Norton GHOST_odtwarzanie partycji.doc

(37 KB) Pobierz
c) Nadpisanie OBRAZU partycji ‘C’

c) Nadpisanie OBRAZU partycji ‘C’

A oto działania, jakie trzeba podjąć, by uruchomić nadpisanie OBRAZU partycji ‘C’, która w międzyczasie uległa uszkodzeniu. Sprawa ta jest w zasadzie dosyć prosta, ale wymaga uwagi:

a.       Włóż PŁYTĘ STARTOWĄ programu GHOST do napędu ‘CD-ROM’.

b.      Stopniowo otwierający się komputer natrafi wkrótce na blokadę, jaką dla niego stwarza płyta, znajdująca się w napędzie ‘CD-ROM’. Przeszkody tej komputer nie potrafi ‘przeskoczyć’. Tym samym musi przyjąć STEROWNIKI, jakie program GHOST wkopiował na płytę. Zmuszają one komputera do zejścia do samych ‘korzeni’ ustawień komputerowych – do poziomu DOS.

c.       Pokaże się okno informujące o ‘startowaniu komputera z DOS-u’. Program informuje, że ładują się sterowniki, m.in. myszy. Na końcu pojawia się obraz ‘NORTON-GHOST-2003’ i zachęta, żeby kliknąć w ‘OK’.

Ryc.154. GHOST. Obraz partycji C - okno 7 (7,1 kB)

d.      Kolejny obraz pokazuje TRZY sprzężone z sobą splecione okna w szarym kolorze. Tu trzeba będzie dokonywać właściwych wyborów. Obraz jest mniej więcej taki jak go widzimy na Ryc.154. Kolejne okna są tu ponumerowane jako 1-2-3.
– Na zielono są zaznaczone i podkreślone TRZY kolejno po sobie następujące WYBORY, jakich musimy dokonać:
1) Na poziomie okna nr 1, trzeba kliknąć opcjęLOCAL’.
2) Na poziomie nr 2, trzeba wybrać opcję środkową: ‘PARTITION’. Chcemy bowiem zrekonstruować partycję ‘C’ w oparciu o uprzednio utworzony OBRAZ tejże partycji.
3) Na poziomie nr 3, obieramy-zaznaczamy dolną opcję: ‘FROM IMAGE’. Zmierzamy bowiem do nadpisania uprzednio utworzonego ‘OBRAZU’ partycji ‘C’ (ang. from image = z obrazu) – na miejsce tej samej partycji, która aktualnie jest uszkodzona i praktycznie NIE da się jej naprawić.
Gdy przebrniemy szczęśliwie przez TEN etap stającego przed nami zadania, jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu.

Z chwilą gdy klikniemy dopiero co omówioną, ostatnią opcję Ryc.154, nr 3, rozpoczyna się seria dalszych wyborów, które wymagają dużej uwagi i spokojnego zastanowienia. Wszystkie informacje są napisane niestety po angielsku. Oto kolejne kroki-wybory, jakich trzeba dokonać:

 

1. Pojawia się okno informacyjne: Z LOKALNEGO napędu ‘A’, gdzie mieści się dyskietka STARTOWA. Tutaj trzeba wskazać programowi tę partycję i na niej ten KATALOG, a w nim ten PLIK-file, na którym mieści się poprzednio utworzony ‘OBRAZ’ partycji ‘C’.
     Na koniec zobaczymy podaną wielkość tego pliku. Potwierdzamy informacje przez żądane KLIKNIĘCIE.
2. Pojawia się kolejne szare okno. Przedstawi ono pytanie o partycję ŹRÓDŁOWĄ, która ma być nadpisana przez utworzony OBRAZ.
– Od tego momentu NIE POJAWIAJĄ się już nazwy partycji. Toteż trzeba dobrze PATRZEĆ na cyfry pokazujące wielkość dysku itd.
– Wybieramy-zaznaczamy PIERWSZĄ z pojawiających się opcji: Partition 1. Wybór potwierdzamy przez ‘OK’.

3. Program pokaże teraz OBYDWA dyski twarde, jeśli masz zainstalowane DWA harddiski. Informacja ta może wyglądać np. następująco:
– Nr 1. 38.166 MB, oraz pozostałe cechy harddisku: ilość cylindrów, nagłówków, sektorów.
– Nr 2. 76.319 MB, wraz z podanymi cylindrami, nagłówkami, sektorami.
– WYBIERAMY i PODKREŚLAMY to co jest na samej górze, pod nr 1, czyli dysk twardy nr 1. Wybór potwierdzamy przez kliknięcie w ‘OK’.

4. Kolejna faza stawia pytanie o partycję, która jest CELEM-przeznaczeniem, gdzie ma być dokonana praca NADPISANIA z OBRAZU partycji. Tym razem program ukaże już tylko PIERWSZY dysk twardy, wymieniając jednak wyraźnie jego dwie PARTYCJE, ułożone w dwóch wierszach:
– Nr 1: Partycja PIERWSZA (Primery) – Bez Nazwy – wielkość partycji.
– Nr 2: Partycja LOGICZNA (Logical), – Bez Nazwy – wielkość tej partycji.
WYBIERAMY PIERWSZĄ opcję, tzn. tę górną pozycję: Nr 1. Wybór potwierdzamy przez kliknięcie ‘OK’.

5. Kolejne szare okno stawia ostatnie pytanie: – ‘Proceed with partition restore?(= Czy rozpocząć odtworzenie partycji?).
– Pytaniu towarzyszy w drugim wierszu ostrzeżenie: ‘Destination partition will be permanently overwritten’ (= Partycja przeznaczenia zostanie w sposób trwały nadpisana).
– Klikniemy w: ‘YES(= TAK).

6. U spodu tego samego okna pojawia się dokładna informacja:
– Source Partition: C, 16002 MB (źródłową partycją jest ‘C’, liczy ona 16002 MB).
– From file E:\#GHOST\DUCH-C.gho (partycja ta ma być nadpisania z pliku znajdującego się na partycji E: ... itd.).
– Pojawią się też inne jeszcze informacje, dotyczące partycji docelowej: ‘C’.
– Kliknięcie w ‘OK’ inicjuje proces stopniowego NADPISYWANIA uprzednio utworzonego OBRAZU partycji ‘C’ – w miejsce tejże partycji uszkodzonej.

   Na szarym oknie programu pojawia się u góry szeroki pas, ukazujący stopniowe, w procentach podawane nadpisywanie partycji ‘C’.
– U dołu można obserwować dane dotyczące tego, które pliki-katalogi zostają w tej chwili wpisywane na partycję C.
– Jednocześnie podawanych jest szereg innych informacji: ile czasu już ubiegło, ile jeszcze pozostanie aż do ukończenia procedury podjętego zadania.

Gdy pasek ilustrujący proces nadpisywania osiągnie wartość 100%, trzeba kliknąć w ‘OK’.
– Trzeba jeszcze  wyjąć z napędu CD-ROM z „Ghost’em”.
– I nacisnąć na guzik ‘RESTART’ komputera.
– Komputer zrestartuje i otworzy się bez przeszkód na WINDOWS-XP.

Zadanie NADPISANIA uszkodzonej partycji ‘C’ przez ‘zdrowy’ OBRAZ tejże partycji zostało wykonane. Po ok. 15 minutach trwającego procesu nadpisywania odzyskaliśmy partycję ‘C’ z jej pierwotnej postaci. Zawiera ona wszystkie ustawienia w TAKIM stanie, w jakim utworzony został omawiany OBRAZ dysku-partycji. Bezpośrednio potem możemy podjąć dalszą pracę na komputerze – tak, jakby awarii w międzyczasie nie było ...


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin