POdst log _Pytania sprawdz wersja wl.doc

(37 KB) Pobierz

Pytania sprawdzające z  przedmiotu „ Podstawy logopedii”

1.     Które obszary centralnego układu nerwowego biorą udział w czynnościach mowy?  (proszę scharakteryzować organizację mózgową mowy czynności nadawania i odbioru mowy) . Która półkula mózgowa odgrywa istotną rolę w przyswajaniu mowy i dlaczego ma to związek z lateralizacją?

2.     Proszę wymienić  nerwy obwodowe istotne w nadawaniu i percepcji mowy.

3.     Co to jest analizator? Które analizatory pełnią najważniejszą rolę w czynnościach mowy?

4.     Opieka logopedyczna w Polsce: jak jest zorganizowana? Co oznacza to pojęcie? Proszę podać wady wymowy w statystykach.

5.     Jak tworzy się system  języka dziecka? (teorie nabywania języka) . Czy przyjęta jest jedna teoria ?

6.     Co zalicza się do składników mowy? Jak definiowana jest mowa?

7.     Proszę wymienić współczesne teorie lingwistyczne, proszę podać istotne terminy z nimi związane  i kto jest ich twórcą.

8.     Proszę określić różnice w podejściu teoretycznym każdej ze współczesnych teorii lingwistycznych w rozumieniu sfery zachowań wspólnych danej grupy społecznej

9.     Jakie są uniwersalne fazy w rozwoju języka według Slobina? Jakie okresy w rozwoju mowy dziecka wymienia się z punktu widzenia logopedii?

10. Czym różni się zaburzenie mowy od wady wymowy? Jakich aspektów języka dotyczą te pojęcia?

11. Jakim innym terminem określa się  wady wymowy  i  jakie rodzaje wad wymowy wyróżnia się w logopedii?

12. Co to jest błąd wymowy? Co to jest przejęzyczenie?

13. Proszę wyjaśnić:

a)       co to są deformacje określane jako sygmatyzm właściwy, jakich głosek dotyczą i od jakiego wieku dziecka uważa się je za wady wymowy? Jakie przyczyny deformacji wymienia się?

b)       co to są substytucje (parasygmatyzm)? Do jakiego wieku substytucji nie uważa się za wady wymowy, tylko określa się je jako wady rozwojowe? Proszę podać przykłady.

14. Proszę wymienić dwie najnowsze klasyfikacje zaburzeń mowy wraz z podaniem ich autorów

15. Proszę przedstawić klasyfikację zaburzeń mowy wg Grabiasa uwzględniającą postępowanie logopedyczne ( proszę podać pojęcia nadrzędne i związane z nimi jednostki zaburzeń mowy)

16. Proszę podać  granicę wieku istotną w opanowaniu umiejętności budowania gramatycznie poprawnych zdań w rozwoju mowy dziecka i granicę wiekową dotyczącą zakończenia rozwoju mowy. Która z nich jest wskaźnikiem określania opóźnień rozwoju mowy a która wad wymowy?

17. Proszę scharakteryzować wybrane  zaburzenie mowy, np. jąkanie, autyzm itd.

18. Co to jest rozwój psychomotoryczny? Od jakich procesów  zależy rozwój mowy dziecka?

19. Jakie są wokalne formy zachowań przedwerbalnych? (Od 0-1 roku życia) Jakie jest znaczenie przedewerbalnych zachowań dla rozwoju mowy dziecka?

20. Jak przebiega rozwój mowy w stadium wyrazu?

21. Jak rozwija się zasób i treść słownictwa dzieci?

22. Jak przebiega rozwój mowy w stadium zdania?

23. W jakim przedziale wieku dziecka kończy się rozwój systemu fonetyczno-fonologicznego?

24. Co to jest słuch mowny i z jakich rodzajów się składa? Elementem jakiej świadomości staje się słuch fonematyczny  i co umożliwia jego wykształcenie się pod koniec wieku przedszkolnego? W jakim obszarze mowy kształtuje się ?

25. Nazewnictwo zaburzeń mowy. Z jakimi jednostkami chorobowymi łączy się następujące jednostki zaburzeń komunikacji językowej:

afazja nabyta, dysfazja rozwojowa dysfazja dysleksja rozwojowa, dyslalia, oligofazja, niedosłuch i głuchota, dysglosja, schizofazja.

 

             

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin