Scenariusz wydzieranka.doc

(24 KB) Pobierz

 

 

                       Scenariusz zajęć

                                      Grupa wiekowa: 6-latki

 

 

 

 

Nazwisko i imię prowadzącego : Łuczyszyn Marta

 

Blok tematyczny:  W zdrowym ciele zdrowy duch

 

Temat zajęć (wpis do dziennika):  "Zdrowe odżywianie"

 

Cel ogólny: 

 

Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia. Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych oraz rozwijanie umiejętności i zdolności plastycznych dzieci.

 

Cele szczegółowe (operacyjne)-

uczeń:

potrafi:

-wypowiedzieć się całymi zdaniami,

-zaśpiewać piosenkę,

-wykonać pracę techniką wydzieranki,

-dzielić na zbiory,

rozumie:

-co jest zdrowe, a co niezdrowe,

-dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy.

 

Metody:

-oglądowa

-słowna

-czynna

 

Formy pracy:

-indywidualna

-zbiorowa

-grupowa

 

Środki dydaktyczne:

 

Ilustracje, wyrazy do globalnego czytania, owoce, warzywa, nabiał, słodycze, koła hula-hop( zielone i czerwone), płyta Cd z "Piosenką  wesołej kapusty", papier kolorowy, klej, kartki z konturami warzyw i owoców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

Spostrzeżenia,

uwagi

 

1. Analiza i synteza głoskowa wyrazów. Przeliczanie głosek w wyrazach.

 

2.Rozmowa na temat potrzeby zdrowego odżywiania się min.:

-co powinniśmy jeść aby

być zdrowi

-dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?

-co można przyrządzić z owoców i warzyw?

-jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?

-dlaczego powinniśmy jeść również produkty mleczne?.

 

3.Wypowiedzi dzieci na temat szkodliwości spożywania nadmiernej ilości słodyczy.

 

 

4.Zabawa ruchowa "wewnątrz i na zewnątrz"

 

 

 

 

 

 

5. Dzielenie na zbiory: : "zdrowe i niezdrowe"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Wspólne śpiewanie "Piosenki wesołej kapusty"

 

 

7. Wykonywanie pracy techniką wydzieranki na temat " Jestem zdrowy, bo jem to co zdrowe"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wszystkie dzieci wspólnie  z nauczycielem liczą głoski.

 

 

2.Odpowiedzi dzieci na zadawane pytania(np. Z owoców można przyrządzać soki, a z warzyw sałatki)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Odpowiedzi dzieci, że słodycze są niezdrowe dla:

-zębów,

-kości,

-całego organizmu.

 

4.Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na sygnał: "wewnątrz" wskakują do ułożonych na dywanie kół hula-hop a na sygnał:" na zewnątrz" stają dookoła nich.

 

5. Dzieci segregują różne produkty znajdujące się na stoliku ze względu na zdrowie:

- do zielonego koła produkty zdrowe: jabłko, banan, brzoskwinia, winogrona, kapusta, marchew, mleko, ser, jogurt, sok owocowy).

-do czerwonego: niezdrowe: czekolada, lizak, chipsy, coca-cola, wafelki, ciastka, baton czekoladowy, cukierki.

 

 

Uzasadnianie swojego wyboru: konieczność jedzenia owoców, warzyw i nabiału, aby być zdrowym i silnym oraz ograniczenie spożywania niektórych produktów(słodyczy) ponieważ w nadmiernej ilości powodują ból brzucha, psucie się zębów, złą kondycję fizyczną.

 

 

6.Zabawa przy piosence

 

 

 

7.Dzieci kawałkami papieru kolorowego wypełniają rysunki przedstawionych na kartce owoców i warzyw.

 

1.Edukacja polonistyczna

Metody:czynna, słowna

Formy:zbiorowa

 

2.Edukacja środowiskowa

Metody:słowna

Formy: zbiorowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Edukacja środowiskowa

Metody:słowna

Formy:zbiorowa

 

 

4.Metody:czynna

Formy:grupowa

 

 

 

 

 

 

5.Edukacja środowiskowa

Metody:czynna

Formy:

indywidualna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Edukacja muzyczna

Metody: czynna

Formy:grupowa

 

7.Edukacja plastyczna

Metody:oglądowa,

czynna

Formy:indywidualna

 

1.Bardzo dobra i prawie bezbłędna praca dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Dzieci dobrze wiedzą jakie są skutki spożywania nadmiernej ilości słodyczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Dzieci wymieniają produkty nie wymienione wcześniej przez nauczyciela i właściwie je segregują.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.Dzieci doprowadzają swoją pracę do końca

 

Odczuwają radość ze wspólnej gotowej pracy.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin