjmuje w zabawach pozycję skorygowaną w leżeniu tyłem, staniu przy ścianie i siadzie skrzyżnym,

­            dziecko prawidłowo czworakuje w zabawie ruchowej Jeże w lesie,

­            dziecko utrzymuje równowagę podczas przejścia po linie z wyprostowaną postawą,

­            dziecko szybko reaguje na umowne sygnały dźwiękowe i zapowiedź słowną.

 

Forma organizacyjna:

­            praca z całą grupą,

­            praca indywidualna.

 

Formy aktywności:

­            ruchowa,

­            muzyczna.

Metody wg W. Gniewkowskiego:

­            metoda zabawowo – naśladowcza,

­            metoda bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa),

­            metody intensyfikujące zajęcia ruchowe: wiązanie ruchu z muzyką i rytmem.

 

Pomoce: chusta animacyjna, szarfy czerwone i żółte, liście, trzy obręcze, lina, mata „jeż”, woreczki, płyta CD, kaseta magnetofonowa.

 

3

 


 

Tok zajęć

 

 

Nazwa i cel zabawy

 

Opis zabawy

 

Organizacja

I część wstępna

1.      „Kolorowe liście” – zabawa na powitanie.

Rozdanie czerwonych i żółtych szarf. Dzieci ustawione dookoła chusty animacyjnej. Poruszanie chustą w rytm muzyki przy śpiewie piosenki „Kolorowe liście”.

Na zapowiedź „żółte liście spadają z drzewa” wejście pod chustę dzieci z żółtą szarfą. Pozostałe dzieci poruszają chustą.
Na zapowiedź „ czerwone liście spadają z drzewa”, wejście pod chustę dzieci z czerwoną szarfą.

 



N

2.      Ćwiczenie oddechowe

Wzmacnianie mięśni oddechowych.

Siad skrzyżny przy ścianie. Rozdanie liści. Wyprostowane plecy opierają się o powierzchnię ściany. Wdech nosem i długi wydech na liść trzymany oburącz przed sobą. Powtórzyć 5x.

 

 

II część główna

3.      „Jeże w lesie” – zabawa
z elementem czworakowania.

Dzieci podzielone na dwa zespoły (kolory szarf). Jeden zespół to „sosny” -  stanie w szeregu.

Drugi zespół to „jeże” – chód na czworakach i przejście przez obręcze trzymane przez pozostałe dzieci. Zmiana.

 

 

 

_______________

 

4.      „Wiatr, Ziemia, Drzewo” – zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała w leżeniu tyłem i staniu przy ścianie. Elongacja kręgosłupa w staniu tyłem do ściany.

Wzmacnianie mięśni stóp.

Na sygnał dźwiękowy i zapowiedź „Wiatr” -  swobodne poruszanie się po sali, bieg we wspięciu na palce stóp. „Ziemia” leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ręce
w pozycji skrzydełek leżą na podłodze, wzrok skierowany
w górę. „Drzewa” – pozycja skorygowana przy ścianie (tablicy korkowej, drabinkach). Powtórzyć 2x.

W czasie stania przy ścianie maksymalne wyciągnięcie rąk
i pleców w górę „drzewo rośnie”.

 

 

                             

 

X   X      X      X

    X        X     X       X   X       X

N

 

5.      „Wycieczka rowerowa” – ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha.

 

Leżenie tyłem, ręce w pozycji skrzydełek. Wykonywanie nogami kółek jak przy pedałowaniu na rowerze.

 

 

6.      Ćwiczenie oddechowe

W leżeniu tyłem wykonywanie przy muzyce (odgłosy lasu) swobodnych ćwiczeń oddechowych.

 

 

7.     „Ptaki w lesie” - zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę

w siadzie skrzyżnym.

Rozłożenie szarf na dywanie. Przy muzyce bieg między szarfami we wspięciu na palcach stóp. Na przerwę w muzyce siad skrzyżny w szarfie z rękoma w skrzydełka. Powtórzyć 4x.

Zebranie szarf.

 

 

 











III część końcowa

8.      „Ścieżka zdrowia” – utrwalenie poprawnej postawy w chodzie.

Wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy.

Przejście po linie z rękoma wyprostowanymi w bok z woreczkiem na głowie.  Po przejściu liny wrzucenie woreczka do pojemnika. Następnie przejście po macie „jeżyk”. Po wykonaniu zadania przez wszystkie dzieci, chód w kole na palcach i na piętach.

 

 



       

9.      „Kolory” – zabawa uspokajająca.

Utrwalenie prawidłowej postawy w siadzie skrzyżnym.

 

Siad skrzyżny, dłonie na kolanach. Nauczyciel wymienia nazwy różnych kolorów – na kolor czerwony i żółty dziecko przyjmuje postawę skorygowaną w siadzie skrzyżnym z rękoma w skrzydełka. Na pozostałe kolory dłonie na kolanach.

Ewaluacja zajęcia.

 

 

 

 

 



 

 


 

 

 

 

Opracowała: Izabela Jagodzińska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin