drama.doc

(41 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem technik dramowych

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z wykorzystaniem technik dramowych

przeprowadzonego przez n-lkę Ewę Goździk-Szczepańską

dnia 4.03.2004 r.

 

 

Temat: Inscenizacja pantomimiczna opowiadania B. Way’a „Polowanie króla”.

 

Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności przedstawienia różnych scenek 

                     sytuacyjnych za pomocą technik dramowych i pantomimy.

 

Cele operacyjne: Dziecko:

          Wyzwala w sobie określone stany emocjonalne za pomocą prostych technik dramowych:

-            proste doświadczenia dotykowe

-            ćwiczenia dramowe

-            wprawki dramatyczne

-            gry w wyobrażonych sytuacjach i w wyobrażonej przestrzeni

-            powstawanie z niczego

-            pomniki

-            ćwiczenia pantomimiczne

-            wywiad

-            stop-klatki

          Współdziała w grupie rówieśniczej

          Rozumie i odczuwa utwór literacki

          Wykonuje polecenie nauczyciela

 

Metody:

          Czynna

-            kierowanie własną aktywnością dziecka

-            zadań stawianych do wykonania

          Słowna

-            opowiadanie

-            rozmowa

-            objaśnienia

-            instrukcje

 

Formy pracy:

          Z całą grupą

          W zespołach

          indywidualnie

 

Środki dydaktyczne: nagrania z muzyką instrumentalną, maski zwierząt, stroje                             

                                     drzew, wyposażenie domku myśliwskiego, mikrofon

Przebieg zajęcia

 

 

I  Ćwiczenie relaksacyjne – wprowadzenie

 

1.        naprężanie i rozluźnianie poszczególnych części ciała

2.        Przywitanie się dzieci – „Dworskie ukłony”

 

II  Zajęcia dramowe – część główna

 

1.        Stawanie się drzewem z nasiona „Jesteś nasionem”

2.        Proste doświadczenia kształcące wrażliwość dotykową „Szukaj swojego drzewa...”

3.        Improwizacje ruchowe w celu odkrywania przestrzeni

-            „Leśne zwierzęta” – budowanie pomników; przy ćwiczeniu zastosowanie stop-klatki

-            „Jesteś pisklątkiem znajdującym się w skorupce, którą próbujesz wyczuć...” - przy ćwiczeniu zastosować stop-klatki

-            „Myśliwi w lesie”

4.        Poznanie fizycznego „ja” – „Stwórz najbrzydsze zwierzę, postać lub rzecz jaką potrafisz”

5.        Budowanie „pomników”

-            mebli

-            domu

6.     Inscenizacja pantomimiczna utworu

-            przydzielanie ról

-            wizualizacja przy muzyce

-            inscenizowanie pantomimiczne tekstu

7.        Tunel myśli – postacie z bajki

 

III  Podsumowanie

 

1.        Wywiad z dzieckiem w roli króla

2.        Refleksje związane z zajęciami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin