WTOREK- 28.06 zabawa muzyczna.docx

(13 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć muzycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku-Białej

 

 

Prowadząca: Justyna Momot

 

Data prowadzonych zajęć: 28.06.2011

 

Grupa wiekowa: 3-4 latki

 

Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola.

 

Temat zajęć: „Nasze przedszkolne piosenki”.

 

Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.

 

Cele szczegółowe(dziecko):

-potrafi rozpoznać po pierwszych dźwiękach i śpiewa wcześniej poznane piosenki z dziecięcego repertuaru , chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

 

- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, reaguje na przerwę w muzyce

 

-tworzy muzykę przy pomocy własnego ciała( pstrykając na palcach, klaskając, tupiąc, gwiżdżąc  itp.) a także improwizuje ją ruchem;

 

 

Metody: słowna, czynna, oglądowa, waloryzująca, aktywizująca

 

Formy : praca z całą grupą; praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: płyty z nagraniami piosenek, krążki, tamburyno,

Przebieg zajęć:

Czynności  nauczyciela

Czynności  dzieci

Uwagi, organizacja

1.Zagadki muzyczne- n. zaprasza dzieci do zabawy, prosi by usiadły w kręgu na dywanie i zapowiada zabawę ,prosi o ciszę i skupienie. Tłumaczy zasady zabawy, następnie włącza płytę z wcześniej poznanymi i ulubionymi przez dzieci piosenkami i prosi o odgadnięcie jaki to utwór.

 

 

 

2. Budzenie własnego ciała- n. rozmawia z dziećmi o tym, że nie tylko za pomocą dźwięków można tworzyć muzykę i pyta je jak jeszcze można to robić samemu bez użycia przedmiotów?

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zabawa „Samochody”- n. rozdaje dzieciom krążki imitujące kierownicę samochodu i tłumaczy zasady zabawy. Gra na tamburyno.

 

 

 

 

Zasiadają w kręgu, wyciszają się, skupiają i uważnie słuchają.

Nasłuchują włączanych przez nauczyciela utworów piosenek i próbują odgadnąć ich tytuły.

Zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi, następnie chętne dziecko lub dzieci próbują wspólnie z nauczycielem zaśpiewać fragment tego utworu lub nawet cały jeśli mają na to ochotę.

 

 

Dzieci podają swoje propozycje „burza mózgów”- odkrywają różne sposoby wydobywania dźwięków przy pomocy własnego ciała: rąk, nóg, głosu: klaszczą w dłonie, uderzają dłońmi o kolana i klatkę piersiową, pstrykają palcami, tupią nogami, gwiżdżą, syczą pohukują, śmieją się, udają płacz.

 

 

 

 

Wyobrażają sobie, że są samochodami i poruszają się, biegają po dywanie w różnych kierunkach, reagują na sygnał nauczyciela – kiedy nauczyciel gra –samochody jeżdżą, kiedy muzyka milknie- zatrzymują się natychmiast i stoją nieruchomo.

 

 

 

 

 

 

Rozpoznawanie i wspólne śpiewanie wybranych utworów muzycznych. Ulubione utwory dzieci: „Krasnoludki”, „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Ola i liście”, „Bawiły się dzieci paluszkami”- wspólnie z chętnymi dziećmi improwizujemy te piosenki ruchem.

 

 

 

 

Wspólne tworzenie muzyki przy użyciu własnego ciała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reagowanie na przerwę w muzyce, koordynacja wzrokowo- ruchowo- słuchowa. Zwrócenie uwagi na zasadę bezpiecznego poruszania się po dywanie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin