konspekt zajęć poranny krąg 18.03.2005.doc

(63 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie

Oddział: integracyjny dzieci cztero – pięcioletnich

Tematyka kompleksowa: Wiosna tuż tuż

Temat zajęć: Poznajemy zwiastuny wiosny. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „ Porannego kręgu”

Data: 18. 03. 2005 r.

Prowadzące: mgr Ewa Majka

                      Lic. Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)

 

 

CEL OGÓLNY: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dzieci pełnosprawne:  

·         Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku., dotyku, węchu w trakcie działalności

·         Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym wiośnie

·         Określają smak cytryny

·         Określają cechy ognia (ciepły, jasny)

·         Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania

·         Potrafią nazwać zwiastuny wiosny na podstawie przeczytanego opowiadania

·         Tańczą do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna”

·         Prawidłowo wykonują ćwiczenia oddechowe podczas próby zgaszenia lampki

·         Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć

·         Poznają zasady bezpiecznego postępowania z ogniem

 

Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

·         Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku., dotyku, węchu w trakcie działalności

·         Nazywają nadchodzącą porę roku, Mikołaj powtarza wyraz wiosna

·         Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym wiośnie

·         Jedzą cytrynę i określają jej smak (Mikołaj odpowiada logicznie na pytanie: Czy to jest kwaśne – tak czy nie?)

·         Określają cechy ognia (ciepły, jasny)

·         Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania (Paulina, Sylwia, Janek)

·         Potrafią nazwać zwiastuny wiosny na podstawie przeczytanego opowiadania (Paulina, Sylwia, Janek)

·         Tańczą do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna”

·         Prawidłowo wykonują ćwiczenia oddechowe podczas próby zgaszenia lampki

·         Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć

·         Poznają zasady bezpiecznego postępowania z ogniem

 

 

 

FORMY:

·         Grupowa

·         Indywidualna

 

 

     METODY:

·         Słowne( pogadanka, rozmowa kierowana)

·         Praktycznego działania – polisensoryczne poznawanie świata

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         Zielone tkaniny do zasłonięcia okien w celu wywołania odpowiedniego nastroju poprzez zaciemnienie sali

·         Lampka

·         Olejek cytrynowy

·         Tekst opowiadania H. Zdzitowieckiej „Szukamy wiosny”

·         Płyta z nagraniem „Wiosny”  A. Vivaldiego

·         Nagrania z odgłosami zwierząt

·         Peleryna dla „pani wiosny” i opaska z włosami dla niej

·         Cytryna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SYTUACJA EDUKACYJNA

Czynności nauczyciela

CZYNNOŚCI DZIECI

CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

1.       Zaproszenie dzieci do kręgu w zaciemnionej części sali

2.     Zapalenie lampki zapachowej – stymulacja węchu

3.     Powitanie każdego dziecka z osobna

·                Nauczycielka śpiewa piosenkę witając w ten sposób każde dziecko z osobna. Podczas śpiewu masuje każdemu dziecku rączkę olejkiem cytrynowym – stymulacja dotyku; prosi każde dziecko o powąchanie rączki – stymulacja węchu

 

4. Zapalenie świeczki – określanie cech ognia (stymulacja wzroku)

· Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na zachowanie ostrożności podczas obserwacji ognia

· Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z osobna, zwraca uwagę na kolor ognia, przybliża do ognia w bezpiecznej odległości ręce dziecka i pyta go, co czuje (ciepło)

 

5.     Przeczytanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści

· Ustalenie, jakiej pory roku szukały dzieci

· Ustalenie zwiastunów wiosny na podstawie wiersza, rozmowa na ich temat

 

 

 

 

6. Zagadki słuchowe – odgadywanie dźwięków (klekot bociana, ćwierkanie wróbla), naśladowanie odgłosów

 

 

7. Zabawa przy muzyce Vivaldiego „Wiosenne kwiaty”- poza zaciemnionym pomieszczeniem

Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które będzie „panią wiosną”. Ma ona założony płaszcz wiosenny i piękne, zielone włosy. Pozostałe dzieci to kwiaty. Kwiaty śpią pod śniegiem, w tle gra muzyka Vivaldiego, pani wiosna tańczy przy muzyce, podchodzi do każdego kwiatka i budzi go do życia poprzez jego dotknięcie. Kwiaty budzą się do życia i zaczynają tańczyć wiosenny taniec.

 

        8. Zgromadzenie dzieci w zaciemnionej części sali.

· Stymulacja smaku – nauczycielka daje każdemu dziecku kawałek cytryny do spróbowania.

· Określanie smaku cytryny i jej koloru

· Wręczenie orderów uśmiechu dla dzieci

 

9.     Ćwiczenia oddechowe – zdmuchiwanie zapalonej świeczki

10.  Ewaluacja – rozmowa na temat tego, co się dzieciom w tych zajęciach podobało a co nie

 

11. Praca przy stolikach – tworzenie obrazka na powitanie wiosny przy użyciu kredek

·      Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki

 

 

 

 

·      Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny

 

 

 

 

 

 

·      Obserwują ogień, doświadczają odczuć ciepła, nazywają te odczucia, określają cechy ognia (kolor i temperaturę – jest ciepły)

 

 

 

 

 

 

 

·      Słuchają opowiadania

·      Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu

·      Nazywają zwiastuny wiosny – topnienie śniegu, świergot ptaków, kwitnące bazie, przebiśniegi- pierwsze kwiaty wiosny

 

 

 

 

·                 Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk, naśladują te odgłosy

 

 

·         Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Próbują cytrynę, określają jej smak, kolor

·         Każde dziecko otrzymuje order uśmiechu w nagrodę za dzielne zjedzenie cytryny

 

 

 

 

 

·         Próbują zdmuchnąć świeczkę

·         Wypowiadają się na temat odczuć podczas zajęć, co im się podobało a co nie

 

 

·         Chętne dzieci malują obrazki na powitanie wiosny

·                  Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki

 

 

 

 

·      Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny

 

 

 

 

 

 

·      Obserwują ogień, doświadczają odczuć ciepła, nazywają te odczucia, określają cechy ognia (kolor i temperaturę – jest ciepły), Mikołaj odpowiada logicznie na pytanie: czujesz ciepło, czy to jest ciepłe?

 

 

 

 

 

·      Słuchają opowiadania

·                  Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu, Mikołaj powtarza za nauczycielem wyraz wiosna

·      Nazywają zwiastuny wiosny – topnienie śniegu, świergot ptaków, kwitnące bazie, przebiśniegi- pierwsze kwiaty wiosny, Mikołaj zapoznaje się z wyglądem bazi i przebiśniegu

 

·                 Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk

·                  Naśladują te odgłosy

 

·      Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem, Mikołaj tańczy razem z nauczycielem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·                  Próbują cytrynę, określają jej smak, nazywają kolor, Mikołaj odpowiada logicznie na pytanie: stwierdzając w ten sposób kwaśny smak cytryny

·         Każde dziecko otrzymuje order uśmiechu w nagrodę za dzielne zjedzenie cytryny

 

 

·         Próbują zdmuchnąć świeczkę

·         Wypowiadają się na temat odczuć (Sylwia, Paulina, Janek)

 

 

 

·         Jeżeli mają ochotę samodzielnie tworzą obrazek na powitanie wiosny

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin