Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 6-latki
Nazwisko i imię prowadzącego : Łuczyszyn Marta
Blok tematyczny: W zdrowym ciele zdrowy duch
Temat zajęć (wpis do dziennika): "Zdrowe odżywianie"
Cel ogólny:
Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia. Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych oraz rozwijanie umiejętności i zdolności plastycznych dzieci.
Cele szczegółowe (operacyjne)-
uczeń:
potrafi:
-wypowiedzieć się całymi zdaniami,
-zaśpiewać piosenkę,
-wykonać pracę techniką wydzieranki,
-dzielić na zbiory,
rozumie:
-co jest zdrowe, a co niezdrowe,
-dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy.
Metody:
-oglądowa
-słowna
-czynna
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Ilustracje, wyrazy do globalnego czytania, owoce, warzywa, nabiał, słodycze, koła hula-hop( zielone i czerwone), płyta Cd z "Piosenką wesołej kapusty", papier kolorowy, klej, kartki z konturami warzyw i owoców.
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Formy organizacyjne,
metody,
rodzaj edukacji
Spostrzeżenia,
uwagi
1. Analiza i synteza głoskowa wyrazów. Przeliczanie głosek w wyrazach.
2.Rozmowa na temat potrzeby zdrowego odżywiania się min.:
-co powinniśmy jeść aby
być zdrowi
-dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
-co można przyrządzić z owoców i warzyw?
-jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
-dlaczego powinniśmy jeść również produkty mleczne?.
3.Wypowiedzi dzieci na temat szkodliwości spożywania nadmiernej ilości słodyczy.
4.Zabawa ruchowa "wewnątrz i na zewnątrz"
5. Dzielenie na zbiory: : "zdrowe i niezdrowe"
6. Wspólne śpiewanie "Piosenki wesołej kapusty"
7. Wykonywanie pracy techniką wydzieranki na temat " Jestem zdrowy, bo jem to co zdrowe"
1. Wszystkie dzieci wspólnie z nauczycielem liczą głoski.
2.Odpowiedzi dzieci na zadawane pytania(np. Z owoców można przyrządzać soki, a z warzyw sałatki)
3. Odpowiedzi dzieci, że słodycze są niezdrowe dla:
-zębów,
-kości,
-całego organizmu.
4.Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na sygnał: "wewnątrz" wskakują do ułożonych na dywanie kół hula-hop a na sygnał:" na zewnątrz" stają dookoła nich.
5. Dzieci segregują różne produkty znajdujące się na stoliku ze względu na zdrowie:
- do zielonego koła produkty zdrowe: jabłko, banan, brzoskwinia, winogrona, kapusta, marchew, mleko, ser, jogurt, sok owocowy).
-do czerwonego: niezdrowe: czekolada, lizak, chipsy, coca-cola, wafelki, ciastka, baton czekoladowy, cukierki.
Uzasadnianie swojego wyboru: konieczność jedzenia owoców, warzyw i nabiału, aby być zdrowym i silnym oraz ograniczenie spożywania niektórych produktów(słodyczy) ponieważ w nadmiernej ilości powodują ból brzucha, psucie się zębów, złą kondycję fizyczną.
6.Zabawa przy piosence
7.Dzieci kawałkami papieru kolorowego wypełniają rysunki przedstawionych na kartce owoców i warzyw.
1.Edukacja polonistyczna
Metody:czynna, słowna
Formy:zbiorowa
2.Edukacja środowiskowa
Metody:słowna
Formy: zbiorowa
3.Edukacja środowiskowa
4.Metody:czynna
Formy:grupowa
5.Edukacja środowiskowa
Metody:czynna
Formy:
indywidualna
6.Edukacja muzyczna
Metody: czynna
7.Edukacja plastyczna
Metody:oglądowa,
czynna
Formy:indywidualna
1.Bardzo dobra i prawie bezbłędna praca dzieci
3.Dzieci dobrze wiedzą jakie są skutki spożywania nadmiernej ilości słodyczy.
5.Dzieci wymieniają produkty nie wymienione wcześniej przez nauczyciela i właściwie je segregują.
7.Dzieci doprowadzają swoją pracę do końca
Odczuwają radość ze wspólnej gotowej pracy.
justina_przedszkolanka