Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a.docx

(2797 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 69 W SZCZECINIE


http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH                        W KLASIE II A 

TEMAT: STYCZNIOWE SPOTKANIA ZWIERZĄT

 


http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg
Opracowała : Jolanta Lenkiewicz

 

 

 

 


http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczecin dn. 10 I 2011 r.

 


http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg

http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg



http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg

http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg
Temat: Styczniowe spotkania zwierząt.

Sprawdzian wiadomości z zakresu znajomości nazw miesięcy, pór roku, znaków rzymskich.Opowiadanie wydarzeń przedstawionych w „Bajce zimowej” Heleny Bechlerowej. Rozpoznawanie zwierząt po ich opisach, układanie opisów zagadek dla kolegów. Rozpoznawanie tropów. Układanie dialogów zwierząt- scenki dramowe w parach. Formułowanie wypowiedzi ustnej i pisemnej nt. pomocy zwierzętom w czasie zimy. Pisownia wyrazów z „ó” niewymiennym.

CELE - PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA

o       zna nazwy pór roku,

o       potrafi połączyć nazwę miesiąca ze znakiem rzymskim,

o       dobiera miesiące do właściwych pór roku,

o       uzupełnia luki brakującymi nazwami miesięcy,

o       zna znaki rzymskie,

o       uzupełnia zdania,

o       wie, w jaki sposób zwierzęta dziko żyjące spędzają zimę,

o       rozpoznaje zwierzęta na podstawie opisów,

o       rozpoznaje tropy wybranych zwierząt,

o       rozwiązuje krzyżówkę z hasłem,

o       udziela odpowiedzi na pytania,

o       poprawnie redaguje zdania i układa odpowiedź na pytania,

o       wie, w jaki sposób może pomóc zwierzętom przetrwać zimę,

o       potrafi przedstawić scenkę dramową

METODY:

·         podające: pogadanka, objaśnienie, opis

·         problemowa

·         aktywizujące – „ rybi szkielet”, „promyczkowe uszeregowanie”

·         eksponujące- pokaz

·        
http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg
praktyczne

FORMY PRACY:

Ø      zbiorowa

Ø      grupowa jednolita

Ø      indywidualna jednolita

Ø     
http://www.fotosearch.pl/thumb/UNC/UNC246/u16646190.jpg
indywidualna zróżnicowana

ŚRODKI:

§         ilustracje zwierząt i tropów,

§         podpisy do ilustracji,

§         karty do rysowania tropów,

§         karty do techniki „rybi szkielet”

§         plansza i karteczki do „promyczkowego uszeregowania”,

§         karty do pracy indywidualnej

§         podręcznik, ćwiczenia-„ Nowe już w szkole” klasa II cz. 2.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.     Sprawdzian wiadomości z zakresu znajomości  nazw miesięcy, pór roku, znaków rzymskich- jako utrwalenie pzrerobionego materiału. Test w załączniu nr 6.

 

2.     Wprowadzenie do tematu- zimowe zagadki.

Biała pierzyna drzewa przygina, białe prześcieradło na ziemię opadło.

                                                                                                         (śnieg)

Gdy na szybę wskoczę liśćmi ją otoczę, gdy spadnę na rzekę, szybą ją        powlekę.                                                                                       (mróz)

Na śniegu ślad: stóp, pazurów i łap. Zając skoczył hop, na śniegu  zostawił...

                                                                                  (trop) PORT-TROP

3.     Zapowiedź tematu zajęć.

Dzisiaj będziemy rozpoznawać zwierzęta dziko żyjące i tropy, czyli ich ślady. Zastanowimy się, czego zwierzęta szukają zimą i jak możemy im pomóc.

4.     Wystawa tematyczna dotycząca zwierząt leśnych, pogadanka.

Z pewnością zauważyliście, że niektórych zwierząt, które towarzyszyły nam latem, nie można nigdzie spotkać zimą. Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie są i co teraz robią? Gdzie podziały się ślimaki, niedźwiedzie czy komary?
Zima to bardzo ciężki okres dla zwierząt. Na dworze jest zimno, mroźno i bywa, że niektórym zwierzętom trudno jest znaleźć pożywienie.

Na pewno widzieliście karmniki dla ptaków, część z Was pewnie ma taki karmnik na balkonie albo na parapecie. Do karmników sypie się różnego rodzaju ziarna, suszoną jarzębinę, niektórzy zawieszają także słoninę dla sikorek.

W lasach natomiast często można zobaczyć specjalne paśniki dla saren i jeleni wypełnione przez leśniczego sianem.

Jeż
Jeż to zwierzątko, które zapada w sen zimowy. Jesienią gromadzi zapasy tłuszczu, które pomagają mu przetrwać zimowe mrozy.

Nietoperz
Nietoperze zaczepiają pazurkami skałę i zasypiają z głową skierowaną do ziemi.

"Zimowanie" nietoperzy nazywamy hibernacją, w trakcie takiego długiego snu ulegają spowolnieniu reakcje życiowe.

Ślimak
Ślimaki już pod koniec lata szukają miejsca na zimowy sen, najczęściej zagrzebują się w ziemi, chowają w krzakach lub malutkich szczelinach w murze. Wciskają się w głąb muszli, zaklejają otwór wejściowy wydzieliną, która twardnieje, w ten sposób zabezpieczając ślimaka przed nieproszonymi gośćmi.

5.     Przypomnienie wiadomości o zwierzętach chronionych, które zimę przesypiają.

6.     Rozpoznawanie tropów zwierząt. Łączenie śladów ze zwierzętami, które pozostawiły. Pisanie nazw zwierząt. ( zał. 1 ).

7.     Wysłuchanie „Bajki zimowej” Hanny Bechlerowej.

·         Opowiadanie bajki własnymi słowami, wskazywanie, spotkanie których zwierząt jest możliwe, a które tylko bajkowe.

·         Opisywanie zimowego lasu-czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.

·         Wyszukiwanie wyrazów z „ó”niewymiennym.

8.     Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami z „ó” niewymiennym z wyklejanki na podstawie tekstu z podręcznika.

9.     Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czego szukają zwierzęta zimą? – praca aktywizująca „rybi szkielet” ( zał. 2 ).

Wiemy już jak wyglądają tropy niektórych zwierząt. Zastanowimy się teraz,  czego te zwierzęta szukają? Będziecie pracować w grupach 4-osobowych.  Każda grupa otrzyma kartkę z „rybim szkieletem”, odpowiedzi udzielamy na zakończeniach ości ryby. Jeśli znajdziecie więcej odpowiedzi można dorysować ości. Przypominam pytanie: Czego szukają zwierzęta w zimie? Po skończonej pracy czyta lider grupy: Przeczytajcie odpowiedzi.

10. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak możemy pomóc zwierzętom? –   cd. pracy grupowej metodą aktywizującą „rybi szkielet”

 

Ustaliliśmy, czego zwierzęta szukają zimą. Zauważyliście, że dotyczy to nie tylko zwierząt dzikich. Czy zwierzęta same sobie poradzą, aby znaleźć pożywienie, schronienie, ciepło, opiekę. Zastanówcie się teraz, jak można im pomóc. Swoje pomysły zapiszcie przy każdej z poszukiwanych przez zwierzęta rzeczy.

11. Przerwa śródlekcyjna z wykorzystaniem metody aktywizujące              „ pajęczynka” – powiedz co ty zrobiłeś lub zrobisz dla zwierząt , powiedz coś miłego koledze, naśladowanie ruchów i głosów zwierząt, ćwiczenia oddechowe – opowieść ruchowa.

 

Wprawdzie zwierzęta nie mówią, ale wydają dźwięki. Posłuchajcie krótkiego opowiadania. Pokazujcie czynności, o których będę mówiła. 

Jeśli wymienię jakieś zwierzę naśladujcie jego glos.

Pewnego styczniowego poranka Jaś  nasypał jak zwykle  ziarna i okruchy do karmnika. Pierwsze przyleciały ...wróble ćwir...... , dziobały ziarna stuk-puk ....i podskakiwały.... zaraz za nimi pojawiły się wrony kra... Burek zaszczekał hau... na ptaki, ale one wcale się go nie przestraszyły. Wracając do domu Jaś zrobił kilka głębokich oddechów.  Lubił obserwować jak wydychane przez niego powietrze tworzy obłoczek pary. Zadowolony wrócił do domu. Dzięki niemu ptaki nie zginą z głodu.

12. Rozwiązywanie krzyżówki tematycznej, wyjaśnienie hasła.                                 

( ćw. 3 str. 78).

13. Układanie dialogu zwierząt. Przyklejanie zdań we właściwe miejsca        ( zał. 3 ).

14. Indywidualne redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi pisemnej nt. Pomoc zwierzętom w czasie zimy. ( zał. 4 )

 

Przed wami leżą kartki oznaczone zielonymi cyframi. Zapiszecie na nich swoją wypowiedź na temat: Pomoc zwierzętom w czasie zimy.

Dzieci, które mają kartki oznaczone nr 1 – układają zdania z użyciem podanych wyrazów. Praca na ocenę.

I poziom – samodzielne układanie wypowiedzi z użyciem podanych wyrazów

II poziom – dokończ rozpoczęte zdania,

III poziom – odpowiedz pełnym zdaniem na pytania

IV poziom – tekst z lukami

15. Dlaczego pomagamy zwierzętom? – „promyczkowe uszeregowanie”

Na tablicy zawieszona jest plansza.

Zastanówcie się, dlaczego pomagamy zwierzętom w okresie zimowym, zapiszcie odpowiedzi na kartkach i przyklejcie na planszy.

16. Praca w grupach – wykonanie plakatów przedstawiających wybrane zwierzęta leśne wraz z ich opisem.

 

Przedstawiciele grup losują kartoniki z nazwami zwierząt. Grupy mają za zadanie przeczytać informacje o wylosowanym zwierzęciu i przygotować o nim plakat. Na tablicy zapisane są informacje o tym, co powinno znaleźć się na plakacie:

·        
C:\Users\PC\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\VP2KGI1G\MC900423433[1].wmf
Zdjęcie lub rysunek zwierzęcia,

·         Jego nazwa,

·         Krótki opis,

·         Miejsce występowania sposób odżywiania,

·         Tryb życia w różnych porach roku.

17. Prezentacja plakatów.

 

 

 

18. Podsumowanie i samoocena:- Czego szukają zwierzęta?- Jak pomagamy im przetrwać zimę? Dlaczego?- na podstawie odpowiedzi uczniów. Ustalenie wniosku. Dokończ zadanie: Nauczyłem się dzisiaj ……………….

Najbardziej podobało mi się………………….  Będę ………………………….

Ocena aktywności 

19. Zadanie domowe.

Uporządkuj wyrazy w rozsypankach. Zdania które powstaną, przepisz starannie do zeszytu. ( zał. 4 )

Naucz się czytać wybrany fragment „Bajki zimowej”.

 

 


C:\Users\PC\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\WZR6PV6M\MC900423511[1].wmf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin