KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
TEMAT: Fantasta, szaleniec a może … - co sądzimy o bohaterze powieści „Don Kichot” Miguela Cervantesa?
CELE:
Uczeń:
· zna fragment opowieści Miguela Cervantesa „Don Kichot”,
· wyszukuje w tekście odpowiednie fragmenty,
· nazywa poprawnie cechy charakteru i wyglądu,
· charakteryzuje postać Don Kichota,
· wyraża opinię na temat postaci Don Kichota i jego giermka Sanczo Pansy i uzasadnia je,
· wie kim jest „fantasta”.
METODY PRACY:
· dyskusja,
· wyszukiwanie informacji w tekście z podręcznika,
· burza mózgów,
· pogadanka.
FORMY PRACY:
· indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· podręcznik,
· karta pracy ucznia,
· obrazy przedstawiające postacie rycerzy,
· książka Miguela Cervantesa „Don Kichot”.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA:
· Nauczyciel pokazuje uczniom książkę Miguela Cervantesa „Don Kichot” – ukazanie różnic objętościowych całości utworu i omawianego fragmentu.
· Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez nauczyciela. Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytu.
FAZA REALIZUJĄCA:
· Nauczyciel zadaje pytanie uczniom: Kim jest fantasta? – podanie prawidłowej definicji fantasty:
FANTASTA- jest to osoba, która żyje w świecie fantazji, iluzji, marzeń.
- Uczniowie zapisują definicję fantasty do zeszytu.
· Uczniowie otwierają podręczniki do języka polskiego na stronie 274.
· Czytanie przez nauczyciela fragmentu „Don Kichota” M. Cervantesa z książki – uczniowie śledzą tekst wzrokiem.
· Nauczyciel zadaje pytania uczniom: Jak podobał wam się przeczytany fragment? Czy był śmieszny, poważny?
-Odpowiedzi: śmieszne sytuacje, parodia rycerza, komiczne pasowanie na rycerza.
· Uczniowie wyszukują w tekście i wypisują cechy zewnętrzne ( wygląd, atrybuty, ubiór) i wewnętrzne (zachowanie) Don Kichota na kartach pracy (5 minut).
· Uczniowie czytają cechy zewnętrzne i wewnętrzne Don Kichota z wypełnionej karty pracy.
· Nauczyciel pokazuje i rozdaje obrazki przedstawiające postacie prawdziwych rycerzy.
· Nauczyciel w odniesieniu do fotografii omawia z uczniami cechy prawdziwego rycerza. Nauczyciel wprowadza pojęcie etosu rycerskiego.
ETOS RYCERSKI- Etos rycerski jest to zespół wartości, powszechnie przyjętych i akceptowanych przez uczestników kultury rycerskiej. Stanowił zbiór norm, które ustalały się przez wieki i wyznaczały wzorzec osobowy idealnego rycerza.
· Nauczyciel rozdaje uczniom sporządzone notatki zawierające definicję etosu rycerskiego wraz z cechami prawdziwego rycerza.
· Uczniowie porównują postać Don Kichota z postaciami rycerzy znajdującymi się na obrazkach- nauczyciel zadaje pytanie: Co ma Don Kichot a czego nie ma w porównaniu z rycerzem przedstawionym na obrazku?
-Odpowiedz: dzida zamiast miecza, śmieszny giermek, pozbawiony poczucia rzeczywistości, stara zbroja, marzyciel, waleczny i odważny, honorowy, prawy i uczciwy.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
· Odpowiedź uczniów na pytanie zawarte w temacie (w odniesieniu co całego przebiegu lekcji): Co sądzimy o Don Kichocie? Czy można go nazwać fantastą?
-Odpowiedź: Niewątpliwie Don Kichot jest bohaterem komicznym, pełnym dziwactw, ale i pasji, odwagi. Jest marzycielem, którego można nazwać fantastą. Mimo śmieszności ma w sobie wiele godności i szlachetności.
· Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki- sprawdzenie nabytej wiadomości przez uczniów.
Zadanie 2.
Rozwiąż krzyżówkę.
HASŁO: ……………………………………
Pytania:
INSPIRACJE