scenariusz!!-wyklejanie kuleczkami z bibuły.doc

(60 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu

Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu

w grupie dzieci 6-letnich.

 

 

 

Prowadzący:  Iwona Hajduk

 

Data zajęć: 27.11.2010          

Czas trwania zajęć: 30 minut

 

Blok tematyczny:   Nadchodzi Wiosna

 

Temat zajęć (wpis do dziennika): 

„Pierwsze oznaki Wiosny” – wyklejanie prac kuleczkami z bibuły.

 

Cel ogólny:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.

 

Cele szczegółowe (operacyjne)-uczeń:

·         Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych

·         Wykazuje zainteresowanie sztuką

·         Rozwija swoją wyobraźnię

·         Utrzymuje odpowiednie tempo pracy

·         Dba o porządek w swoim otoczeniu

 


 

Metody:

słowna - rozmowa, nauka piosenki

aktywizująca(czynna) - tworzenie prac

oglądowa - ocena wszystkich prac

 

 

Formy pracy:

zbiorowa - praca z całą grupą

indywidualna - praca każdego dziecka

 

 

Środki dydaktyczne:

·         Kuleczki wykonane z białej i zielonej bibuły

·         Obrazek formatu A4 prezentujący przebiśnieg, który dzieci będą wyklejać

·         Klej

·         Tekst piosenki

·         Płyta CD z piosenką

·         Radiomagnetofon

 

 

 

 

 

KWIATKI - BRATKI:

 

Jestem sobie ogrodniczka,

mam nasionek pół koszyczka

Jedne gładkie, drugie w łatki,

a z tych nasion będą kwiatki.

 

ref: Kwiatki- bratki i stokrotki

dla Malwinki, dla Dorotki,

kolorowe i pachnące,

malowane słońce.

 

Mam konewkę z dużym uchem

co podlewa grządki suche.

mam łopatkę oraz grabki,

bo ja dbam o moje kwiatki.

 

ref: Kwiatki- bratki i stokrotki...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

 

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności ucznia

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

 

Spostrzeżenia,

Uwagi

1.Wita się dziećmi, zaprasza do wspólnej zabawy, wprowadza w tematykę zajęć pytając dzieci:

- czym charakteryzuje się wiosna?

- jakie są pierwsze oznaki wiosny?

 

 

2. Zachęca do wysłuchania wiersza,

Zadaje dzieciom pytania:

- jakie narzędzia były potrzebne dziewczynce do posadzenia kwiatków?

- które z dzieci miało okazję zobaczyć jak sadzi się kwiaty?

- które z dzieci mogło same posadzić kwiaty?

 

 

 

 

 

3. Rozdaje dzieciom tekst wierszyka, który każde z dzieci powinno wkleić do swojego zeszytu piosenek.

Uczy dzieci tekstu, po czym włącza płytę z nagraniem piosenki

 

 

4. Śpiewa piosenkę razem z dziećmi,

W tym czasie może przygotować materiały potrzebne  do zajęcia plastycznego

 

 

 

5. Zaproszenie do zajęcia plastycznego:

- przedstawienie konkretnej techniki plastycznej, omówienie na czym polega

- objaśnienie zasad pracy

 

 

6. Zaprasza dzieci do stolików,

Nadzoruje pracę dzieci,

Motywuje do działania

7. Nauczyciel przypomina o kończeniu prac

 

 

 

 

 

 

 

8. Czas na sprzątanie,

Nauczyciel pomaga w sprzątaniu

 

 

 

 

9. Omówienie i wyłonienie najciekawszych prac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Podsumowanie:

- nauczyciel chwali dzieci

- dostrzega fakt, iż każde dziecko włożyło wiele trudu i zaangażowania w wykonanie swojej pracy

- tworzy specjalna wystawę prac

 

 

 

11. Podziękowanie za wspólną pracę i dobre zachowanie,

Czas na zajęcia dowolne

 

 

 

Dzieci siedzą w kręgu na dywanie.

 

 

 

Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela

 

 

 

 

 

Dzieci uważnie słuchają wiersza

Odpowiadają na pytania nauczyciela, dzielą się z nim swoimi uwagami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci wklejają tekst do zeszytu,

Uczą się go,

Słuchają piosenki powtarzając przy tym tekst i zapamiętując melodię

 

 

 

 

Dzieci śpiewają

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci słuchają tego co mówi nauczyciel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zajmują swoje miejsca i zaczynają wykonywać swoja pracę,

 

Dzieci kończą swoje prace, te które skończyły mogą wywiesić swoje prace we wcześniej przygotowanym miejscu

 

 

Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy, wywieszają prace, siadają w kole na dywanie

 

 

 

Dzieci wypowiadają się na temat tej techniki plastycznej,

Mówią co im się podobało a co nie,

Omawiają swoje prace,

Wybierają najciekawsze prace z podaniem argumentów dlaczego akurat ta praca im się najbardziej podoba

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci są zadowolone z wykonania swoich prac,

Dumne że ich prace będą wywieszone na specjalnej gazetce

 

 

 

 

 

 

Każde dziecko ma teraz czas dla siebie

Metoda słowna, praca w grupie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda słowna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda słowna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda słowna, praca w grupie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda słowna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda czynna

 

 

 

 

 

Metoda czynna

 

 

 

 

 

 

 


 

Metoda czynna

 

 

 

 

 

 

 

Metoda słowna,

Metoda oglądowa,

Praca w grupie,

Wymiana zdań

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin