WTOREK-historyjka obrazkowa-28.06.docx

(13 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dydaktycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku-Białej

 

 

Prowadząca: Justyna Momot

Data prowadzonych zajęć: 28.06.2011

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola.

Temat zajęć: „O niedźwiadku podróżniku”- historyjka obrazkowa.

 

Cel główny: Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji.

 

Cele szczegółowe: (dziecko):

-obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to , co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu , w przedszkolu, na ulicy,

- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych oraz w świecie dorosłych,

- w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań,

- wykonać pracę techniką wydzieranki( dla chętnych dzieci);

 

Metody: podająca, słowna, percepcyjna, aktywizująca, waloryzująca( wyklejanie szablonu niedźwiedzia metodą wydzieranki)

Formy : zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica korkowa, bajka o „Niedźwiadku podróżniku”, ilustracje do bajki, kartki A4  z szablonem niedźwiedzia, papier kolorowy, klej.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

Czynności  nauczyciela

Czynności  dzieci

Uwagi, organizacja

1. N. zaprasza dzieci do kręgu na dywanie, przypina do tablicy korkowej ilustracje historyjki obrazkowej , ale są one odwrócone , niewidoczne.

 

2. N. odsłania pierwszą ilustracje i zadaje pytania: Co lub kogo widzicie na tym obrazku.

 

3. N. odsłania drugi obrazek i pyta: Co mogło się tu wydarzyć? Jak sądzicie?

 

4. N. odsłania kolejne obrazki i  zadaje do nich pytania .

 

5. Po odsłonięciu omówieniu z dziećmi  wszystkich ilustracji n. odczytuje treść bajki. Po czym dyskutuje z dziećmi na temat jej treści, podsumowuje, razem z dziećmi wyciąga wnioski.

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Zaprasza dzieci wyklejania szablonu Niedźwiadka metodą wydzieranki. Prezentuje sposób wykonania pracy plastycznej, zachęca dzieci, wspiera, pomaga i motywuje.

 

 

 

 

7. Po zakończeniu zajęcia n. chwali wszystkie dzieci za pięknie wyklejone prace, podpisuje je i przywiesza na wystawce w sali.

 

 

Zasiadają razem z nauczycielem w kręgu na dywanie.

 

 

 

 

Dzieci podają swoje odpowiedzi, np. niedźwiadek, biedronki, kwiatki, drzewa..

 

 

Wymyślają i podają swoje propozycje „burza mózgów”- Próbują domyślić się co mogło się przydarzyć niedźwiadkowi i próbują przewidzieć co dalej może się zdarzyć.

 

Wspólnie z nauczycielem dyskutują o przebiegu zdarzeń na obrazkach, same dochodzą do tego jaki jest morał tej bajki, wyciągają wnioski i opierają je na konkretnych przykładach z życia, np. że nie wolno uciekać z domu, nie wolno na także na wakacjach odchodzić od mamy czy taty, bo można się zgubić itp. Chętne dzieci wysłuchują treści całej bajki.

 

 

Chętne dzieci przystępują do tworzenia pracy plastycznej metodą wydzieranki- wyklejają szablon niedźwiadka. W razie potrzeby proszą o pomoc  nauczyciela. Pozostałe dzieci zajmują się swobodnymi zabawami w sali zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

 

Sprzątają po sobie, pomagają nauczycielowi w zawieszeniu ich prac.

Krąg daje poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce wzrokowe i pobudzenie myślenia do dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych. Dzieci poniekąd same układają treść bajki. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla chętnych dzieci. Niektóre dzieci kolorują szablon kredkami jeśli nie mają ochoty wydzierać.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin