CZŁOWIEK JAKO ISTOTA BIOLOGICZNA.doc

(22 KB) Pobierz
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA BIOLOGICZNA

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA BIOLOGICZNA

Ludzie wszystkich ras i narodów, żyjący na całym świecie, mają pewną liczbę wspólnych cech biologicznych, które leżą u podstaw wspólnoty kulturowej człowieka.

Do cech tych zaliczamy:

I cecha: posiadanie kultury – nie ma zbiorowości ludzkiej, w której nie byłoby jakichś norm i reguł postępowania, która nie kierowałaby się jakimiś zasadami i wartościami.

> cechy biologiczne- to np określona budowa ciała człowieka; rozróżnienie na stronę prawą i lewą. Wszystkie przedmioty codziennego użytku muszą być dostosowane do wielkości, siły i możliwości manualnych i innych cech ciała człowieka. Pewne cechy biologiczne wyznaczają cechy kultury.

II cecha: fizjologia człowieka (nauka zajmująca się procesami życiowymi organizmu ludzkiego). Na tą fizjologię składają się:

> stały cykl odżywiania, czyli innymi słowy konieczność częstego jedzenia i niemożliwość najadania się na zapas na długie okresy.

> cykl snu i odpoczynku ( człowiek dla zachowania dobrej kondycji fizycznej musi spać kilka godzin na dobę; nie jest przystosowany do prowadzenia trybu nocnego).

> cykl biologiczny

> rozwój ontogenetyczny (np. dzieciństwo biologiczne człowieka trwa od kilku do kilkunastu lat w zależności od różnic rasowych i środowiska przyrodniczego)

> popęd płciowy (u człowieka jest on stały; ta cecha ma zasadniczy wpływ na konieczność tworzenia trwałych związków między płciami i decyduje o braku rocznych cyklów płodzenia u człowieka)

 

Wielkość ciała ludzkiego uzależniona jest od rasy, ale średnio waha się w granicach od około 140 do 200 cm.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin