Piątek 20.01 Przebieg zajęć.doc

(51 KB) Pobierz

Przebieg zajęć:

 

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Rodzaje edukacji

Metody

Formy pracy/

organizacyjne

Środki dydaktyczne

Czas

1.Zaprasza do zabawy integrującej „śniegowa iskierka.” Prosi by usiedli w kole na dywanie i posyła iskierkę.

Wprowadza uczniów do tematu, rozmawia z dziećmi na temat zimowego wypoczynku, pyta:

Jak najbardziej lubicie spędzać czas w zimie? Komu z was sprawia radość przebywanie na powietrzu, nawet gdy jest mróz? Czy wolicie sami czy w grupie? Kto z was lubi spacerować? Z kim chodzicie na spacery? Kto z was był ostatnio na zimowym spacerze? Gdzie byliście? Z kim? Co robiliście? Kto był z was ostatnio w parku? Opowiedzcie jak wygląda park o tej porze roku?

Zasiadają w kole na dywanie, posyłają sobie „śniegową iskierkę”.

 

Zgłaszają się, odpowiadają na pytania- „burza mózgów”.

Polonistyczna,

przyrodnicza

Słowna,

podająca

Zbiorowa, indywidualna

 

10 min

2. Zaprasza dzieci do ławek i prosi o otwarcie podręczników na str.2 i przyjrzeniu się obrazkowi. Prosi by na podstawie obrazka ułożyli opowiadanie o zimowym spacerze Agatki, Kazika i ich rodziców. Komentuje: Przeczytaj pytania do obrazka i ułóż inne pytania, zapisz 3 z nich. Napisz odpowiedzi na pytania, odczytaj na głos. Analizuje z uczniami co widać na obrazku, prosi by to opisali, kto i co tam jest, co robią, gdzie się znajdują, co mogło się wydarzyć dalej? W trakcie sprawdza, pomaga, naprowadza, ale nie wyręcza.

Prosi chętnych uczniów o odczytanie pytań i odpowiedzi.

Zasiadają w ławkach, otwierają podręczniki na str. 2 i oglądają obrazek, zgłaszają się, opisują go, zastanawiają się, analizują go, podają swoje propozycje.

Następnie układają do niego pytania i odpowiedzi- tworząc tym samym treść do obrazka.

Zgłaszają się i odczytują swoje propozycje.

polonistyczna

Słowna,

Podająca,

Praktyczna,

programowa

Zbiorowa indywidualna

Podręcznik, str. 2

15 min

3. Proponuje rozwiązanie zadań na mnożenie, w ramach powtórki przed sprawdzianem, prosi o wykonanie zadania od 4 do 7 kolejno po jednym samodzielnie, a następnie sprawdza każde na forum, prosząc uczniów o odczytanie swoich wyników i ich uzasadnienie. Zadania z treścią rozwiązuje przy tablicy z uczniami słabszymi. Pozostali sprawdzają swoje wyniki z tablicą.

 

 

Przystępują do rozwiązywania zadań, najpierw samodzielnie, następnie odczytują swoje wyniki na forum, porównują, komentują i uzasadniają.

Zadania tekstowe rozwiązują przy tablicy słabsi uczniowie, pozostali sprawdzają swoje obliczenia z tablicą.

Matematyczna

Słowna,

Podająca,

Praktyczna,

programowa

Zbiorowa indywidualna

Podręcznik, str. 4-5.

15 min

4. Zaprasza uczniów do zabawy ruchowej, zapowiada przebieg, tłumaczy zasady i komentuje: Na zimowy spacer musimy ciepło się ubrać. Zakładamy byty, kurtki, czapki, rękawice i wychodzimy na dwór. Maszerujemy raźno przez śniegowe zaspy, wysoko podnosimy nogi.(tamburyno). Jest zimno, żeby się rozgrzać skaczemy z nogi na nogę, klaszczemy w dłonie nad głową.
Włącza płytę Cd i komentuje: Jesteście teraz małymi, lekkimi płatkami śniegu. Posłuchajcie muzyki. Gdy muzyka gra, śnieżynki spadają z nieba, wiatr kręci nimi raz w jedną, raz w drugą stronę. Na przerwę w muzyce śnieżynki delikatnie upadają na ziemię. (ćwiczenie powtarzamy 4 razy – płynność ruchu). Śniegu jest bardzo dużo. Będziemy lepić z niego bałwana. Lepimy w    dłoniach małe kuleczki i toczymy je po śniegu. Kule są coraz większe, coraz cięższe. W toczenie kul wkładamy coraz więcej siły. (lepimy 3 kule – 3 powtórzenia  - ćwiczenie dużych grup mięśniowych, wyczucie ciężaru). Każdy ma już 3 kule. Teraz ustawimy je jedną na drugiej aby powstał bałwan. Uwaga, kula jest bardzo ciężka, z trudem podnosimy ją w górę. Teraz szukamy drobnych kamyków i robimy bałwankowi oczy, nos, guziki. Bałwan jest gotowy. (skłony, wyczucie ciężaru).

Wyłącza muzykę, dziękuje za zabawę i zaprasza uczniów do ławek.



 

Uważnie słuchają, naśladują nauczyciela, udają, że są na zimowym spacerze: „zakładają byty, kurtki, czapki, rękawice i wychodzą na dwór”. Maszerują raźno przez śniegowe zaspy, wysoko podnoszą nogi, skaczą z nogi na nogę, klaszczą w dłonie nad głową.

Zamieniają się w płatki śniegu, tańczą: „spadają z nieba, wiatr kręci nimi raz w jedną, raz w drugą stronę, delikatnie upadają na ziemię”.

Udają, że lepią bałwana: „Lepią w    dłoniach małe kuleczki i toczą je po śniegu, lepią trzy kule i ustawiają je jedną na drugiej aby powstał bałwan, szukają drobnych kamyków i robią bałwankowi oczy, nos, guziki.”
 

fizyczna

Słowna,

Podająca,

Praktyczna,

 

Zbiorowa indywidualna

Tamburyno, odtwarzacz i płyta Cd.

10 min

5. Zaprasza uczniów do rozwiązania testów sprawdzających ich umiejętności z zakresu poznanych wiadomości z edukacji polonistycznej i matematycznej. Prosi , aby nie odpisywali od siebie, gdyż chodzi tu o sprawdzenie samego siebie i dostarczenie n. nauczycielowi, kto co już umie, a kto jeszcze musi popracować i nad czym. Rozdaje testy, prosi o samodzielną pracę, omawia szczegółowo z uczniami każde polecenie. Życzy powodzenia. Dopinguje, w razie potrzeby tłumaczy jeszcze raz indywidualnie polecenie, nie podpowiada.

Po zakończeniu zbiera testy.

Zasiadają w ławkach, uważnie słuchają, dopytują, przystępują do samodzielnego rozwiązywania testów. Kto zakończy wcześniej, może udać się na przerwę, do toalety, czy coś zjeść, albo siada na dywanie i „po cichu” czeka, aż wszyscy skończą.

Polonistyczna

matematyczna

Słowna,

Podająca,

praktyczna

indywidualna

Testy – część polonistyczna i matematyczna,

(załącznik)

45 min

6.Zaprasza do zabawy ruchowej- Naśladujemy jazdę na nartach po płaskim terenie, podchodzimy pod górkę bokiem i na jodełkę, na koniec zjeżdżamy na nartach tzw. „pługiem” -  (prezentuje sposób wykonania) i zaprasza do zabawy.

Uważnie słuchają, obserwują nauczyciela, przemieniają się w narciarzy- naśladują, powtarzają kolejne czynności- chodzą po płaskim terenie, podchodzą pod górkę bokiem i na jodełkę, zjeżdżają pługiem.

fizyczna

Podająca,

Słowna, praktyczna

Zbiorowa, indywidualna

 

5 min

7. Zaprasza uczniów do wykonania prezentu dla dziadka- kolorowego krawatu. Rozdaje uczniom kartki z bloku technicznego z narysowanym wcześniej wzorem krawatu do wycięcia. Prosi o zabranie z szuflad papierów kolorowych, klejów, kredek. Prosi o wycięcie go po linii, wyjaśnia sposób wykonania, ale nie narzuca wzoru, pozostawia inwencji dzieci ozdobienie krawata. W razie potrzeby pomaga. W trakcie gdy uczniowie tworzą n. czyta fragment książki, lektury Grzegorza Kasdepke.

Po zakończonej pracy, n. pomaga dzieciom zrobić zawieszki na szyję do krawatów.

Prosi o zaprezentowanie swoich krawatów, chwali uczniów za wykonaną pracę, komentuje, że dziadkowie na pewno będą z nich zadowoleni i szczęśliwi.

Dziękuje za zajęcia i żegna się z uczniami.

 

Organizują swoje miejsca pracy, Wycinają krawaty z tektury, ozdabiają je według własnej inwencji, naklejając poszczególne elementy z papieru kolorowego lub kolorując je kredkami.

Słuchają przy tym kolejnych rozdziałów z książki.

 

 

 

 

 

 

Podchodza do nauczyciela , aby zrobić zawieszki do krawatów.

 

 

Prezentują swoje prace, komentują, odczuwają radość z wykonanej pracy.

 

 

Dziękują za zajęcia, sprzątają, pakują się i żegnają z nauczycielem.

 

plastyczna

Podająca,

Słowna, praktyczna

Indywidualna, zbiorowa

blok techniczny, nożyczki, klej, papier kolorowy, kredki, włóczka, książka Grzegorza Kasdepke, pt. „Ostrożnie!- Wszystko co powinno wiedzieć  dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”

35 min

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin