TRIADA.doc

(22 KB) Pobierz
TRIADA- TRZY ŹRÓDŁA POCHODZENIA PROBLEMÓW:

TRIADA- TRZY ŹRÓDŁA POCHODZENIA PROBLEMÓW:

1.O charakterze naukowym- istnieją źródła rodzące stan napięcia, jakaś teoria się nie sprawdza, lub coś do dziś nie jest wyjaśnione. Dotyczy każdego aspektu działalności naukowej np. "Czy istnieje pewność poznawania zjawisk świata zewnętrznego?" " Czy jest faktem relacja społeczna?"

2.Problemy społeczne- te problemy są generowane automatycznie. "Jakie są przyczyny strajkowania poczty polskiej/pielęgniarek?"

3. Problemy socjologiczne- można badać elementy w ramach socjologii, problemy naukowe dla naszej dziedziny. Badamy również, to jak badają inni. Antoni Suwak- "Ilu jest Żydów w Polsce" - badamy jak są szacowane takie wielkości, badamy stereotyp Żyda. Sama budowa narzędzia też ma wpływ.

Socjologowie badają potrzeby i aspiracje. Nie badają motywacji bezpośrednio.

Problem badawczy to pytanie wobec rzeczywistości społecznej.

 

TYPY BADAŃ:

1.Badania weryfikacyjne (weryfikacja)- badamy czy zjawisko ma miejsce, czy też nie. Rozpoczyna się od słów "Czy..."

2.Badania diagnostyczne(diagnostyka) - Pytanie rozpoczya się od słów " Jaki, jakie...?" Badamy cechy strukturalne, opisujące jak coś wygląda.

3.Problem badawczy zmierzający do eksploracji (eksploracja)- czyli poszukujący czegoś co nie jest znane. Dokładny opis zjawiska nowego, najszersze ujęcie, intuicyjnie domyslamy się jak to zbadać.

Przykłady:

1.Czy istnieje wspólne wyobrażenie idealnego programu partii politycznej przez ogół wyborców w Polsce współczesnej? (weryfikacja)

2. Jakie są wyobrażenia idealnych programów partii politycznych reprezentowane przez współczesnych polskich wyborców? (diagnostyka)

3. Dlaczego budowanie "idealnego" programu partii politycznej jest we wspolczesnej Polsce czesciej "uwodzeniem" wyborcy aniżeli "dobijaniem targu"?(eksploracja)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin