Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu Strona 4 z 5
Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu
Koniec roku szkolnego to czas, w którym dyrektorzy dokonują oceny dorobku zawodowego za okres stażu tym nauczycielom, którzy staż odbyli i przedłożyli sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. W terminie do 21 dni od dnia złożenia sprawozdania dyrektor, po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu (w przypadku nauczyciela stażysty lub kontraktowego) i po zasięgnięciu opinii rady rodziców (tylko tej ostatniej w przypadku nauczyciela mianowanego), ustala ocenę dorobku zawodowego. Ocena może być pozytywna lub negatywna. Powinna być sporządzona na piśmie, zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania od ustalonej oceny.
Ocena dorobku zawodowego jest oceną stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, który zawiera zbiór, sposób i termin realizacji wybranych wymagań stawianych przez ministra edukacji nauczycielowi, który pragnie zdobyć kolejny stopień awansu zawodowego.
Nie ma urzędowego wzoru oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Proponuję przykład dotychczas przeze mnie wykorzystywany.
1. Imię i nazwisko nauczyciela ………………………………………………………………….……………..
2. Stopień awansu zawodowego ………………………………………………………………………………
3. Okres i podstawa prawna odbywania stażu ………………………………………………………………
4. Miejsce, wymiar zatrudnienia i stanowisko w okresie odbywania stażu ………………………………………………………………………………………………………………………
5. Kwalifikacje na zajmowanym stanowisku w okresie odbywania stażu
………………………………………………………………………………………………………………………
6. Na podstawie art. 9c ust. 6, pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z poźn. zm.) ustalam pozytywną/negatywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.
Uzasadnienie
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Okres stażu oceniam pozytywnie/negatywnie.
………………………, ............................... (miejscowość, data)
(pieczęć i podpis dyrektora placówki)
Z treścią oceny dorobku zawodowego i przysługującym mi prawem odwołania się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w ciągu 14 dni zostałem zapoznany.
................................. ……….………..................................
(data) (podpis nauczyciela)
Przykładowa ocena
1. Imię i nazwisko nauczyciela …………………………………………………………
2. Stopień awansu zawodowego – nauczyciel mianowany
3. Okres i podstawa prawna odbywania stażu 01.09.2005 r. – 31.05.2008 r.
Karta Nauczyciela art. 9c, pkt 1
4. Miejsce, wymiar zatrudnienia i stanowisko w okresie odbywania stażu
Przedszkole Miejskie nr ….. w …………………......., cały etat, nauczyciel wychowania przedszkolnego
wykształcenie wyższe zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym
6. Na podstawie art. 9c ust. 6, pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z poźn. zm.) ustalam pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.
Pani ................ w okresie odbywania stażu realizowała opracowany i zatwierdzony „Plan rozwoju zawodowego”, uwzględniający w szczególności specyfikę i potrzeby Przedszkola nr …..
Odbywając staż, podjęła działania mające na celu doskonalenie swojego warsztatu i metod pracy. Korzystała z dostępnej literatury pedagogicznej, metodycznej, psychologicznej, której studiowanie pomogło jej w rozwiązywaniu wielu problemów wychowawczych i edukacyjnych dzieci. Pani …....... aktywnie uczestniczyła w pracach Wewnątrzprzedszkolnego Doskonalenia Zawodowego. Uczestniczyła również w innych formach doskonalenia zawodowego, organizowanych przez Centrum Edukacji Nauczycieli w …....... i inne placówki edukacyjne. Potrafiła we właściwy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności w codziennej pracy z dziećmi, w opracowywaniu i wdrażaniu działań na rzecz podnoszenia jakości pracy własnej i placówki.
Pani .....…........ ustawicznie dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi pracownikami przedszkola. W pierwszym roku stażu pełniła funkcję „opiekuna stażu” nauczyciela rozpoczynającego pracę w zawodzie. Posiadane umiejętności i wiedza umożliwiły nauczycielowi pracę w zespołach diagnostycznych służących badaniu jakości pracy, zgodnie z wymogami ogólnopolskiego programu „Partnerskie Przedszkole”, „Optymistyczne Przedszkole” i standardami jakości pracy określonymi przez Ministerstwo Edukacji. Wiedza i umiejętności umożliwiły również nauczycielowi organizację warunków stymulujących rozwój inteligencji wielorakich, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji dzieci, a także organizowanie pracy przy wykorzystaniu Metody Dobrego Startu.
Pani ................. w okresie stażu wdrożyła opracowany program autorski „ Mój kolega z Francji”, służący rozwijaniu zainteresowania dzieci innymi krajami, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kultury i tradycji francuskiej. Realizacja programu i nawiązanie kontaktu listowego i internetowego z Les mercredis de Saint-Ambroise w Paryżu umożliwiły również promowanie polskiej kultury i działalności przedszkola we Francji. Nauczycielka zrealizowała przedsięwzięcia służące poszerzeniu form współpracy z rodzicami. Do chwili obecnej pełni funkcję „opiekuna” Klubu Optymistycznych Rodziców. Wspólnie z rodzicami przygotowała wiele imprez kulturalnych, teatralnych na rzecz wychowanków naszego przedszkola i dzieci z innych placówek działających w …....... (przedszkoli, szkół podstawowych, Sanatorium Dziecięcego „Słoneczko”).
Była współorganizatorem wielu imprez, uroczystości, w tym wystaw plastycznych organizowanych na terenie przedszkola i współorganizatorem międzyprzedszkolnych przeglądów plastycznych. Aktywizowała środowisko rodzinne swoich wychowanków do uczestnictwa w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Aktywnie wspierała przedszkolne przedsięwzięcia na rzecz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Schroniska dla Zwierząt i dzieci z litewskiego przedszkola w Solecznikach.
Redagowała gazetkę grupową dla dzieci młodszych „Zuch przedszkolak” oraz przedszkolny biuletyn „Optymistyczne Dziecko”.
Pani ..................... doskonaliła swoje umiejętności w zakresie wykorzystania technologii komputerowej. Większość pomocy i materiałów do bieżącej pracy z dziećmi wykonywała, wykorzystując technologię komputerową. Pani ................ cieszy się dużym uznaniem rodziców swoich wychowanków, co potwierdza również opinia wydana przez radę rodziców przedszkola. Jest to zasługa zarówno dużego zaangażowania w edukowanie i wychowywanie ich dzieci, jak i umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Rodzice chętnie współdziałają z nauczycielką na rzecz edukacji swoich dzieci i w celu realizacji zadań przedszkola.
Okres stażu oceniam pozytywnie.
Kołobrzeg, 23 czerwca 2008 r. ...................................................
................................. ...................................................
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, zmienia także ustalenia dotyczące przedkładania przez nauczyciela oceny dorobku zawodowego za okres stażu, do wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.
Obecnie nauczyciel nie dołącza do wniosku o wszczęcie postępowania oceny dorobku, a jedynie zaświadczenie dyrektora, zawierające m.in. informacje o uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który zmienił miejsce zatrudnienia w okresie odbywania stażu – ocenę z poprzedniego miejsca zatrudnienia (§ 9.1.2d ww. rozporządzenia). Arkusz oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu powinien znaleźć się w dokumentacji przedszkola, w aktach postępowania w związku z awansem zawodowym nauczycieli.
basia2905