Powiększanie fragmentów rysunku.docx

(62 KB) Pobierz

Powiększanie fragmentów rysunku

W trakcie pracy z programem mamy olbrzymie możliwości definiowania skali powiększenia tworzonego rysunku. Niewątpliwie najłatwiej jest wybrać przycisk z paska narzędzi "Skala powiększenia". Oprócz wyboru wartości w procentach, możemy też dopasować powiększenie tak, aby była widoczna cała strona (opcja "Cała strona") lub powiększyć stronę na wysokość bądź szerokość (opcje "Szer. strony", "Wys. strony"), gdy wybierzemy opcję "Dopasuj", to powiększenie zostanie dobrane tak, aby na ekranie były widoczne wszystkie obiekty. Jeżeli chcemy powiększyć na cały ekran tylko kilka (lub jeden) spośród wielu obiektów, to wystarczy je zaznaczyć i wybrać opcję "Zaznaczenie".

Możemy też skorzystać z narzędzia "Powiększenie" umieszczonym na pasku z lewej strony ekranu. Po wybraniu "lupy" zaznaczamy prostokątny obszar na ekranie, który ma być powiększony na cały ekran. Gdy wybrane jest jednak narzędzie powiększenie, możemy też skorzystać z przycisków które pojawiły się na dodatkowym pasku narzędzi.

A - "Powiększenie"
B - "Chwyt", pozwala złapać wskazany punkt ekranu i przesunąć go w inne miejsce;
C - "Powiększ 2x", powiększa dwukrotnie rysunek; "Pomniejsz" natomiast przywraca rozmiar przed ostatnim powiększeniem;
D - "Skala 1:1", ustawia tak powiększenie, aby 1 cm na ekranie odpowiadał 1 cm w rzeczywistości (wymaga to kalibracji linijki, opis poniżej);
E - "Powiększ do zaznaczenia", powiększa rysunek, tak aby zaznaczone obiekty zajmowały cały ekran;
F - "Wszystkie obiekty", ustawia tak skalę powiększenia, aby wszystkie narysowane obiekty zajmowały cały ekran;
G,H,I - "Cała strona", "Szerokość strony", "Wysokość strony", dobiera odpowiednią skalę dla wybranej strony (lub jej części).

Większość tych czynności możemy też wykonać za pomocą klawiatury -


[Obrazek: np2772_03.jpg]


Warto też korzystać podczas pracy ze Spacji. Pozwala ona przełączać się pomiędzy narzędziem "Wskaźnik" (czyli wybieranie obiektów), a ostatnio użytym narzędziem.
W programie zdefiniowano bardzo wiele skrótów klawiaturowych. Nie sposób ich wszystkich omówić, a chyba niemożliwe jest zapamiętanie całości. Możesz jednak zapoznać się z całą listą i zapamiętać tylko te, które są Twoim zdaniem najprzydatniejsze. Poniżej znajduje się hiperłącze do skrótów klawiaturowych dostępnych w wersji 8 (wersje 7 i 9 mają znikome różnice).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin