Persefona- Neil Philip.doc

(46 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

TEMAT: Siła miłości i rozpaczy na podstawie mitu „Persefona” Neila Philipa.

 

 

CELE:

Uczeń:

·         zna pojęcie „mit”,

·         streszcza treść mitu „Persefona”,

·         określa związek mitu z cyklicznością przyrody,

·         rozpoznaje uczucia i stany psychiczne bohaterów mitu,

 

METODY PRACY:

·         dyskusja,

·         wyszukiwanie informacji w tekście z podręcznika,

·         burza mózgów,

·         pogadanka.

 

FORMY PRACY:

·         indywidualna, zbiorowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         podręcznik,

·         karta pracy ucznia.

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

FAZA WPROWADZAJĄCA:

 

·         Czynności organizacyjne: sprawdzanie listy obecności.

·         Pogadanka na temat znanych postaci mitologicznych – dyskusja między uczniami.

 

 

FAZA REALIZUJĄCA:

 

·         Co to jest mit? Zapoznanie z gatunkiem literackim.

 

Mity przekazywane były z pokolenia na pokolenie od czasów najdawniejszych. Są to opowieści dotyczące powstania świata, zjawisk przyrodniczych, bogów i legendarnych bohaterów.

 

·         Czytanie mitu „Persefona” Neila Philipa przez nauczyciela.

·         Pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w micie- określenie przez uczniów powodu rozpaczy Demeter.

·         Wyjaśnienie przez nauczyciela kim była Demeter i Persefona dla starożytnych greków.

Demeter- (w mitologii greckiej) bogini zbóż i ziemi uprawnej, opiekunka życia osiadłego, matka Kory (Persefony).

Persefona (w mitologii greckiej), jej poprzednie imię to Kora, uprowadzona przez Hadesa stała się panią świata zmarłych. 

·         Czytanie przez uczniów fragmentów mitu zawierających opis uczuć Demeter.

·         Wypełnianie przez uczniów tabeli dotyczącej zależności między uczuciami Demeter a przyrodą. Tabela znajduje się na karcie pracy ucznia -  zadanie 1.

 

DEMETER

OPIS PRZYRODY

Szczęśliwa Demeter

Zielone drzewa, kwitnące kwiaty, pola pełne zbóż…

Zrozpaczona Demeter

Drzewa bez liści, sucha i jałowa ziemia…

 

 

·         Uczniowie wypisują cechy poszczególnych pór roku ( za pomocą metody graficznej słoneczka znajdującej się na karcie pracy ucznia- zadanie 2a).

 

                          

 

·         Uczniowie dopasowują odpowiednie pory roku do przyrody podczas pobytu Persefony w Hadesie oraz pobytu Persefony na ziemi przy matce (karta pracy ucznia-zadanie 2b)

 

Persefona z matką- wiosna, lato

Persefona w Hadesie- jesień zima

 

·         Pogadanka na temat związku mitu z cyklicznością przyrody.

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

 

·         Wnioski z lekcji: siła matczynej miłości jest zdolna do wielkiego poświęcenia; w czasach starożytnych cykliczność przyrody była tłumaczona dzięki temu mitowi.

·         Praca domowa: narysuj postać Demeter szczęśliwej i zrozpaczonej oraz przyrodę, która ją otacza.

·         Ocena najaktywniejszych uczniów

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin