Ekologia a sport.doc

(30 KB) Pobierz

Jan Kowalski ;)

 

Temat: Ekologia, a sport.

 

              Od połowy XX wieku zaczęto coraz częściej stawiać pytanie o istotę ekologii. Okazuje się, że łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czym ekologia nie jest. Słowo „ekologia” lub jej przymiotnik „ekologiczny”  rozumiane są dziś bardzo różnie.

 

              Ekologię- jako naukę podstawową, dyscyplinę wiedzy – określa się zazwyczaj jako naukę o związkach między organizmami lub grupami organizmów a środowiskiem albo jako naukę o współzależnościach pomiędzy żywymi organizmami, a ich środowiskiem. Odum określa ekologię jako naukę o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Jeszcze zwięźlej można nazwać ekologię nauką o gospodarce przyrody. Takie jest podstawowe rozumienie słowa ekologia, a do niego nawiązują wszystkie inne.

             

              Ekologia rozumiana jest dziś również dość wąsko jako środowisko przyrodnicze człowieka wytworzone naturalnie i znajdujące się pod wpływem jego działalności. Nauka o środowisku przyrodniczym człowieka, która wprawdzie wywodzi się od ekologii jako nauki podstawowej, w zasadzie jest już nową gałęzią wiedzy. Na bazie osiągnięć ekologii i pokrewnych nauk przyrodniczych powstała sozologia, nauka zajmująca się przyczynami i następstwami niewykorzystanych zmian w strukturze i funkcjonowaniu układów ekologicznych, wynikających z rozwoju cywilizacji oraz sposobami zapobiegania tym zmianom i łagodzenia ich skutków.

 

              Należy podkreślić, że przez wielu ludzi ekologia jest utożsamiana z teorią i praktyką szeroko pojmowanej ochrony i kształtowania przyrody czy środowiska, z tzw. nauką o środowisku. Tymczasem ochrona przyrody to działalność mająca na celu zachowanie różnorodności biologicznej, to racjonalna gospodarka zasobami przyrody i właściwe kształtowanie krajobrazu, zachowanie środowiska człowieka i umożliwienie mu kontaktu z przyrodą dla regeneracji sił, przygotowanie norm prawnych regulujących relacje człowiek-przyroda oraz organizowanie akcji społecznych propagujących tematykę ochroniarską. Ochrona środowiska to z kolei całokształt działań zmierzających do zachowania bądź przywrócenia równowagi biologicznej w układach ekologicznych, stawiających sobie za cel przeciwdziałanie szkodliwym wpływom człowieka na środowisko, tj. zapobieganie jego dewastacji i degradacji. Aby naprawiać szkody i nie działać wbrew prawom, jakimi rządzi przyroda, trzeba ja poznać i zrozumieć.

 

              Ekologia jest właśnie tą nauką – która badając zależności pomiędzy światem nieożywionym a żywymi organizmami, jak też między nimi samymi – daje przyrodnicze podstawy do ochrony i kształtowania środowiska.

 

              Wiele sportów można uprawiać w zgodzie z przyrodą, jak np. bieganie, pływanie i wiele innych.

              Jednym z nowszych i uważanych za bardzo ekologicznych sportów jest buggykiting, który polega na żeglowaniu po lądzie lub piachu przy pomocy wózka buggy i latawców pełniących rolę żagla.

Jest to jedna z niewielu możliwości podróżowania przy pomocy sił natury. Na świecie organizowane są rajdy np. słynny Transat Des Sables w Mauretanii (Sahara)

Do uprawiania buggykitingu potrzebny jest wózek buggy i latawce. Odpowiedni sprzęt dobieramy w zależności od stopnia zaawansowania i celu, jaki chce się osiągnąć. Prostszy i bezpieczny dla osób początkujących lub profesjonalny, wymagający większych umiejętności, dla ludzi chcących się ścigać na regatach.

              Jest to sport, który daje sporą dawkę adrenaliny bez konieczności balansowania na krawędzi życia i śmierci.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin