Scenariusz przedstawienia, które może być częścią szkolnego programu profilaktyki
Scenografia: dwie namalowane na brystolu brzozy, nad nimi słońce i chmury; z boku prawdziwa gałązka z siedzącym na niej sztucznym ptakiem.
W przedstawieniu bierze udział dziesięcioro dzieci. Osoby: 1,2,3,4 powinny być młodsze (czwarta klasa), osoby: 5,6,7,8,9 - starsze (piąta, szósta klasa), osoba 10 może być w dowolnym wieku. To rozróżnienie wynika w dopasowaniu tekstów do wieku dzieci; ich doświadczeń życiowych i możliwości rozumienia świata. Stoją one w półkolu. Osoba 1 - krok przed wszystkimi, osoba 10 - z tyłu przy organach.
1 Pewnego dniawyjdę z domu o świcie, tak cicho, że nawet się nie zbudzicie. I pójdę, i będę wędrować po świecie, i nigdy mnie nie znajdziecie.
I nie wezmę ze sobą nikogo, tylko tego małego chłopaka, co wczoraj na schodach płakałi bał się wrócić do domua dlaczegoto tego nie chciał powiedzieć nikomu.
I jeszcze weźmiemy ze sobątego czarnego kotka, co miauczy zmarznięty na progu, i każdy odpycha go nogą, i nie chce go wpuścić do środka, i to nie obchodzi nikogo, że on tak płacze na progu.
I jeszcze weźmiemy ze sobąte dwa uschnięte drzewa, co stoją przed naszym domem, te dwa uschnięte drzewa, co nigdy nie były zielone, i chciałyby uciec do lasuod kurzui od hałasu, i żeby ptak na nich usiadł, i żeby im zaśpiewał.
I będziemy tak szli i szli, drogami, lasami, polami, i każdy dzieciak, i każdy piesbędzie mógł iść razem z nami.
I będziemy tak szli i szliprzez wsie, przez miasta, przez góry, przez morza, przez gwiazdy, przezchmury, aż kiedyś, po latach wielu, staniemy wreszcie u celu.
I będzie tam ciepła ziemiai dużo, dużo nieba, i każdybędzie miał to, czego najbardziej mu trzeba.
I na zielonej trawieróżne zwierzętabędą się z nami bawićw berka i w chowanego. I nikt nikogonie będzie się bać.
I nikt z nikogo nie będzie się śmiać. I każdybędzie rozumiał każdego.
I będzie wspaniale! Tak! I niczegonie będzie nam brak! I tęsknić nie będę wcale! I tylko czasami, czasamipomyślę, że byłoby dobrze, gdybyście wybyli z nami...
Osoba 1 (w tym scenariuszu dziewczynka) przechodzi pomiędzy dziećmi w półkolu i staje nieco z tyłu odwrócona bokiem do widowni z lekko pochyloną głową. Dzieci w półkolu rozmawiają o niej, o problemach z którymi ich zdaniem zmaga się to dziecko.
2 - Ta dziewczynka jest smutna! 3 - Ona nie lubi tego świata! 4 - Nie lubi ludzi! 2 - Dlaczego?! 5 - Ktoś ją skrzywdził. 6 - Nie czuje oparcia w dorosłych. 5 - Może ktoś w domu pije alkohol i dlatego w rodzinie nie ma zgody i miłości. 2 - Bardzo jej współczuję! 6 - Upijanie się to przekleństwo dla każdego człowieka; tego, który pije i tego, który musi żyć z pijakiem. Znam pewnego starszego chłopca, który zamiast zajmować się powierzonym jego opiece młodszym bratem, pije wino z kolegami. Dlatego ten mały braciszek siedzi całymi dniami na schodach i płacze. Zupełnie jak to dziecko, o którym mówiła.......... (imię osoby 1).
4 - Kiedy dziecko płacze - płacze cały świat. Kot ma oczy pełne łez, na podwórku płacze pies, wiatr w kominie, mysz pod miotłą, świerszcz na łące. O, jak słono od tych łez, nawet cukier słony jest, o, jak ciemno, o jak zimno - gdzie jest słońce?
2 - Dlaczego niektórzy ludzie piją alkohol? 8 - Może po prostu nie wiedzą, co robić w wolnych chwilach. 5 - Kiedy się ma wolny dzień, najlepiejspędzić go na świeżym powietrzu.
7 - Idź do lasu! Tam drzewa czekają na ciebie, wspaniałe, milczące, żyją z soków ziemi i w ciszy. Idź do lasu, tam śpiewają ptaki. Przyjdą ci wtedy do głowy najlepszemyślii ogarną najpiękniejsze marzenia. Pierzchną problemy, jakie cię gnębiąwśród ścian twojego mieszkania.
Wszyscy śpiewają piosenkę "Na majówkę, na wędrówkę", maszerując w rytm melodii. Osoba 1, która do tej pory robiła wrażenie smutnej, zaczyna się uśmiechać i maszerować z innymi. Dzieci uśmiechają się do niej.
5 - Drzewa ogromne, że nie widać szczytu, Słońce zachodząc różowo się paliNa każdym drzewie, jakby na świeczniku, A ludzie idą ścieżką, tacy mali. 8 - Zadrzyjmy głowy, weźmy się za ręce,
Dzieci biorą się za ręce i patrzą w górę.
Żeby nie zgubić się w trawach, jak w borze. Noc już na kwiaty nakłada pieczęcieI z góry spływa kolor po kolorze.
1 - Na gałązce usiadł ptak: Zaszczebiotał, zatrzepotał, Ostry dziobek w piórka otarł, Rozkołysał cały krzak.
Potem z świrem frunął w lot! A gałązka rozhuśtanaJeszcze drży uradowana, Że ją tak rozpląsał trzpiot.
7 - Tak, spacer po lesie może dostarczyć niezwykłych przeżyć. 6 - Świetną przygodą może być też wyprawa rowerowa. Często z kumplami jeżdżę do lasu czy nad rzekę. Ostatnio wypróbowaliśmy nową ścieżkę rowerową. Jest o.k.
2 - Dobrym sposobem spędzania wolnego czasu jest czytanie książek.
W moich książkach galopują konie po zielonych łąkach.
W moich książkach odkrywcy nieznanych lądówpłyną po morzach.
Są w nich nazwy miastsłodsze niż czekolada, a także takie, które znam, jak: Kraków, Gdańsk, Warszawa.
W książkach mieszkająmoi przyjaciele. Boję się o nich, gdy są w niebezpieczeństwie, chcę być, jak oni, odważny i dobry.
Czasem w nocywychodzą z książek i spotykają się ze mnąwe śnie.
9 - Nie trzeba wielkich mieć bibliotekby przyjacielem książki zostać. Piękną oprawę, zdobną złotem, Tekturka nam zastąpi prosta. Ale na pewno nie zawadzipółkę codziennie wytrzeć z kurzui kilka książek tam zgromadzić. A potem więcej. Sporo. Dużo.
Nie trzeba molem być książkowym, grzbietu nad stołem ciągle schylać, od kartek nie odrywać głowyi książki w rękę brać co chwila. Lecz w dzień powszedni czy w niedzielęsam na sam z książką usiąść sobie, witać się z nią jak z przyjacielem, długo się bez niej nie móc obejść.
Nie trzeba bać się, że czasamizmęczy nas książka albo znuży. Bo ona chce pogadać z nami, namówić chce nas do podróży, pocieszyć chce, rozśmieszyć nieraz, chce pożartować, bawić uczyći kolorowy świat otwieraćczarną literą - cennym kluczem.
5 - Ja też chętnie czytam książki, szczególnie przygodowe, ale kiedy mam ochotę z kimś pogadać, idę do kawiarenki internetowej. Zawsze spotykam tam jakiegoś kolegę, a chat to świetna zabawa.
10 - A ja w wolnych chwilach gram sobie na organach. Osoba 10 gra dowolny utwór na organach elektrycznych.
Kolejny punkt programu to krótki taniec dziewczynek 2,3,4. Tańcząc dzieci śpiewają: A my lubimy tańczyć, a my czujemy rytm. To w nas, to w nas uparciepragnienie tańca najmocniej tkwi. (bis)
2 - Taniec to nasza pasja. 3 - Należymy do klubu tanecznego4 - i odwiedzamy wszystkie turnieje tańca towarzyskiego, jakie się odbywają w naszym mieście.
8 - Ja lubię gotować i wypiekać różne smakołyki. Pieczemy z mamą ciasto z jabłkami. W domu ciepło, nasze koty mrucząprzy kominku, pies śpi psim snem, a za oknem śnieg sypie miękko wielkimi płatkami. Pomyśl mamo... mam już... lat (podać wiek dziecka, które recytuje wiersz) i tyle jeszczekotów, psów, szarloteki takich wieczorówprzed nami.
1 - Chyba lubisz być w domu z mamą. 8 - Tak, mama jest moją przyjaciółką. 5 - Przyjaźń jest w życiu bardzo ważna. Dzięki niej czujemy się szczęśliwi i dajemy szczęście innym.
Dziewczynki, które recytują ten wiersz biorą swoje przyjaciółki za rękę i zwracają się do nich.
7 - Przyjaźń twoja jest dla mnieświatłem w środku nocy, uśmiechem szczęścia, miłym słowem, zaufaniem i radością, która rozjaśnia me oczy. Jest białym kwiatem w ciemności.
9 - Przyjaciółce mojejpowierzam swe troski i radości. Pocieszam ją w zmartwieniu, Cieszę się, gdy jest wesoła. Ufa mi, bo umiem strzecJej tajemnic.
3 - Jeszcze wszyscy mówią o nas "dzieci". Jesteśmy bowiem mali, bo mało mamy lat, ale już rozumiemy wiele dużych rzeczy: że życie bywa trudne, że praca dźwiga świat, a my -rośniemy po to, by nowy tworzyć ład.
Piosenka " Słońce niech wschodzi tam, gdzie ty"
Przypisy: 1, 2, 3 - fragmenty programu "Dajcie dzieciom słońce, żeby łez nie było! " Krystyny Miki.
Wykorzystano: 1) D. Wawiłow: "Wędrówka"2) CZ. Janczarski: "Ranek w lesie" 3) "Na majówkę" - muz. A. Zygierowicz, sł. W. Chotomska, w: "Wakacyjne piosenki" cz. 1, wybór i opracowanie: K. Nowak, Z Pawlisz, J. Rejser, wydawnictwo "Beseder". 4) CZ. Miłosz: "Wyprawa do lasu" (fragm.) 5) J. Tuwim: "Ptak"6) E. Zechenter-Spławińska: "Moje książki"7) H. Łachocka: "Przyjaciel na całe życie"8) "A my lubimy" - muz. S. Marciniak, sł. K. Jaślar - piosenka z repertuaru zespołu "Sylaba" (fragm.) 9) E. Zawistowska: "Ciasto z jabłkami"10) "Słońce niech wschodzi tam, gdzie ty" - piosenka ze zbioru "Wakacyjne piosenki" cz. 3.
Jolanta Wielgosz
Jolanta Wielgosz - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 28 w Rzeszowie
Katrina26